przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/48/07
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 28 LISTOPADA 2007 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Wizja lokalna - Państwowa Szkoła Muzyczna, Zespół Szkół Podstawowych Nr 2, Szkoła Podstawowa Nr 5.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 3.
Wizja lokalna - Państwowa Szkoła Muzyczna, Zespół Szkół Podstawowych Nr 2, Szkoła Podstawowa Nr 5.


Państwowa Szkoła Muzyczna

Radni obejrzeli wszystkie pomieszczenia w budynku przy Al. Wojska Polskiego. Zapoznali się z warunkami pracy uczniów i nauczycieli. Następnie odbyli spotkanie z przedstawicielami nauczycieli i rodziców dzieci uczących się w szkole.

A. Serdyńska - Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty - przypomniała, ze nadal trwa dyskusja i wymiana poglądów na temat restrukturyzacji szkolnictwa muzycznego w Szczecinie. Ostateczne decyzje nie zapadły, a przedstawiona propozycja jest punktem wyjścia do dyskusji. jednocześnie poinformowała, że pomysł przeniesienia obu szkół muzycznych do budynku SP-5 jest nieaktualny i  że w tej chwili rozważa się jedynie połączenie obu szkół w budynku ZSP Nr 2. Nawiązując do artykułu w "Gazecie Wyborczej" oświadczyła też, że nic nie wie nt. koncepcji utworzenia w budynku przy Al. Wojska Polskiego Liceum Muzycznego.

P. Majewski - Dyrektor PSM - przypomniał, że w obowiązującym systemie szkolnym nie ma takiego tworu jak Liceum Muzyczne. Są jedynie szkoły muzyczne 2. stopnia działające jako szkoły popołudniowe lub jako placówki muzyczne ogólnokształcące. Poinformował, że aktualnie nabór prowadzony do szkoły 2. stopnia w pełni zaspokaja potrzeby uczniów. Problem jest z naborem na poziomie szkoły 1. stopnia, gdzie część chętnych nie jest przyjęta z powodu braku miejsc. Przekazał dane dotyczące Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu (załącznik nr 3 do protokołu), zwrócił przy tym uwagę na ogromną rozbieżność w ilości pomieszczeń edukacyjnych przy podobnej liczbie uczniów jak w Szczecinie. Oświadczył także, że wycofuje się z opracowania, jakie wykonał na początku przygotowań do łączenia obu szkól - wykonał je bez zapoznania się ze wszystkimi danymi oraz dogłębnej analizy.

J. Bedner - starszy wizytator Centrum Edukacji Artystycznej - przekazała opracowanie stanowiące załącznik nr 4 do protokołu - zaapelowała, aby nie niszczyć tego, co jest dobre i przynosi bardzo dobre wyniki. Obie analizowane szkoły osiągają wyniki wysoko ponad średnią regionalną. Nigdzie w Polsce nie podjęto takiego rozwiązania, jakie proponuje Miasto Szczecin. Wyjątkiem jest szkoła w Toruniu, powstała ona jednak w odpowiedzi na konkretne zapotrzebowanie środowiska. Podkreśliła, że nie zna przyczyn, dla których w Szczecinie ma powstać Zespół Szkół Muzycznych.

Zespół Szkół Podstawowych Nr 2 

W trakcie dyskusji nauczyciele i rodzice przedstawili argumenty przemawiające przeciwko łączeniu szkół dziennych i popołudniowych muzycznych:

- część nauczycieli nie może pracować do południa z uwagi na próby (Filharmonia, Opera i Operetka), w których biorą udział,

- klasy ogólne w ZSP-2 są wykorzystywane także do zajęć indywidualnych,

- dzieci, które ze względów finansowych nie mają instrumentów w domu, właśnie w salach ogólnych mogą ćwiczyć po południu,

-przeniesienie dzieci z rejonowej SP-2 skutkować będzie obniżeniem wyników nauczania ( w istniejącym Zespole Szkól Podstawowych tendencja jest zwyżkowa),

A. Serdyńska - przypomniała, że SP-2 ma duże problemy z naborem i w bieżącym roku szkolnym łączono klasy. Jednocześnie Podstawowa Szkoła Muzyczna w tym roku odrzuciła 150 podań z powodu braku miejsc.

W wyniku dyskusji w głosowaniu: jednomyślnie - za, radni podjęli Stanowisko o treści:

Komisja Edukacji i Kultury , mając na uwadze konieczność rozszerzenia kształcenia muzycznego w Szczecinie, proponuje:

- pozostawienie Państwowej Szkoły Muzycznej w obecnej siedzibie przy Al. Wojska Polskiego,

- utworzenie Zespołu Szkół Muzycznych 1 i 2 stopnia, wraz z powołaniem oddziałów "0", w budynku Zespołu Szkół Podstawowych Nr 2 przy Al. Bolesława Śmiałego,

- stopniowe wygaszanie Szkoły Podstawowej Nr 2 i przenoszenie jej rejonu do Szkoły Podstawowej Nr 1.

Jednocześnie radni skierowali do P. Elżbiety Masojć - Zastępcy Prezydenta Miasta - pismo o treści:

 Nawiązując do idei utworzenia w Szczecinie szkoły muzycznej 2. stopnia, Komisja Edukacji i Kultury prosi o przedstawienie szczegółowej analizy merytorycznej tej idei, wraz z opinią wizytatora Ministerstwa Kultury.

 Wobec oświadczenia p. A. Serdyńskiej, iż pomysł przeniesienia obu szkół muzycznych do budynku SP-5 jest nieaktualny, radni zrezygnowali z wizji lokalnej w ww. szkole.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2007/12/13 11:38:29
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2007/12/13 11:38:29 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2007/11/22 12:25:21 nowa pozycja