przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.3.75.2016
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 3 LISTOPADA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Prezentacja nowego systemu poboru opłat w SPP , dyskusja w sprawie projektu uchwały nr 210/16 dot.ustalenia strefy płatnego parkowania, opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych Miasta Szczecin oraz sposobu ich pobierania.

4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku nw. głosowania przyjęła protokoły z posiedzeń  komisiji: 

  1. z dnia  13.10.br   - głosowanie:  za: 8 (jednogłośnie)
  2. z dnia  18.10.br –  głosowanie:  za-8 (jednogłośnie)
  3. z dnia  27.10.br. –  głosowania  za- 7,wstrzym.- 1


Ad. pkt. 3.
Prezentacja nowego systemu poboru opłat w SPP , dyskusja w sprawie projektu uchwały nr 210/16 dot.ustalenia strefy płatnego parkowania, opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych Miasta Szczecin oraz sposobu ich pobierania.


Prezentację przedstawił Michał Niewiatowski firma Provent Service Sp. z o.o. jako przykład  nowoczesnego systemu parkingowego zarządzanego przez tę firmę podany został Amsterdam i jego 150 tysięcy płatnych miejsc parkingowych.   Wszystkie płatne miejsca mają odporne na warunki pogodowe czujniki. To pozwala na bieżące śledzenie informacji o wolnych i zajętych miejscach np. poprzez aplikację w telefonie kierowcy. Druga nowość to sposób weryfikacji opłat za parkowanie. Ulice patrolowane są przez samochody wyposażone w kamery odczytujące numery rejestracyjne samochodów . Opłacając postój kierowca musi wstukać swój numer (przez aplikację czy też parkomat). Nie musi jednak drukować biletu i wkładać go za szybę, bo opłata jest od razu rejestrowana w systemie. Jeśli auto z kamerą wychwyci nieopłacony pojazd na miejsce wysyłany jest kontroler, który weryfikuje zgłoszenie i dokumentuje brak opłaty wykonując zdjęcie. Dane właścicieli aut bez opłaty miałyby być w Szczecinie automatycznie pobierane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, co pozwala od ręki wysłać wezwanie do zapłaty. Firma oferuje miastu cały system "za darmo", stronę informatyczną,  nowe parkomaty, oznakowanie miejsc, czujniki itp. 45 procent wpływów ze wszystkich opłat;  dzięki systemowi wpływy z opłat wzrosną o 50 procent.
 

Radny M.Duklanowski– z punktu widzenia kierowców to ułatwienie poruszania się po strefie.

Radna G.Zielińska- mnie się pomysł podoba, ale czy możemy go wypróbować na kawałku miasta? Czy system działa również gdzieś w Polsce? Jakie wymogi musi spełniać SPP?
 

M. Niewiatowski - możliwy jest pokaz mobilnego skanowania tablic  rejestracyjnych, ale bez kosztownej części jaką jest cały system przesyłu i obróbki danych. Rozmowy o wprowadzeniu systemu są prowadzone z kilkoma miastami w Polsce( min. Kraków).

K. Stępień Prezes NiOL -znam ten system, znam jego słabe strony.  Zapytał przedstawicieli spółki czy  znają  szczecińskie realia,  ile miejsc trzeba oznakować, jaki będzie wzrost skuteczności ściągania opłat za nieopłacony postój w porównaniu z tym, który jest obecnie?

M. Niewiatowski- poda te informacje podczas konkretnych rozmów.
Dziś wpływy z SPP do kasy NiOL to około 25 mln zł rocznie. Z tego około 10 mln zł pochłaniają koszty. Oni oczekują około 45 procent wpływów, ale przy ich zwiększeniu o połowę wpływów i tak byłby większy zysk dla Miasta.

Radny H. Jerzyk-rzeczywistość jest zgoła inna, jako radni nie możemy  pochopnie podejmować decyzji; oznaczenie SPP w pewnych okresach roku z powodu opadów deszczu, śniegu może być zgoła inne.

Radna J. Bródka-  zapytała o zbieranie  danych , w jaki sposób przechowują dane i jak są zabezpieczone?

M. Niewiatowski- cały system jest certyfikowany, przekazują go do miasta w zakresie windykacji to zadanie miasta.

Radna M. Jacyna-Witt-  Pan Prezydent  planował  likwidacje spółki  NIOL , sprawa została wycofana ze sesji Rady Miasta; zarządzanie spółką powinno wrócić do miasta.  

Radny W. Dzikowski- w sprawie systemu uważa, iż w Szczecinie występują pułapki techniczne  np. częste  prace remontowe zniszczą czujki, spadnie śnieg.

Radna G. Zielińska- planujemy wymianę parkomatów, ile to będzie kosztować? Jeżeli strefa nie zostanie wprowadzona to jaki koszt naprawy obecnych parkomatów?

K.Stępień Prezes NIOL-u-  jak wejdzie uchwała w życie o zmianie strefy  musimy zmienić system ( wymiana 333 parkomatów   cena to ok.  6, 6 mln.zł.)

W dalszej części porządku obrad radni  dyskutowali o projekcie uchwały nr 210/16. 

Radna M.Jacyna-Witt-  poinformowała zebranych ,  o wszczęciu postępowania przygotowawczego  w zakresie prowadzenia nienależnego poboru opłaty za parkowanie na terenie gminy miasto Szczecin przez spółkę NIOL na zlecenie Prezydenta,  ponadto jest w prokuraturze  zawiadomienie   prokuratora  Genarlengeo w zakresie pobierania opłat w miejscach gdzie nie ma oznakowania.

Radny M. Duklanowski- trudno  proponować własne rozwiązanie skoro sprawa jest w prokuraturze.

Radny W. Dzikowski- czy radna ma wiedzę, że prokurator  prowadzi  sprawę?

Radna M.Jacyna-Witt-dostarczy pismo od prokuratora.

Radny W. Dzikowski- przypomniał, iż komisja wystąpiła z wnioskiem do Rady Miasta o przyjęcie stanowiska w sprawie  dostosowania  oznakowania poziomego w strefie do wymogów określonych w tym zakresie rozporządzeniem ministra infrastruktury z 14 lutego 2014.

Radny M. Duklanowski– nawiązując do ww. wypowiedzi zapytał  ile obecnie jest miejsc oznakowanych w strefie.

K. Stępień Prezes  NiOL-u- nie  jest odpowiedzialny  za oznakowanie strefy, nie  zna danych ;  został  opracowany raport  przekazany do władz miasta ,  nie jest upoważniony do przekazywania informacji . Raport powstał na zlecenie Prezydenta i to on pierwszy musi się z nim zapoznać. ostanie upubliczniony, ale może za dwa dni.
 

Radny M. Duklanowski- jako radny proponuje rozważenie  uwag: likwidacja SPP na ulicach, gdzie nie ma problemu z parkowaniem. Chodzi np. o ulicę Komandorską i Admiralską u stóp Wałów Chrobrego,  Łokietka , Wojska Polskiego (od radia). SPP ma z kolei pojawić się na części ulicy Bolesława Śmiałego i Pocztowej, Ściegiennego  (szkoła muzyczna) czyli w rejonach skąd dochodzą wyraźne sygnały mieszkańców o problemach z parkowaniem.  Jak nałożymy siatkę miejsc oznakowanych  poziomo  na obecna strefę wtedy ona  znacznie  się zmniejszy.  Mówiliśmy o strefie ażurowej.

Radny W. Dzikowski- wniosek  formalny  o wystąpienie do Prezydenta Miasta o wyjaśnienie  nieobecności  M. Pawlickiego Zastępcy Prezydenta   na KGK,Ri OŚ  podczas omawiana projektu uchwały w sprawie SPP.

Komisja w wyniku głosowania : za- 8 (jednogłośnie) przyjęła ww. wniosek.

Radna M. Herczyńska- prosi o aby  w nowej uchwale znalazł się zapis pozwalający pobierać opłaty tylko w tych miejscach postojowych strefy; które są  oznakowanie znakami  poziomym i pionowym   zgodnie z wymogami określonymi w tym zakresie rozporządzeniem ministra infrastruktury z 14 lutego 2014.

Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednogłośnie) przyjęła ww. wniosek. Przewodniczący Komisji poinformował, iż przekaże ww. wnioski radcy prawnemu J. Martyniuk celem opracowania projektu uchwały. 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja przyjęła do wiadomości pismo z Kancelarii Radcy prawnego w sprawie uwag dot. omawianego na komisji projektu uchwały nr 210/16 - nr w rejestrze BRM 1088  (załącznik nr 5 do protokołu).




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/10/27
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2016/11/29 09:58:25
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2016/11/29 09:58:25 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/11/08 13:50:54 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/11/08 13:49:21 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/11/08 13:43:52 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/11/08 10:52:12 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/11/03 14:42:02 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/11/02 09:51:22 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/10/27 09:41:06 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/10/27 09:38:47 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/10/27 09:18:43 Nowa pozycja