PROTOKÓŁ NR 0063-4/37/07
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 19 LIPCA 2007 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Debata nt. problemów w bieżącym funkcjonowaniu spółdzielni mieszkaniowych |
3. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Debata nt. problemów w bieżącym funkcjonowaniu spółdzielni mieszkaniowych
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - poprosił obecnych na posiedzeniu Komisji przedstawicieli szczecińskich spółdzielni mieszkaniowych o przestawienie problemów w bieżącym funkcjonowaniu SM - załącznik nr 3 do protokołu.
P. M. Nielek (SM Dąb) - wyjaśnił, że prośba o podjęcie tego tematu stała się bardzo aktualna w związku z planowanym wejściem 31 lipca br. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Wymaga to ustanowienia odrębnej władności na lokale mieszkalne, które obecnie są lokalami lokatorskimi. Przypomniał, że SM Dąb ma w swoich zasobach lokale mieszkalne przejęte od stoczni Gryfia, gdzie ustanowiono w 10 przypadkach własność odrębną. Powiedział, że na dzień dzisiejszy SM Dąb ma problem z przekształceniem prawa wieczystego użytkowania w prawo własności, dlatego że nie ma uregulowanych spraw własnościowych, które blokują zmianę tytułu prawnego nieruchomości.
P. M. Wajdziak (WGN) - przypomniał, że Rada Miasta podjęła decyzję, aby spółdzielnie mieszkaniowe na warunkach preferencyjnych nabywały prawo własności do gruntów, które są w ich posiadaniu wieczystym. Wnioski na tej podstawie były realizowane od 2005 roku. Jednym z elementów utrudniających ich realizację była ustawa o przekształceniach własnościowych, po wejściu której SM zawiesiły postępowania w realizacji swoich wniosków, tym samym szukając korzystniejszego rozwiązania sprawy w trybie cywilnym art. 32. Na dzień dzisiejszy 341 wniosków zostało zrealizowanych, a 235 zostało złożonych i jest w trakcie realizacji. Stwierdził, że wnioski powinny być zrealizowane do końca tego roku. Zwrócił uwagę, że art. 32 mówi, że z wnioskiem o własność muszą wystąpić wszyscy właściciele danego budynku, co powoduje problemy indywidualne jak np. : sprawy spadkowe. Zauważył, że na przyspieszenie realizacji złożonych przez SM wniosków pomogłoby, gdyby wraz z kompletnymi wnioskami SM przedstawiały wycenę swoich nieruchomości, która będzie weryfikowana przez Gminę. Podsumował, że Miasto zdecydowanie rozumie problemy SM.
P. E. Wójcik (SM Politechnik ) - poruszył sprawę przyśpieszenia procedury dokupu części gruntów od Miasta w celu uzyskania dostępu do drogi dla nieruchomości będących w zasobach SM.
P. M. Wajdziak (WGN) - wystąpił z propozycją, aby Gmina odstąpiła od odpłatności za ustanowienie służebności w tych przypadkach, które mają na uwadze regulację stanu prawnego, co w efekcie skróci proces wyliczenia wartości.
Przedstawiciel SSM - poruszył sprawę budynku przy ul. Żółkiewskiego, gdzie Miasto odmawia przekształcenia.
P. M. Wajdziak (WGN) - wyjaśnił, że w takim przypadku, kiedy budynek został wybudowany na miejskim gruncie to przysługuje roszczenie do przeniesienia własności nieruchomości. Zaproponował rozwiązanie tego problemu poprzez zbycie nieruchomości. Powiedział, że pozyska w tej sprawie opinię prawną.
Radna R. Zaremba - zapytała o przypadki, kiedy Gmina jest w posiadaniu lokali zastępczych w budynkach spółdzielni mieszkaniowych.
P. M. Wajdziak (WGN) - wyjaśnił, że Gmina nie ma przymusu do wyodrębnienia własności do gruntu.
P. T. Kościński (SM Wspólny Dom) - poruszył kwestię procedury wykupu gruntu, gdzie mieszkańcy muszą podpisać ograniczenia do dysponowania swoim majątkiem w postaci wpisu do hipoteki ich mieszkania. Ponadto stawia się ograniczenia co do zbycia lokalu na rzecz osób innych i wynajmu lokalu.
P. M. Wajdziak - odpowiedział, że jest to wymóg wynikający z tego, że Miasto udziela bonifikaty. Celem tych ograniczeń jest zabezpieczenie indywidualnych potrzeb mieszkaniowych właściciela. Przepisy te wynikają z Ustawy. Sprzedając nieruchomość z bonifikatą obowiązuje 10 letni okres blokady sprzedaży takiego lokalu. Zobowiązał się do przeanalizowania tych obostrzeń w stosunku do ilości właścicieli, skutków i innego zabezpieczenia, niż jak dotychczas w postaci hipoteki.
P. A. Nycz (Prezes RZRSM) - przypomniał, że przed 2 laty prowadzono dyskusje nt. zabezpieczeń Miasta przy wykupie gruntów, czego konsekwencją będzie dalsze komplikowanie wykupu gruntów w mieście.
Radna R. Zaremba - zgłosiła wniosek o dostarczenie opini prawnej, czy Gmina Miasto Szczecin sprzedając szczecińskim spółdzielniom mieszkaniowym grunt z bonifikatą ma obowiązek i powinna żądać zwrotu bonifikaty w momencie obrotu lokalami mieszkalnymi na rynku wtórnym.
Komisja w wyniku głosowania / 5-za/ jednogłośnie przyjęła ww. wniosek.
P. M. Wajdziak (WGN) - powiedział, że biorąc pod uwagę obecny stan realizacji wniosków, powinny zostać zrealizowane w ciągu 8 miesięcy.
Radny T. Hinc - poruszył sprawę zapobiegliwości Miasta w kwestii realizacji wniosków o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego na własność pod kątem zabezpieczenia odpowiedniej ilości urzędników do tych prac.
Z-ca Prezydenta Miasta P. B. Chochulski - zwrócił uwagę, że wpływających wniosków nie można generalizować. Niektóre wnioski mają problemy prawne pod kątem podziału nieruchomości inne to sprawy spadkowe. Zapewnił, że zastanowi się nad przesunięciem dwóch pracowników do realizacji wniosków SM. Zapowiedział, że do piątku postara się o przygotowanie zmian do budżetu.
Radny T. Hinc - zgłosił wniosek o ponowne spotkanie w tej sprawie w połowie listopada celem przedstawienia informacji nt. realizacji wniosków.
Komisja przyjęła ww. propozycję przez aklamację.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - poprosił o informację nt. problemów dostarczania lokali socjalnych dla osób z wyrokami eksmisyjnymi w lokalach SM.
P. M. Ignatowska-Kaliciak (ZBiLK)- przedstawiła opracowanie dot. realizacji wyroków eksmisyjnych. - załącznik nr 4 do protokołu.
P. I. Jasionowska (ZBiLK) - zaznaczyła, że Gmina ma obowiązek zapewnienia lokali socjalnych dla osób posiadających wyroki eksmisyjne. Ogółem jest tych wyroków 2.104, z czego 246 dot. spółdzielni mieszkaniowych.
P. M. Wajdziak (WGN) - stwierdził, że problem dot. ustalenia, jakie Gmina powinna dostarczać lokale socjalne i odszkodowania, o które SM występują do Gminy Miasto Szczecin.
P. I. Jasionowska (ZBiLK) - przypomniała, że Trybunał Konstytucyjny uchylił przepis art. 18 ust. 4 Ustawy o ochronie praw lokatorów, co stawia Gminę w niekorzystnej sytuacji. Zwróciła uwagę, że głównym problem polega na niepłaceniu przez lokatorów czynszu. Podsumowała, że na mocy nowego zapisu ust. 5 Ustawy o ochronie praw lokatorów, za 21 wyroków eksmisyjnych Gmina winna zapłacić odszkodowanie za niedostarczenie lokali socjalnych w wysokości 46.333.000 za 5 miesięcy.
P. M. Ignatowska- Kaliciak (ZBiLK) - powiedziała, że liczy na zawieranie porozumień pomiędzy Gminą a SM. Przedstawiła projekt porozumienia, które zostało odrzucone przez spółdzielnie mieszkaniowe.
P. A. Nycz - wyjaśnił, że propozycja Miasta zmierza do dalszego ponoszenia kosztów przez SM w kwestii utrzymywania wynajmowanego lokalu socjalnego dla zadłużonego lokatora. Przyznał, że propozycja byłaby do przyjęcia, gdyby SM mogła wynajmować lokal socjalny tylko po kosztach utrzymania danego lokalu.
P. M. Ignatowska- Kaliciak (ZBiLK) - stwierdziła, że należy szukać rozwiązań polegających na sprawnym dostarczaniu lokali socjalnych.
Przedstawiciel SSM - przypomniał, że swego czasu wyszedł z propozycją, iż skoro Miasto nie ma lokali socjalnych to odda do Miasta hotel pracowniczy z przeznaczeniem na mieszkania socjalne. Jednak propozycja ta niedoszła do skutku z powodu braku akceptacji Miasta.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - przedstawił propozycję na bazie innych miast, stworzenia przez Miasto dzielnicy kontenerowej dla mieszkańców, którzy nie płacą czynszu w dotychczasowych lokalach mieszkalnych.
P. M. Nielek (SM Dąb) - zgadza się z Przewodniczącym Komisji za stworzeniem dzielnicy socjalnej.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - poprosił o stałe informowanie Komisji o stanie realizacji wniosków o wykup nieruchomości. Zapowiedział, że w połowie listopada br. zwoła kolejne spotkanie w tej sprawie.
Radny T. Hinc - stwierdził, że Komisja ds. Zdrowia i Opieki Społecznej powinna opracować model oddłużania lokatorów z tytułu nieopłaconych czynszów w ramach prac społecznych. Jest przeciwny tworzeniu "getta w mieście" dla ludzi nie płacących. Jego zdaniem będzie to tworzenie skupiska patologii w jednym rejonie Miasta.
Przewodniczący Komisji P. Kesik - wyraził chęć uczestnictwa, jako obserwator w negocjacjach pomiędzy Miastem a SM. Następnie zgłosił wniosek do Prezydenta Miasta o wykorzystanie całego potencjału kadrowego Urzędu Miasta i ZBiLK-u pod kątem przyśpieszenia realizacji wniosków szczecińskich spółdzielni mieszkaniowych dot. przekształcenia wieczystego użytkowania w prawo własności ( ewentualne zwiększenie zatrudnienia na okres 2 lat, na czas określony z Urzędu Pracy).
Komisja w wyniku głosowania / 5-za/ jednogłośnie przyjęła ww. wniosek.
Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Przewodniczący Komisji P. Kesik - przedstawił członkom Komisji inicjatywę uchwałodawczą Komisji zmieniającą uchwałę w sprawie określenia szczegółowych warunków korzystania z nieruchomości gminnych przez miejskie jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej - załącznik nr 5 do protokołu. Poprosił o przyjęcie przedmiotowego projektu uchwały.
Radna R. Zaremba - zgłosiła wniosek o poprawkę treści § 2 polegającą na wykreśleniu "Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Mienia" i wpisania w to miejsce treści : "Komisji ds. Edukacji i Kultury RM oraz Rady Miasta". Uzasadniała, że w tego typu rzypadkach nie tylko komisje merytoryczne powinny wydawać opinię, ale także cała Rada Miasta.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - wyraził swój sprzeciw do wniesienia takiej poprawki. Następnie poddał pod głosowanie wniosek radnej R. Zaremby.
Komisja w wyniku głosowania / 4-za, 3-przeciw/ przyjęła poprawkę w § 2 .
Następnie Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie inicjatywę uchwałodawczą Komisji zmieniającą uchwałę w sprawie określenia szczegółowych warunków korzystania z nieruchomości gminnych przez miejskie jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej z przyjętą wyżej poprawką.
Komisja w wyniku głosowania / 4-za,3-wstrz./ przyjęła przedmiotowy projekt uchwały.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Peryt Inspektor BRM | Piotr Kęsik |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2007/08/16 15:04:10 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2007/08/16 14:39:04 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2007/07/27 13:59:57 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2007/07/05 11:04:28 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2007/07/05 11:02:52 | nowa pozycja |