Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Uchwały Rady Miasta uchwalone w 2021 r.

Pełny Nr Uchwały: XXXV/7/21

Data uchwalenia: 2021/12/14

Typ Aktu prawnego:  Apel Rady Miasta 


w sprawie podjęcia skutecznych działań chroniących przed nadciągającą kolejną falą pandemii


APEL NR 7/21
Rady Miasta Szczecin
z dnia 14 grudnia 2021 r.


Panie Premierze,
z narastającym przerażeniem obserwujemy dramatycznie pogarszającą się sytuację zdrowotną mieszkańców naszego kraju.

Od pewnego czasu liczba zakażonych wirusem Covid-19 każdego dnia oscyluje w granicach 20–30 tys. osób, a liczba zgonów od 400 do 600 osób, zwykle powyżej 500 osób. Pod tym względem jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej. W liczbach bezwzględnych jesteśmy w pierwszej piątce, a w niektórych dniach, w pierwszej trójce krajów świata.

Już od lipca lekarze specjaliści chorób zakaźnych i epidemiolodzy, a zwłaszcza członkowie Rady Medycznej przy Premierze, zwracali się do rządu o podejmowanie skutecznych działań chroniących nas przed nadciągającą kolejną falą pandemii.

W listopadzie Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w liście otwartym zaapelował do władz naszego kraju, z Prezydentem Andrzejem Dudą na czele, o podjęcie natychmiastowych działań w tym zakresie i wskazał jakie działania należy podjąć.

Z apelem w tej sprawie do Pana Premiera zwrócili się też prezydenci największych miast Unii Metropolii Polskich, podkreślając brak wystarczających działań rządu, ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa, a przede wszystkim obawy przed utratą zdrowia i życia mieszkańców naszych miast. Wiadomo, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania szerzeniu się wirusa są szczepienia.

Panie Premierze, od kilku miesięcy słyszymy od przedstawicieli władz uspakajające zapewnienia, że sytuacja jest monitorowana, że wszystko jest pod kontrolą, i że nie można wprowadzać dodatkowych zaleceń, obostrzeń i ograniczeń, bo to wzbudzi społeczne niepokoje i protesty, a to za sprawą wyimaginowanego genu oporu, sprzeciwu albo wolności u Polek i Polaków.

Panie Premierze, to tłumaczenie jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i racjonalnym myśleniem!!!

Działania władz ograniczają się praktycznie do zapewnienia wystarczającej liczby łóżek dla pacjentów covidowych, a przecież wiadomo, że odbywa się to kosztem pozbawienia łóżek pacjentów cierpiących i umierających z powodu innych chorób, zaś planowane inne działania są zbyt odległe i niedookreślone.

Panie Premierze, oczekujemy od Pana i kierowanego przez Pana rządu, przygotowania i wdrożenia odpowiednich regulacji prawnych i organizacyjnych, dostosowanych do dynamicznie zmieniającej się sytuacji, które doprowadzą do radykalnego ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa i spadku liczby zgonów.

Skuteczne dbanie o zdrowie i życie obywateli to jedno z najważniejszych zadań rządu każdego kraju. Niestety mamy wrażenie, że nasz rząd postanowił ten problem przeczekać, mając inne ważniejsze priorytety do zrealizowania podczas pandemii.

 

Renata Łażewska
Przewodnicząca Rady Miasta Szczecin
 


Załączniki:


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/12/15, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2021/12/15 11:49:36
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2021/12/15 11:49:36 nowa pozycja