Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Uchwały Rady Miasta uchwalone w 2020 r.

Pełny Nr Uchwały: XVII/5/20

Data uchwalenia: 2020/05/14

Typ Aktu prawnego:  Apel Rady Miasta 


w sprawie pracowników transgranicznych


APEL NR 5/20
Rady Miasta Szczecin
z dnia 28 kwietnia 2020 r. 

 

w sprawie pracowników transgranicznych

Rada Miasta Szczecin pragnie zwrócić uwagę na los pracowników transgranicznych, których sytuacja wynikła z pojawienia się epidemii COVID-19. Wprowadzone przepisy dotyczące obowiązkowego odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy Rzeczpospolitej Polskiej spowodowały, że większość pracowników transgranicznych z dnia na dzień straciła pracę lub musiała się zdecydować na pozostanie po jednej stronie granicy i rozłąkę z rodziną.

Szczecin jest czterystutysięczną aglomeracją, którą bliskie położenie granicy predestynuje do roli miasta stołecznego dla najbliższego transgranicznego obszaru. Przez wiele lat wspólnego funkcjonowania udało nam się stworzyć sytuację, w której setki Polaków mieszkających w Niemczech każdego dnia przemierza granicę do swoich miejsc pracy w Szczecinie i okolicach. Są oni między innymi pracownikami uczelni, służby zdrowia, mediów, urzędów, szkół, handlu, stowarzyszeń pozarządowych, lokalnych firm małego i średniego biznesu. Podobnie czynią to obywatele naszego miasta, którzy znaleźli zatrudnienie po niemieckiej stronie.

Rozumiejąc kłopoty wynikające z epidemii uważamy, że przy zastosowaniu szczególnej ostrożności należy pilne rozwiązać tą trudną sytuację.

Proponujemy uruchomienie tzw. „małego ruchu granicznego”, który byłby ograniczony obszarem wyznaczonym odległością, na przykład do 50 km od granicy. Przekraczanie granicy mogłoby się odbywać na podstawie przepustki wystawianej przez Wojewodę Zachodniopomorskiego, po uprzednim potwierdzeniu miejsca pracy i miejsca zameldowania.

Rada Miasta Szczecin apeluje do Pana Premiera o przychylność i pilne rozwiązanie tego bolesnego problemu naszych pracowników i obywateli.


Renata Łażewska
Przewodnicząca Rady Miasta Szczecin
 udostępnił: , wytworzono: 2020/05/14, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2020/05/14 12:40:57
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2020/05/14 12:40:57 nowa pozycja