Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Uchwały Rady Miasta uchwalone w 2020 r.

Pełny Nr Uchwały: XVIII/7/20

Data uchwalenia: 2020/05/26

Typ Aktu prawnego:  Stanowisko Rady Miasta 


w sprawie uczczenia 30-tej rocznicy wolnych wyborów samorządowych


STANOWISKO Nr 7/20
Rady Miasta Szczecin
z dnia 26 maja 2020 r.


w sprawie uczczenia 30-tej rocznicy wolnych wyborów samorządowych

Trzydzieści lat temu odbyły się w Polsce pierwsze po zakończeniu II wojny światowej w pełni wolne i demokratyczne wybory polityczne. Były to wybory do rad gmin i miast. Akt ten zmienił ustrój państwa z centralistycznego na zdecentralizowany. Odtąd to nie rząd w Warszawie, ale lokalna społeczność miała decydować o rozwoju swojej wsi, miasteczka, czy miasta. To bowiem wybrani demokratycznie radni oraz wójtowie, burmistrzowie i prezydenci otrzymali niepodważalne prawo do reprezentowania woli mieszkańców.

W ciągu trzydziestu lat polski samorząd wzbogacił się o nowe podmioty: powiat samorządowy i województwo samorządowe. Zmienił się również sposób wyboru wójta, burmistrza i prezydenta z pośredniego na bezpośredni. Z roku na rok samorząd poszerzał również swoje kompetencje.

W zgodnej opinii bardzo wielu obserwatorów życia społecznego, politycznego i gospodarczego reforma samorządu terytorialnego to jedno z największych zdobyczy wolnej Polski.

Zdajemy jednak sobie sprawę, że ten dar wolności nie musi być dany na zawsze, stąd naszym obowiązkiem jest strzec go. Silny samorząd jest miarą demokracji w Polsce.

W trzydziestą rocznicę powołania demokratycznego samorządu lokalnego w naszym mieście Rada Miasta Szczecina składa wyraz szacunku mieszkańcom miasta, radnym wszystkich kadencji, prezydentom i urzędnikom samorządowym za ich wkład w tworzenie podstaw do funkcjonowania naszej "małej ojczyzny".

 

Renata Łażewska
Przewodnicząca Rady Miasta Szczecin


Załączniki:


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/05/27, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2020/05/27 14:56:28
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2020/05/27 14:56:28 nowa pozycja