przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.7.35.2020
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 16 LISTOPADA 2020 ROKU


Początek posiedzenia - 10:30
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Nazewnictwo ulic.
4. Omówienie projektu budżetu m.Szczecina w sferach merytorycznych komisji
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Radny K. Romianowski – wnosi o wysłuchanie w pkt. „Sprawy różne” – wolne wnioski, przedstawicieli RO Żydowce –Klucz w sprawie niebezpiecznego przejścia dla pieszych

Komisja przyjęła przez aklamację ww. wniosek.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Ad. pkt. 3.
Nazewnictwo ulic.


Przewodniczący Komisji B. Baran - nawiązał do skierowanej opinii Rady Osiedla Głębokie- Pilchowo dot. inicjatywy uchwałodawczej komisji  w sprawie  nadania nazwy „rondo Polskich Żołnierzy Misji ONZ”. Opinia jest negatywna dla tej inicjatywy uchwałodawczej komisji, rada zgłasza swój wniosek o nadanie imienia rondu Franciszka Knappa  –  pismo stanowi załącznik nr 3 do protokołu. Proponuje wycofać inicjatywę uchwałodawczą komisji, rozpatrzyć wniosek o nadanie nazwy rondo im. Franciszka Knappa. Zapytał Geodety Miasta o opinię odnośnie nomenklatury nazywania rond „imienia” czy też samo nazwisko?

W. Wnuk Geodeta Miasta- zacytował opinię dr Ewy Kołodziejek,nie ma różnicy między nazwami ulic, a nazwami rond, placów i skwerów. Jeśli nadajemy im czyjeś imię, to jest oczywiste, że rondo czy skwer jest jego imienia, dlatego słowo imienia wydaje mi się zbędne. Niepotrzebne wydłuża nazwę i zmusza do stosowania zbyt wielu skrótów na ograniczonej przestrzeni tabliczki. A w codziennej praktyce i tak będziemy się spotykać na rondzie ….”

Radny W. Dąbrowski- przypomniał genezę skierowania wniosku uhonorowania Polskich Żołnierzy Misji ONZ do komisji, wnioskodawcy występowali na sesji Rady Miasta z tym apelem. KBPiS po wysłuchaniu stron przychyliła się do tej propozycji podejmując inicjatywę uchwałodawczą. Szanuje opinię, ale Rada Osiedla wcześniej nie występowała do komisji o uhonorowanie postaci F. Knappa. Proponuje aby nadal podtrzymać inicjatywę uchwałodawczą w  tej sprawie.

Radny W. Dzikowski- przypomniał, iż kompetencją Rady Miasta jest nazywanie rond, ulic itd. na terenie miasta wstrzymajmy się od opinii do czasu przedłożenia wymaganych opini tj. Komisji Kultury oraz IPN.

Radny M. Pawlicki- wnosi  o niepodejmowanie decyzji do czasu przedstawienia opinii IPN.

Komisja w wyniku głosowania za- 7, wstrzym.- 1  postanowiła - zgodnie z zapisami Uchwały Rady Miasta w sprawie procedury nadawania i zmian nazw ulic i placów publicznych w Szczecinie- wystąpić o opinie do Komisji Kultury i Miejskiego Konserwatora Zabytków w sprawie nadania nazwy rondo  Franciszka Knappa - zgodnie z  wnioskiem Rady Osiedla a także wystąpić do IPN z wnioskiem o  udzielenie informacji o ww. osobie w ramach posiadanych kompetencji i uprawnień ( załącznik nr 3 do protokołu).


Ad. pkt. 4.
Omówienie projektu budżetu m.Szczecina w sferach merytorycznych komisji


Wprowadzenia do tematu dokonał W. Daniłkiewicz Dyrektor WZKiOL – omówił dział budżetu merytoryczny dla komisji „Bezpieczeństwo publiczne i ochrona  przeciwpożarowa” – plan na rok 2021, w tym min. komendy powiatowe Państwowej Straży Pożarnej ‘ ochotnicze straże pożarne:  zadania ratownictwa górskiego i wodnego; straż gminna; zarządzanie kryzysowe.

Radny W. Dąbrowski- zapytał o realizację postulatów budżetowych KBPiS w zakresie dofinansowania OSP. 

W. Daniłkiewicz Dyrektor WZKiOL – wniosek dotyczący zwiększenia wydatków bieżących na ten rok dla OSP Śmerdnica został zrealizowany, wydatki inwestycyjne wiążą się z samochodem OSP, pojawiła się możliwość wymiany na nowszy model.

Radny J. Posłuszny – co  z zakupem nowych samochodów dla SM, czy będą ekologiczne?

W. Daniłkiewicz- jak dostaną dofinansowanie zewnętrzne to będą wymieniać samochody na ekologiczne.

Komisja w wyniku głosowania: za – 7 (jednomyślnie)  zaopiniowała pozytywnie projekt budżetu w części merytorycznej dla komisji.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Przedstawicielka R RO Żydowce Klucz- zwróciła się z prośbą do komisji o poparcie ich starań związanych z  bezpieczeństwem pieszych na osiedlu,  wnosząc o wykonanie sygnalizacji świetlnej tzw. „na żądanie” na przejściu dla pieszych przy ul. Lubczyńskiej w Szczecinie.

Radny K. Romianowski- obecnie dochodzi w tym miejscu do nagminnego łamania przepisów ruchu drogowego przez kierowców w zakresie przekroczenia prędkości. Fakt ten został potwierdzony przez Policję w piśmie z dnia 28.10.2020 skierowanym do Rady Osiedla. Złożył w tej sprawie interpelację, wnosząc o pilne załatwienie sprawy.

Radny W. Dzikowski- popiera wniosek temat jest mu znany, zajmował się już nim kilkakrotnie, jest tam bardzo niebezpiecznie. Teren jest trudny bowiem część należy do gmin Goleniów.

     

Komisja po wysłuchaniu wniosku Rady Osiedla-Załom, mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców, wnosi (głosowanie za:8 jednomyślnie) do Prezydenta Miasta o wykonanie sygnalizacji świetlnej tzw. „na żądanie” na przejściu dla pieszych przy ul. Lubczyńskiej w Szczecinie – załącznik nr 4 do protokołu.

Radny W. Dzikowski– prosi o przedstawienie informacji nt. działań Miejskiego Łowczego w zakresie zaniechania rozprzestrzeniania  się dzików na terenach miejskich.

Radny M. Pawlicki- interpelował w tej sprawie , mieszkańcy kilku osiedli na terenie miasta Szczecina zwracają uwagą na narastający problem.

Radny W. Dzikowski- być może jednym z elementów poprawy jest potrzeba zwiększenia środków finansowych na to zadanie?

Przewodniczący Komisji B. Baran- podsumowując dyskusję zaproponował skierowanie wniosku do Prezydenta miasta z sugestią  rozważenia  zagwarantowania w budżecie miasta właściwej kwoty na realizowanie zadań łowczego, aby nie doprowadzać do tak częstych problemów z wkraczaniem dzikiej zwierzyny do miast (głosowanie: za – 7 jednomyślnie)- załącznik nr 5 do protokołu.

Radny W. Dabrowski – korzystając z obecności Dyrektora WZKiOL zapytał o przygotowanie miasta do zabezpieczenia pracowników jednostek miejskich do pracy w warunkach epidemii. Z informacji, które posiada w ZBiLK-u nie ma odpowiednich zabezpieczeń tj. zachowania odległości 1,5 metrowej pomiędzy pracownikami.

W. Daniłkiewicz- wszystkie jednostki są przygotowane do pracy w warunkach epidemiologicznych; mają wystarczająca ilość środków (maseczki, płyny, rękawice). Nikt nie zgłaszał problemów. 

Komisja po zapoznaniu się z  korespondencją skierowaną przez wspólnotę mieszkaniową Osiedle Etiuda w sprawie przebudowy wjazdu na osiedle F.Chopina oraz przedłużenia chodnika, postanowiła przesłać go do Prezydenta Miasta  z wnioskiem o  udzielenie odpowiedzi  komisji i zainteresowanym o pojętych działaniach w sprawie – załącznik nr 6 do protokołu




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2020/11/09
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2020/12/21 13:57:30
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2020/12/21 13:57:30 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2020/11/23 12:30:53 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2020/11/09 11:42:39 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2020/11/09 11:41:31 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2020/11/09 11:38:47 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2020/11/09 11:19:29 Nowa pozycja