Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Stanowiska Rady Miasta VI kadencji

Pełny Nr Uchwały: XXXVI/24/13

Data uchwalenia: 2013/12/16

Typ Aktu prawnego:  Stanowisko Rady Miasta 


w sprawie poparcia starań Uniwersytetu Szczecińskiego o modernizację kampusu przy al. Piastów


STANOWISKO Nr 24/13
Rady Miasta Szczecin
z dnia 16 grudnia 2013 r.

w sprawie poparcia starań Uniwersytetu Szczecińskiego o modernizację kampusu przy al. Piastów

Uniwersytet Szczeciński bezskutecznie zabiega od 2006 roku w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego o uzyskanie środków finansowych na kapitalny remont kompleksu pokoszarowego zlokalizowanego przy al. Piastów 41 (kampus Piastów). Koszt remontu szacowany jest na około 85 milionów złotych. Pomimo kilkukrotnych zapewnień ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego postulaty Uniwersytetu Szczecińskiego nigdy nie znalazły się w jego planach inwestycyjnych.

Obecność Uniwersytetu w budynkach pokoszarowych stanowi pewien symbol zmiany oblicza i charakteru miasta. Szczecin z miasta garnizonowego w czasach szwedzkich, pruskich, niemieckich i powojennych stał się obecnie ważnym ośrodkiem akademickim, a kompleksy koszarowe zamieniono na kampusy uniwersyteckie. Obiekty te od samego początku wymagały kapitalnego remontu, ale Uniwersytet nigdy na ten cel nie otrzymał od Ministerstwa Edukacji Narodowej, a potem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, żadnych środków pieniężnych.

Dziś w kampusie przy al. Piastów funkcjonować muszą w wyjątkowo trudnych warunkach lokalowych, w żadnym względzie nie odpowiadających nawet standardom krajowym, dwa wydziały (Wydział Filologiczny oraz Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia), a także częściowo Wydział Prawa. Stan techniczny budynków jest zastraszająco niski i w każdej chwili grozi zamknięcie ich przez straż pożarną lub przez inne służby sanitarne. Może to prowadzić w prostej linii do zawieszenia działalności tych wydziałów.

W związku z powyższym zwracamy się do Pani Minister z apelem o ponowne rozpatrzenie wniosku Uniwersytetu Szczecińskiego i przyznanie odpowiednich środków finansowych na przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych.

Jan Stopyra
Przewodniczący Rady Miasta Szczecin
 


Załączniki:


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2016/09/05, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/09/14 09:52:29
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/09/14 09:52:29 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/09/05 14:54:15 nowa pozycja