przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/141/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 17 LISTOPADA 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 03.11.br
3. Rozpatrzenie skargi Pani E. Zalewskiej na decyzję Prezydenta Miasta w sprawie żądania zwrotu bonifikaty uzyskanej przy wykupie lokalu mieszkalnego
4. Zaopiniowanie propozycji zastosowania ulgi - umorzenia kwoty waloryzacji od podlegającej zwrotowi bonifikaty udzielonej przy sprzedaży lokali komunalnych
5. Ponowne rozpatrzenie wniosku o scalenie nieruchomości i gruntów przy ul. Libelta 62 w Szczecinie
6. Rozpatrzenie odwołania od negatywnego stanowiska Komisji do Wykazu nr 55/2009 (bezprzetargowe zbycie dz.nr 106/4 na Osiedlu Skarbówek)
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 03.11.br


Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /4-za,2-wstrz./


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi Pani E. Zalewskiej na decyzję Prezydenta Miasta w sprawie żądania zwrotu bonifikaty uzyskanej przy wykupie lokalu mieszkalnego


Przewodniczący Komisji P. Kęsik – zapoznał członków Komisji z treścią skargi Pani E. Zalewskiej - załącznik nr 3 do protokołu. Wyjaśnił skarżącej, że Komisja nie ma żadnych kompetencji w tej sprawie.  

P. H. Sokulska (Radca Prawny ) – zapytała, czy pozew do sądu został już skierowany w tej sprawie?

P. M. Wajdziak (Dyrektor WGN) – odpowiedział, że tak.  Zwrócił uwagę, że Rada Miasta nie ma prawa ingerować w roszczenia Gminy kierowane przez Prezydenta Miasta na drodze sądowej. Jedyna droga, którą można wykorzystać skarżąca to tylko droga sądowa.

P. E. Zalewska (wnioskodawca) - zapytała, dlaczego jak kupowała mieszkanie w 1999 roku nie poinformowano jej o niemożności zbycia tego mieszkania przez 10 lat.  Przedstawiła swoją sytuację mieszkaniową i finansową. Nie rozumie, dlaczego ma zwrócić bonifikatę, skoro pieniądze uzyskane ze sprzedaży lokalu przeznaczyła na zakup innego mieszkania. Stwierdziła, że nieznajomość prawa  doprowadziła ją do nieświadomego przekroczenia ustawowego terminu sprzedaży mieszkania.

P. H. Sokulska (Radca Prawny) – wyjaśniła, że  Pani Zalewska może wystąpić o zwolnienie z kosztów sądowych i przydzielenie adwokata z urzędu. Wyraziła opinię, że skargę należy ocenić jako bezprzedmiotową, gdyż Rada Miasta nie jest organem właściwym do rozpatrywania odwołań obywateli w tego typu sprawach, a ocena zasadności żądania przez Miasto zwrotu bonifikaty zostanie dokonana przez sąd.

Przewodniczący Komisji P. Kęsik – podsumował, że Komisja nie jest w stanie  pomóc skarżącej, a jedynie sąd. Zwrócił uwagę, że planowany jest projekt uchwały dający możliwość Prezydentowi Miasta dokonywania umorzeń długów z tytułu zwrotu bonifikat  oraz rozłożenia na raty takich zaległości. Następnie poddał pod glosowanie projekt uchwały o uznaniu za bezprzedmiotową skargę pani Elżbiety Zalewskiej na Prezydenta Miasta - załącznik nr 4 do protokołu.   

Komisja w wyniku głosowania / 5-za,2-wstrz./ przyjęła ww. projekt uchwały.

 


Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie propozycji zastosowania ulgi - umorzenia kwoty waloryzacji od podlegającej zwrotowi bonifikaty udzielonej przy sprzedaży lokali komunalnych


P. M. Wajdziak (WGN) – omówił propozycję  zastosowania ulgi - załącznik nr 5 do protokołu.  Wyjaśnił, że zgodnie z tym, co wskazują prawnicy, obowiązek zwrotu bonifikaty wynika z ustawy o gospodarce nieruchomościami i nie musi być zapisywany w atakach notarialnych. Cała sprawa rozpoczęła się od prowadzonego postępowania kontrolnego organów zewnętrznych.  Wskazano tu jednoznacznie, że nie żądanie  przez Prezydenta Miasta zwrotu bonifikaty uszczupla dochody Gminy. Jest to obowiązek nałożony na Prezydenta Miasta przez ustawodawcę. Prezydent biorąc pod uwagę odwołania mieszkańców, którzy zostali wezwani do zwrotu bonifikaty proponuje rozważenie możliwości rezygnacji z waloryzacji oraz możliwość umorzenia długu lub rozłożenia na raty dla osób, które mają szczególną sytuację materialną. Dyrektor WGN zaznaczył, że sytuacje poszczególnych osób są bardzo różne m.in. utrzymywanie się z niskiej renty.

Przewodniczący Komisji P. Kęsik -  jest za tym, aby dać takie narzędzie Prezydentowi Miasta.

P. H. Sokulska (Radca Prawny BRM) – stwierdziła, że skoro ustawa daje taką możliwość to  nie ma potrzeby regulowania tego przez uchwałę Rady Miasta.

P. M. Wajdziak (WGN) - wyjaśnił, że chodzi o postępowanie wobec wierzytelności o kompetencji Rady Miasta do umarzania i rozkładania na raty.  Jeśli Prezydent będzie miał możliwość umorzenia i rozłożenia na raty to cześć spraw nie będzie się kończyła postępowaniem sądowym, a co za tym idzie nie będzie dodatkowych kosztów. W przypadku, kiedy osoba i tak będzie chciała iść do sądu, to zawsze będzie mogła to zrobić.

P. K. Jurczak (WGN) – dodała, że bardzo dużo odwołań jest właśnie w sprawie możliwości rozłożenia na raty. Podsumowała, że ok. 300 wezwań do zwrotu bonifikaty zostało skierowanych za lata 1998-2000. Przypomniała, że po 2004 roku zapisy w aktach notarialnych mówią o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777.

P. S. Jankowski (WGN) – zaznaczył, że przeanalizowanych zostało 11 tysięcy spraw. 

Radny T. Hinc – stwierdził, że Prezydent nie ma wyjścia w takiej sytuacji.  Jeśli nie będzie dochodzić do zwrotu bonifikaty, to może spotkać się z zarzutem działania na szkodę Gminy i uszczuplania z tego tytułu dochodów do budżetu Miasta. Dlatego należy dać możliwość Prezydentowi Miasto zastosowania proponowanych ulg.   

Komisja w wyniku głosowania /7-za/ pozytywnie zaopiniowała przedłożoną przez Prezydenta propozycję zastosowania ulgi - umorzenia kwoty waloryzacji od podlegającej zwrotowi bonifikaty udzielonej przy sprzedaży lokali komunalnych.

Radny T. Hinc - stwierdził, że należy dać możliwość opiniowania wniosków o umorzenie bonifikaty i rozłożenie na raty przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

P. M. Wajdziak (WGN) - odpowiedział, przy okazji tworzenia uchwały umorzeniowej zastanowi się jak prawnie będzie można to zapisać.


Ad. pkt. 5.
Ponowne rozpatrzenie wniosku o scalenie nieruchomości i gruntów przy ul. Libelta 62 w Szczecinie


P. K. Donajska (Wnioskodawca) – przedstawiła sprawę możliwości scalenia z ich nieruchomością lokalu przy ul. Libelta 62 w Szczecinie - załącznik nr 6 do protokołu. Wyjaśnili, że przedmiotowy lokal jest w katastrofalnym stanie i od roku nie ma najemcy.

Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zgłosił wniosek o odłożenie sprawy na następne posiedzenie w celu zaproszenia przedstawiciela ZBiLK-u wraz z umową najmu oraz przedstawiciela z WUiAB pod kątem, czy zgłoszono wniosek o remont lub przebudowę tego lokalu.

Komisja przyjęła ww. wniosek przez aklamację.


Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie odwołania od negatywnego stanowiska Komisji do Wykazu nr 55/2009 (bezprzetargowe zbycie dz.nr 106/4 na Osiedlu Skarbówek)


Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zapoznał radnych z odwołaniem Pana Kwaszy od negatywnej opinii Komisji do Wykazu nr 55/2009 - załącznik nr 7 do protokołu.

Radny T. Hinc – stwierdził, że pozytywna opinia  Komisji w tej sprawie zalegalizuje w tym miejscu osiedle mieszkaniowe i budynki mieszkalne. Jeśli Miasto sprzeda ten teren, to zaraz będzie miało obowiązek zrobienia drogi i  oświetlenia.

P. E. Kwasza (wnioskodawca ) – poinformował, że  wszystko jest już  tu zrobione i uregulowane. Zwrócił uwagą, że jest jedną z ostatnich 4 osób na 104 domy, które wcześniej nie wykupiły gruntu na tym osiedlu z powodu braku środków finansowych.  

P. S. Jankowski (WGN) - wyjaśnił, że sytuacja sięga końcówki lat 80-tych, na podstawie poprzedniego planu zagospodarowania, który przewidywał możliwość rekreacji na tym terenie. Następnie przeprowadzono akcję przekazywania działek pod budowę domków letniskowych. Ostatnie akty są z 1998 roku i dotyczą przekazywania nieruchomości na Osiedlu Skarbówek w wieczyste użytkowanie. Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu stwierdza, że jest to  teren wypoczynku i rekreacji indywidualnej. Dlatego w  akcie notarialnym przy sprzedaży nie będzie określenia funkcji.

P. M. Wajdziak (WGN) - podkreślił, że funkcja jasno  wynika z planu, gdzie przy wycenie nieruchomości rzeczoznawca będzie brał pod uwagę funkcje związane z rekreacją i wypoczynkiem i dla porównania będzie mógł brać pod uwagę sąsiednie nieruchomości, które zostały już sprzedane.

Radny W. Dąbrowski – chciałby poznać opinie BPPM i WIM-u, dlaczego zrezygnowano z poszerzenia drogi. Stwierdził, że za chwilę w tej sprawie będą roszczenia mieszkańców.

Radny T. Hinc – proponuje, aby poczekać na ustawę dającą możliwość wydłużenia terminu dzierżawy.  Powiedział, że jest przeciwny uwłaszczeniu tego terenu. Zwrócił uwagę, że wspomniane 100 działek zostało uwłaszczonych przez Skarb Państwa w latach 80-tych.

Przewodniczący Komisji P. Kęsik - poddał pod ponowne głosowanie Wykaz nieruchomości nr 55/2009.

Komisja po rozpatrzeniu odwołania od negatywnego stanowiska Komisji do Wykazu nr 55/2009 (bezprzetargowe zbycie dz.nr 106/4 na Osiedlu Skarbówek) postanowiła w wyniku głosowania /2-za,1-przeciw,2-wstrz./ pozytywnie zaopiniować przedmiotowy Wykaz i tym samym anulować swoje dotychczasowe stanowisko. Jednocześnie Komisja wnosi, aby w zawieranym akcie notarialnym zostały ujęte obowiązujące zapisy planu zagospodarowania przestrzennego dla przedmiotowego terenu.
 


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Piotr Kęsik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/11/04, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2009/12/01 09:05:29
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2009/12/01 09:05:29 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2009/11/04 10:05:38 nowa pozycja