Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Uchwały Rady Miasta uchwalone w 2020 r.

Pełny Nr Uchwały: XX/6/20

Data uchwalenia: 2020/07/28

Typ Aktu prawnego:  Apel Rady Miasta 


w sprawie budowy drugiego toru na odcinku Szczecin - Gumieńce - Granica Państwa


APEL Nr 6/20
Rady Miasta Szczecin
z dnia 28 lipca 2020 r.


w sprawie budowy drugiego toru na odcinku Szczecin - Gumieńce - Granica Państwa

Rada Miasta Szczecin apeluje do Prezesa Rady Ministrów o podjęcia wszelkich niezbędnych działań i środków finansowych mających na celu doprowadzenie do budowy drugiego toru na odcinku Szczecin – Gumieńce – Granica Państwa, w szczególności ujęcia w Studium Wykonalności budowy drugiego toru jako rozwiązanie podstawowe, a nie wariantowe, z uwzględnieniem stacji Szczecin Główny, Szczecin Gumieńce, Warzymice i Kołbaskowo.

UZASADNIENIE

Budowa drugiego toru o długości 6,5 km na trasie Szczecin – Gumieńce – Granica Państwa, jest zagrożona. Budowa tego toru w Studium wykonalności wykazana jest tylko jako wariant, a nie rozwiązanie podstawowe.

Tymczasem linia kolejowa po stronie niemieckiej na czterdziestokilometrowym odcinku od Passow do granicy polsko-niemieckiej zostanie zmodernizowana i zelektryfikowana tak, ażeby pociągi mogły rozwijać prędkość do 160km. Koszty przebudowy po stronie niemieckiej to 480 mln euro. Planowana jest również modyfikacja rozkładu jazdy po stronie niemieckiej, który zakłada iż od grudnia 2026 roku w ciągu doby ma kursować aż 48 pociągów pomiędzy Berlinem a Szczecinem, a sama podróż miała trwać od 80-90 minut.

W wyniku braku inwestycji po stronie polskiej nie będzie możliwe wdrożenie szybkiego połączenia na trasie Szczecin – Berlin. Być może w wyniku tej jakże szkodliwej decyzji ilość połączeń zostanie ograniczona. W ujęciu naszego miasta, ale i regionu inwestycja, ta jest niezwykle potrzebna pod kątem gospodarczym i biznesowym, ale także i turystycznym, zwiększając szeroko pojęty potencjał naszego regionu.

Ponadto pociąg ten ułatwiałby dotarcie do centrum Szczecina mieszkańcom Warzymic, Kołbaskowa oraz mieszkańcom osiedla Gumieńce zamieszkującym okolice ulicy Cukrowej (ponad 5000 osób). Połączenie byłoby niejako uzupełnieniem komunikacji miejskiej, zapewniającej szybki dostęp do centrum z pominięciem korków.


Renata Łażewska
Przewodnicząca Rady Miasta Szczecinudostępnił: , wytworzono: 2020/07/30, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2020/07/30 07:42:23
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2020/07/30 07:42:23 nowa pozycja