Przejdź do głównego menu Przejdź do treści

Stanowiska Rady Miasta VI kadencji

Pełny Nr Uchwały: XIV/9/11

Data uchwalenia: 2011/12/19

Typ Aktu prawnego:  Stanowisko Rady Miasta 


w sprawie 30-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce


STANOWISKO NR 9/11
Rady Miasta Szczecin
z dnia 19 grudnia 2011 r.

w sprawie 30-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Przed trzydziestoma laty – 13 grudnia 1981 roku – z pogwałceniem panującego wówczas, prawa, komunistyczna władza wprowadziła stan wojenny. Rozpoczął się jeden z najczarniejszych okresów w powojennej historii naszego kraju. Na ulicach polskich miast, w tym Szczecina, pojawiły się czołgi, zaczęto strzelać do robotników, zginęli pierwsi ludzie. Władza, miast stać na straży bezpieczeństwa narodu, wypowiedziała mu wojnę. Wszystko, aby nie dopuścić do demokratyzacji życia w Polsce, by stłumić wolnościowy zryw „Solidarności”.

To posunięcie przekreśliło szanse na życie w normalnym, suwerennym kraju milionom Polaków. Na długie lata Polska pogrążyła się w chaosie i zapaści gospodarczej.

Do dziś w naszym kraju widać piętno odciśnięte przez tamtą pacyfikację marzeń o wolności. Co najmniej kilkudziesięciu naszych rodaków zapłaciło za swoje ideały najwyższą cenę, cenę swojego życia, wielu utraciło zdrowie, tysiące było więzionych i trzymanych w miejscach odosobnienia, dziesiątki tysięcy opuściło Polskę na zawsze, jeszcze więcej miało problemy z pracą zawodową oraz utrzymaniem siebie i swoich rodzin. Niemal wszyscy żyli w strachu, beznadziei i z poczuciem bezsilności.

Zbrodnia stanu wojennego nie została do dzisiaj osądzona.

Dzisiaj pamiętamy o tych wszystkich, którzy nie stracili nadziei i nie dali się pokonać zniewoleniu. To w ich sercach przetrwała wolność, by w końcu zwyciężyć.

Oddajemy również hołd wszystkim, którzy w tamtych latach złożyli ofiarę z życia, ich rodzinom i najbliższym. Ta ofiara dla wielu stała się wzmocnieniem i dała siły do przetrwania złego czasu.

Niech nigdy więcej w naszym kraju przemoc nie zwycięża z dialogiem, a zło z dobrem!

 

Jan Stopyra
Przewodniczący Rady Miasta Szczecin


Załączniki:


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2012/10/03, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/09/14 08:58:14
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/09/14 08:58:14 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2012/10/03 13:46:08 nowa pozycja