Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Stanowiska Rady Miasta VI kadencji

Pełny Nr Uchwały: II/N/3/11

Data uchwalenia: 2011/01/17

Typ Aktu prawnego:  Stanowisko Rady Miasta 


w sprawie sytuacji w Szczecińskiej Stoczni Remontowej „GRYFIA”


STANOWISKO NR 3/11
Rady Miasta Szczecin
z dnia 17 stycznia 2011 r.


w sprawie sytuacji w Szczecińskiej Stoczni Remontowej „GRYFIA”

Rada Miasta Szczecin wyraża swoje głębokie zaniepokojenie sytuacją w szczecińskiej Stoczni Remontowej „GRYFIA S.A”. Zwracamy się do Pana Premiera Rządu RP o podjęcie działań zmierzających do zmiany postępowania właściciela (Zamkniętego Funduszu Inwestycyjnego Aktywów Niepublicznych „MARS”, utworzonego przez Agencję Rozwoju Przemysłu) i powrotu do wszczętego procesu restrukturyzacji Spółki.

Stocznia „GRYFIA S.A.” SA jest ostatnim znaczącym zakładem przemysłu stoczniowego w Szczecinie, zatrudniającym aktualnie około 850 pracowników. Stocznia jest od 1997 roku przedsiębiorstwem skomercjalizowanym. W czerwcu minionego roku ARP przekazała akcje Stoczni do Funduszu Inwestycyjnego „MARS”.

W przekonaniu trzech Związków Zawodowych (NSZZ Solidarność, WZZ Pracowników Gospodarki Morskiej, NSZZ „Solidarność 80”) Zarząd wyłoniony przez Fundusz Inwestycyjny podejmuje decyzje niekorzystne dla Spółki, które doprowadziły do aktualnej, dramatycznej sytuacji finansowej.

Największe oburzenie budzi wstrzymanie procesu restrukturyzacji Spółki, będącego efektem kompromisu poprzedniego Zarządu ze Związkami Zawodowymi. Obejmował on redukcję zatrudnienia i rezygnację z przywilejów socjalnych, pozwalając Spółce na poprawę kondycji finansowej. Odwołano Prezesa, który ten program restrukturyzacji wynegocjował oraz wdrażał i powołano na tę funkcję osobę, która jednocześnie zarządza podmiotem konkurencyjnym wobec Stoczni Remontowej „GRYFIA SA”, oddalonym o 100 km od szczecińskiego zakładu. Skutkuje to w chwili obecnej stale pogarszającymi się wynikami finansowymi szczecińskiego przedsiębiorstwa.

Panie Premierze,
kontynuacja nieracjonalnych, szkodliwych działań zarządczych wobec Szczecińskiej Stoczni Remontowej „GRYFIA S.A.” grozi tym, że z mapy Szczecina zniknie ostatni tak znaczący podmiot przemysłu stoczniowego. Jest to szczególnie niezrozumiałe w obliczu odpowiedzialnej postawy załogi i Związków Zawodowych oraz perspektyw i potencjału, który Stocznia posiada. Zwracamy się do Pana Premiera o podjęcie pilnych działań w ramach nadzoru właścicielskiego, pozwalających na naprawę istniejącej sytuacji i zachowanie dotychczasowych miejsc pracy.
 

Jan Stopyra
Przewodniczący Rady Miasta Szczecin


Załączniki:


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2012/10/03, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/09/28 10:31:50
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/09/28 10:31:50 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/09/14 08:35:41 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2012/10/03 12:41:14 nowa pozycja