Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Stanowiska Rady Miasta VI kadencji

Pełny Nr Uchwały: XXII/14/12

Data uchwalenia: 2012/09/17

Typ Aktu prawnego:  Stanowisko Rady Miasta 


w sprawie rocznicy napaści sowieckiej na Polskę


STANOWISKO NR 14/12
RADY MIASTA SZCZECIN
z dnia 17 września 2012 r
.


Przed siedemdziesięcioma trzema laty, nad ranem 17 września 1939 roku, do Polski, heroicznie broniącej się przed armią hitlerowskich Niemiec, weszły, łamiąc przy tym wszelkie wcześniejsze ustalenia pokojowe, wojska sowieckie. Pod pozorem obrony ludności białoruskiej i ukraińskiej zadano zdradliwy „cios w plecy”.

Wrzesień 1939 roku to początek tragicznego, mrocznego okresu, to miesiąc, który miał zapoczątkować unicestwienie naszego państwa i narodu. Złowrogie porozumienie dwóch reżimów – nazistowskiego i komunistycznego miało raz na zawsze zmazać Polskę z mapy Europy. To w następstwie tamtych złych chwil przez wiele dziesięcioleci trwało przywracanie faktycznej suwerenności naszej Ojczyźnie. Przez długie lata pamięć o sowieckiej agresji, o wywózkach, łagrach i zbiorowych mordach na naszych rodakach, była zakazana. Każdy, kto próbował dochodzić prawdy, traktowany był jak przestępca i przez marionetkowych sędziów niejednokrotnie skazywany na śmierć.

O wszystkich tych ludziach, którzy walczyli o pamięć, którzy walczyli o prawdę, którzy wreszcie nie zawahali się oddać za nią życia, chcemy dzisiaj pamiętać i oddać im hołd. Chcemy pamiętać też o wszystkich bohaterach walk we wrześniu 1939 roku, o dzielnych obrońcach Westerplatte, o bohaterach bitwy pod Wizną, o obrońcach Warszawy i tych, którzy walczyli w ostatniej batalii pod Kockiem. Wspomnienie i doświadczenia bohaterskiej walki z przeważającymi siłami niemieckimi wspartymi sowiecką agresją, stały się zarzewiem późniejszych bohaterskich czynów Polaków na wszystkich frontach wojennych i motorem działań partyzanckich na ziemiach polskich aż do Akcji „Burza”.

Zło wojny to miliony cywilów mordowanych ze względu na przynależność etniczną. Naszą pamięcią pragniemy objąć również wszystkich obywateli Polski bez względu na narodowość, którzy zginęli jako cywile. Wiedzcie, że przelana w ten sposób krew nie poszła na marne. Polska jest dziś wolna. Polska o Was pamięta i dziękuje za Wasz patriotyzm!
Chwała Bohaterom!

 

Jan Stopyra
Przewodniczący Rady Miasta Szczecin


Załączniki:


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2012/10/03, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/09/14 09:20:22
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/09/14 09:20:22 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2012/10/03 14:05:48 nowa pozycja