PROTOKÓŁ NR 0063-4/83/08
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 17 LIPCA 2008 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia 03.07.br |
3. | Legalizacja tzw. "samowolnie wykonanych robót budowlanych przez najemców w lokalach komunalnych (np. montaż wanny.podgrzewacza gazowego itp.) - zakres zjawiska, sposoby postępowania , zakres pomocy udzielanej przez ZBiLK najemcom. |
4. | Rozpatrzenie wniosku dot. zmiany zapisu w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta dla terenu o pow. 10,5 ha Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Budowlanego GRYFBET Sp. z o.o.przy ul. Szosa Stargardzka 20/22 w Szczecinie z planowanej działalności produkcja i składy na funkcję dominującą budownictwo mieszkaniowe. |
5. | Rozpatrzenie prośby dot. nabycia w trybie bezprzetargowym działki nr 47/1 przy ul. Ułanów Krechowieckich w Szczecinie |
6. | Ponowne rozpatrzenie sprawy bezprzetargowego wydzierżawienia terenu, położonego przy ul. Hubala-Kutrzeby z przeznaczeniem pod pawilon handlowy |
7. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 03.07.br
Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /6-za,2-wstrz./
Ad. pkt. 3.
Legalizacja tzw. "samowolnie" wykonanych robót budowlanych przez najemców w lokalach komunalnych (np. montaż wanny,podgrzewacza gazowego itp.) - zakres zjawiska, sposoby postępowania , zakres pomocy udzielanej przez ZBiLK najemcom.
Wiceprzewodniczący Komisji W. Dąbrowski - wytłumaczył, że temat ten został wywołany informacjami prasowymi i interwencjami mieszkańców.Zapytał przedstawicieli ZBiLK-u, czy są podejmowane działania w celu rozgęszczenia wielu rodzin, zamieszkujących w jednym lokalu. Jego zdaniem ZBiLK powinien opracować koncepcję remontów w zasobach komunalnych np. instalacji gazowych. Dla przykładu podał budynek przy al. Piastów 1, gdzie każdy indywidualnie wykonuje prace remontowe, aby normalnie funkcjonować w swoich mieszkaniach. Stwierdził, że ZBILK w takich przypadkach powinien zatrudniać inspektora, który pomógłby tym lokatorom sporządzić odpowiednią dokumentację w celu zalegalizowania wykonanych przez nich prac remontowych.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - poruszył sprawę wykonywania przez najemców indywidualnie instalacji gazowych i toalet, gdzie jego zdaniem właściciel, czyli Gmina Miasto Szczecin po stwierdzeniu samowoli budowlanej powinna zalegalizować stan faktyczny.
P. M. Ignatowska-Kaliciak (Dyrektor ZBiLK) - zgodziła się, że wszyscy najemcy lokali komunalnych powinni mieć zapewniony standard tj. dostęp do indywidualnej toalety, co wiąże się z remontem kapitalnym i jest bardzo kosztowne. Takie możliwości są i remonty będą sukcesywnie wykonywane, ale tylko 2-3 budynki rocznie. Dodała, że legalizacja dokumentowa to koszt 800-2000 zł. Wspomniała o wypadkach śmiertelnych spowodowanych samowolnym montowaniem wanny w łazienkach. Wyjaśniła, że zatrudnienie inspektorów sanitarnych w ZBiLK-u jest bardzo skomplikowane z uwagi na możliwości finansowe ZBiLK-u. Wyraziła swoje uznanie dla Komisji, która zauważa problem, że nie wolno utrwalać samowoli budowlanych. Stwierdziła, że najemcy muszą się liczyć z konsekwencjami zmian, jakich dokonują w mieszkaniach komunalnych. Wspomniała o planowanym projekcie ZBiLK-u pomocy mieszkańcom w legalizacji przeprowadzonych zmian w lokalach, która będzie polegała na zwracaniu kosztów legalizacji przez Gminę, po zgłoszeniu prac remontowych. Ponadto zwiększony zostanie budżet na Program Małych Ulepszeń.
P. L. Wolińska-Koryńska (PINB) - podkreśliła, że legalizacja wykonywanych samowolnie prac remontowych ma także na celu bezpieczeństwo samych mieszkańców.
P. A. Jażdżewski (ZBILK) - wspomniał o programie małych ulepszeń, który przewiduje pomoc najemcom w zwrocie kosztów za wykonane remonty.
Wiceprzewodniczący Komisji W. Dąbrowski - zaproponował, aby Komisja wystąpiła do Prezydenta Miasta z dezyderatem, aby w przypadkach legalizacji samowoli budowlanych w mieszkaniach komunalnych, gdzie brak jest stosownej dokumentacji m.in protokołu zdawczo-odbiorczego - jednostki ZBiLK-u przejmowały automatycznie obowiązek tych legalizacji.
Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie wniosku dot. zmiany zapisu w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta dla terenu o pow. 10,5 ha Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Budowlanego GRYFBET Sp. z o.o.przy ul. Szosa Stargardzka 20/22 w Szczecinie z planowanej działalności produkcja i składy na funkcję dominującą budownictwo mieszkaniowe.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zapoznał radnych z wnioskiem firmy Gryfbet - załącznik nr 3 do protokołu. Następnie odczytał pozytywną opinię Rady Osiedla Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce o zmianę funkcji terenu po byłej fabryce Gryfbet z produkcyjno-składowej na mieszkaniowo-usługową. (załącznik nr 4 do protokołu.)
P. R. Naklicki (PPB Gryfbet) - przedstawił radnym historię firmy. Zwrócił uwagę, że na koszt Gryfbetu zostały przebudowane ciągi komunikacyjne pod funkcjonowanie giełdy, która dała Miastu dochody co najmilej 1 mln zł miesięcznie z tytułu opłaty targowej. Obecnie giełda chyli się ku upadkowi i Grybet dopłaca do jej dalszego utrzymania. Właściciele giełdy postanowili sukcesywnie ją likwidować. Dlatego zarząd spółki podjął działania zmierzające do zmiany prowadzonej działalności na terenie giełdy, co pozwoli na utrzymanie zatrudnienia i funkcjonowania spółki. Zarząd doszedł do wniosku, że istnieje potrzeba budowy tanich mieszkań dla ludzi pracujących w tych rejonach. W lutym 2007 złożono wniosek do Prezydenta Miasta o zmianę studium z obecnej funkcji na budownictwo mieszkaniowe. Przedstawił radnym projekt koncepcyjny budowy mieszkań w budynkach do czterech kondygnacji. Jednak Biuro Planowania Przestrzennego Miasta realizując wytyczne Miasta odmawia realizacji wniosku m.in. z uwagi na stratę finansową Miasta z tytułu stawki opłaty wieczystego użytkowania z 3% na działalność usługową na 1%
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - poprosił przedstawicieli BPPM o wyjaśnienie odmowy wprowadzenia zmian o który wnosi spółka Gryfbet.
P. K. Michalski (BPPM) - powiedział, że jeśli chodzi o ogólne uwarunkowania to Rada Miasta 14 maja 2007 uchwaliła studium, gdzie jednym z założeń jest zmniejszenie intensyfikacji zabudowy mieszkaniowej na obrzeżach Miasta. Ponadto na przedmiotowym terenie brak jest odpowiedniego skomunikowania terenu i Miasto wciąż ma zbyt mało terenów przemysłowych. Inna przesłanką jest demografia, gdzie liczba ludności zamieszkujących w Szczecinie spada. Powiedział, że biorąc pod uwagę rozmieszczenie terenu spółki, zgłoszona propozycja przez Gryfbet nie jest atrakcyjna dla Miasta. Dodał, że brak jest środków na uzbrojenie terenów, ponadto brak jest także przedszkoli i żłobków na tym terenie dla nowych mieszkańców.
P. A. Dołgoszyja (BPPM) - dodała, że jest badany klimat akustyczny Szczecina, gdzie stwierdzono, że teren ten jest w zasięgu zbyt dużego natężenia hałasu. Ponadto obok znajdują się dwie duże stacje benzynowe, co powoduje, że okoliczne sąsiedztwo stwarza konflikt. Stwierdził, że standard zamieszkania nie jest wystarczający dla zabudowy mieszkaniowej w tym miejscu. Zwiększenie ilości mieszkańców o 4 tys. przewyższa blisko 3 krotnie wielkość zabudowy wielorodzinnej. Wspomniała o pozostałych wnioskach inwestorów, jakie wpłynęły do WUiAB o wybudowanie osiedla mieszkaniowego na pobliskim terenie firmy Unikom. Przeprowadzona analiza wykazuje, że z powiększonego osiedla zwiększy się liczba o 940 dzieci czyli daje to pełną szkołę podstawową i gimnazjum, których brakuje na tym terenie. Powstanie planowanego osiedla może doprowadzić do rozrostu mieszkańców do 14 tys. Podsumowała, że na terenie brak jest infrastruktury społecznej.
Radny W. Dzikowski - stwierdził, że przedstawione wątki przez BPPM są zafałszowane. Odbyły się w tej sprawie 3 spotkania i nie było żadnych przeciwwskazań co do przekształcenia tego terenu na cele mieszkaniowe i nie było też przedstawionych zagrożeń o stratach Miasta z tytułu wpływu opłat za wieczyste użytkowanie. Po trzecim spotkaniu okazało się Prezydent nie ma jednak woli do realizacji wniosku Gryfbetu. Dodał, że jest opracowywana analiza rozwiązań kanalizacyjnych, gdzie ZWiK nie chce słyszeć o budowie oczyszczalni ścieków dla tego rejonu. Odniósł się do zarzutów BPPM w kwestii hałasów dobiegających z pobliskiej drogi, gdzie budowana autostrada S-3 ominie całkowicie Płonię.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zapytał, czy spółka Gryfbet szukała inwestora na ten teren pod dotychczasową funkcję przemysłową.
P. R. Naklicki - poinformował, że spółka Gryfbet składała wnioski do Miasta o pomoc w wyszukaniu inwestorów, ale bez żadnych efektów. Nawet IKEA się nie zdecydowała na inwestycję w tym miejscu. Jedynie są chętni na poszczególne hale, ale nie ma chętnego na całość terenu.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zgłosił wniosek formalny o przeprowadzenie wizji lokalnej przedmiotowego terenu z udziałem mieszkańców i przedstawicieli wydziałów merytorycznych UM.
Komisja w wyniku glosowania / 7-za/ jednogłośnie przyjęła ww. wniosek.
Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie prośby dot. nabycia w trybie bezprzetargowym działki nr 47/1 przy ul. Ułanów Krechowieckich w Szczecinie
Komisja postanowiła odstąpić od rozpatrywania przedmiotowej sprawy do czasu przedstawienia przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami informacji oraz opinii w sprawie prośby Państwa Hełminiak dot. nabycia w trybie bezprzetargowym działki nr 47/1 przy ul. Ułanów Krechowieckich w Szczecinie.
Ad. pkt. 6.
Ponowne rozpatrzenie sprawy bezprzetargowego wydzierżawienia terenu, położonego przy ul. Hubala-Kutrzeby z przeznaczeniem pod pawilon handlowy
Przewodniczący Komisji P. Kęsik -przedstawił sprawę terenu położonego przy ul. Hubala-Kutrzeby z przeznaczeniem pod pawilon handlowy - załącznik nr 5 do protokołu.
Radny A. Ruciński - chciałby aby ten pawilon, faktycznie stal się pawilonem z nazwy. Przedstawił zdjęcie z wili lokalnej, gdzie obecnie jest to obskurna budka niczym nie przypominająca pawilon handlowy.
Wnioskodawca - powiedział, że zaraz po uzyskaniu zgody na bezprzetargową dzierżawę tego terenu wyburzy istniejący pawilon i postawić w tym miejscu nowy, ale wszystko jest uzależnione od zgody Miasta na dalszą dzierżawę.
P. E. Nosek (Architekt Miasta) - stwierdziła, że pawilon w obecnym stanie powinien zniknąć ze względów estetycznych i sanitarno-epidemiologicznych. Poprosiła Komisję o rozważenie kontekstu zbycia tego terenu w całości, gdzie pobliskie osiedle nie ma tego dostępu do świadczonych usług i handlu, a jest to jedyny teren na którym można postawić halę handlowo-usługową. Jeśli Miasto wyrazi zgodę na pojedyncze pawilony to za chwilę pojawi się problem, jaki miał miejsce przy targowisku Manhattan.
P. A. Kalina-Dzwonkowska (WGN) - poinformowała, że teren w całości ma pow. 5 tys. m2 i od lat znajdują się na nim pawilony handlowe i parking strzeżony. Nie przypomina sobie, aby Miasto zbywało ten teren w całości i miało takie plany.
Komisja w wyniku głosowania /6-za/ jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie sprawę bezprzetargowego wydzierżawienia terenu, położonego przy ul. Hubala-Kutrzeby z przeznaczeniem pod pawilon handlowy, z jednoczesnym zobligowaniem nowego dzierżawcy do posadowienia nowego, estetycznego obiektu handlowego .
Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Peryt Inspektor BRM | Piotr Kęsik |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2008/09/23 15:22:20 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/07/24 09:07:22 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/07/10 09:43:31 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/07/07 11:09:45 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/07/07 10:43:54 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/07/07 10:39:57 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/07/07 10:32:54 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/07/07 09:41:28 | nowa pozycja |