przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/101/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 14 MAJA 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 09:30
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Arkadiusz Pawlak - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Zapoznanie się z koncepcją utworzenia Centrum Dialogu "Przełomy" oraz sposobu zagospodarowania terenu placu Solidarności w Szczecinie.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania (za- 4, wstrz-3) przyjęła protokół z dnia 23.04.2009r


Ad. pkt. 3.
Zapoznanie się z koncepcją utworzenia Centrum Dialogu "Przełomy" oraz sposobu zagospodarowania terenu placu Solidarności w Szczecinie.


Komisja zapoznała się  z koncepcją utworzenia Centrum Dialogu "Przełomy" oraz sposobu zagospodarowania terenu placu Solidarności w Szczecinie. Wersja elektroniczna prezentacji została radnym przesłana droga email-ową, natomiast propozycja zabudowy placu Solidarności - została w wersji pisemnej dostarczona radnym na posiedzeniu przez dyr. Muzeum Narodowego-Lecha Karwowskiego.

Głos zabrała jako pierwsza p. A. Kuchcińska- pełnomocnik Marszałka ds powołania Centrum Dialogu"Przełomy". Przypomniała wszystkim, jak doszło do stworzenia tej koncepcji, prosi radnych o podjęcie  decyzji, należy jak najszybciej zrealizować ten zamysł i uczcić pamięć tych wydarzeń i ofiar grudniowych.

Przewodniczący Komisji A. Pawlak zadał pytanie, czy są jacyś przeciwnicy tej koncepcji?

 Otrzymał odpowiedź, że nie ma. Jedynym problemem i kontrowersją, która powstała, jest lokalizacja tego obiektu. Zabudowa Placu  Solidarności powstała przed rokiem. I jest to uzasadnione historycznymi wydarzeniami. Była mowa o stołówce stoczniowej, ale nie wiadomo dziś, co będzie ze stocznią.

Głos zabrał p. Karwowski Lech- Muzeum Narodowe- przypomniał,że konkurs  na projekt tego przedsięwzięcia zostanie rozpisany, nie chcą stawiać projektantom ograniczeń, zachowana powinna być przede wszystkim funkcja  wystawiennicza(wystawa stała).

Pani Ewa Nosek-Architekt Miasta, nie uważa, że zabudowa tego właśnie placu jest najszczęśliwszym pomysłem, należy opracować koncepcję zagospodarowania tego placu, bowiem  plac leży na trasie wjazdowej do miasta, a budynek muzeum może przesłonić widok na piękne stare zabudowania, jak Brama Królewska czy planowany budynek filharmonii czy kościół. Trzeba tu dobrego projektu, jest to duże wyzwanie dla architektów.

Następnie głos zabrał p. Bogdan Trzos, Prezes Stowarzyszenia Społecznego "Grudzień 70, Styczeń 80".

Stwierdził , że Stowarzyszenie nie było poinformowane o zamierzonych działaniach. Z przykrością dowiadują się, zupełnie przypadkiem, że trwają rozmowy aby ten plac zabudować. Nikt z wnioskodawców i autorów pomysłu, nie konsultował tego przedsięwzięcia. Wypowiadając się z w imieniu Stowarzyszenia Grudzień70-Styczeń71  stwierdza, że nie są przeciwni koncepcji powołania Muzeum, ale nie w tym miejscu. Przypomniał, że w grudniu 1970 roku zginęło  w trakcie zamieszek  17 osób, znaleziono miejsce (Plac  Solidarności) które mogłoby  oddać cześć   pamięci poległych, postawiono tam pomnik ku czci ofiarom, dlaczego teraz  to wszystko ma być zmienione? W imię  jakich przesłanek?

Stowarzyszenie podjęło decyzję sprzeciwiającą  się lokalizacji tego muzeum w tym właśnie miejscu, proponują wnioskodawcom inny teren, np. Plac Lotników, pomnik Colleoniego proponują przenieść z Pl. Lotników i ulokować w miejscu pomnika Adama Mickiewicza, bo tam jest jego historyczne miejsce.

Komisja po wysłuchaniu w/w, postanowiła :

Pozytywnie zaopiniować (na wniosek radnego Tomasza Hinca) przekazanie gruntu na rzecz Urzędu  Marszałkowskiego. Wniosek ten przegłosowano - za0, p-1, wstrz-2

 Komisja Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej na posiedzeniu w dniu 14.045.2009r pozytywnie zaopiniowała wniosek o wydzierżawienie nieruchomości z obrębu 1030 Szczecin-Śródmieście, działka nr 10/5, na której to nieruchomości planowane jest zlokalizowanie Centrum Dialogu "Przełomy".

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Arkadiusz Pawlak
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/05/07, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2009/07/08 13:24:50
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2009/07/08 13:24:50 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2009/05/26 14:11:36 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2009/05/13 12:51:04 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2009/05/07 13:59:30 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2009/05/07 13:17:09 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2009/05/07 13:11:46 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2009/05/07 13:05:39 nowa pozycja