Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Uchwały Rady Miasta uchwalone w 2019 r.

Pełny Nr Uchwały: V/2/19

Data uchwalenia: 2019/03/26

Typ Aktu prawnego:  Stanowisko Rady Miasta 


w sprawie podwyżek płac dla nauczycieli


STANOWISKO NR 2/19
Rady Miasta Szczecin
z dnia 26 marca 2019 r.

 

w sprawie podwyżek płac dla nauczycieli

Rada Miasta Szczecin z niepokojem obserwuje narastający konflikt między nauczycielami, a Rządem RP w sprawie podwyżek płac. Przeciągająca się dyskusja nie przybliża do konstruktywnego rozwiązania problemu, a jedynie potęguje złe emocje. W konsekwencji może dojść do strajku, który sparaliżuje egzaminy w całej Polsce – także w Szczecinie. Taka sytuacja dotknie najbardziej dzieci, młodzież, a także ich rodziców. Ten stan rzeczy w całości obciąża Rząd RP, w którego kompetencjach znajduje się odpowiedzialność za prowadzenie negocjacji ze środowiskiem nauczycielskim.

Rada Miasta Szczecin popiera protest nauczycieli. Jednocześnie podkreśla, że subwencja oświatowa przekazywana Miastu Szczecin z Ministerstwa Edukacji Narodowej wystarcza na pokrycie jedynie 60% wydatków związanych z edukacją publiczną. Pozostałą część brakującej kwoty Miasto Szczecin finansuje samodzielnie. Stąd przekazywanie publicznie informacji o odpowiedzialności samorządów za stan polskiej oświaty jest nieprawdziwy.

W ostatnich latach na skutek istotnych zmian w systemie oświaty, na samorządy zrzucono kolejne koszty przygotowania się do reformy. Spowodowało to choćby rezygnację z części programu inwestycyjnego w mieście.

Rada Miasta Szczecin czeka na ostateczne decyzje, dotyczące ewentualnego protestu oraz skutków jakie może on wywołać. Jako samorządowcy apelujemy o przeprowadzenie konstruktywnych rozmów, które istotnie poprawią sytuację materialną nauczycieli.

Jednocześnie wyrażamy gotowość do podjęcia rozmów o finansowaniu pozostałych składników wynagradzania nauczycieli. Decyzje w tej sprawie muszą jednak poprzedzić konkretne rozwiązania i porozumienia na poziomie rządowym.

 

Michał Wilkocki

Przewodniczący Rady Miasta Szczecin
 


Załączniki:


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/03/28, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2019/03/28 10:41:13
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2019/03/28 10:41:13 nowa pozycja