przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VI kadencja 2010-2014

Dot. możliwości zmiany organizacji ruchu w ciągu ul. Mickiewicza

Numer: 1183
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2013/09/17

Ulica Mickiewicza w Szczecinie na odcinku od skrzyżowania z ul. Bohaterów Warszawy do skrzyżowania z ul. Wernyhory na przeważającym odcinku ma przekrój dwóch jezdni po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Jest ona jedną z głównych arterii drogowych łączących centrum z dzielnicami położonymi w zachodniej części naszego miasta: Krzekowem, Bezrzeczem czy Pogodnem. Ulica jest dość ruchliwa, jednak posiada dość wąskie pasy ruchu. Z opinii użytkowników ulicy, ale i zapewne, z posiadanych przez Urząd Miasta wyliczeń, wynika, że największy ruch pojazdów odbywa się na odcinku między skrzyżowaniami z ul. Twardowskiego i ul. Jacka Soplicy, czyli przez Most Akademicki. Na tym odcinku (i aż do skrzyżowania z ul. Bohaterów Warszawy) ulica jest jednojezdniowa i posiada po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Środkiem jezdni biegnie wydzielone oznakowaniem pionowym i poziomym torowisko tramwajowe. Mimo największego natężenia ruchu na tym odcinku praktycznie przez całą dobę ulica się nie korkuje. Wyjątkiem są tutaj godziny popołudniowe, kiedy na jezdni północnej ruch odbywa się odrobinę wolniej, ale to też cyklicznie wraz z zielonym światłem na skrzyżowaniu z ul. Bohaterów Warszawy. Jezdnia południowa nie korkuje się praktycznie nigdy.
Jeszcze w roku 2011 rozmawiałem z osobami odpowiedzialnymi za organizację ruchu o możliwości zmiany organizacji ruchu w taki sposób, aby generalnie prawy pas na obu jezdniach przeznaczyć na pas rowerowy, zaś ruch samochodów i motocykli odbywałby się pasem lewym. Jedynie w obrębie skrzyżowań można by utrzymać obecne rozwiązania, przy czym najważniejsze, aby utrzymanie obecnego stanu i rozwiązań dotyczyło skrzyżowania z ul. Poniatowskiego / Traugutta. Miejsca parkingowe pozostałyby w obecnym kształcie.
Takie rozwiązanie pozwoliłoby na podniesienie bezpieczeństwa zarówno w obrębie przejść dla pieszych notorycznie zastawianych przez niewłaściwie parkujące samochody (pieszy miałby szerszą perspektywę przy przekraczaniu jezdni), jak i dla rowerzystów, którzy dzisiaj z uwagi na relatywnie wąskie pasy ruchu albo nie korzystają z jezdni i łamiąc przepisy jadą chodnikiem, albo w ogóle nie korzystają z roweru wybierając w tym momencie podróż samochodem. Rozwiązanie to zatem sprzyjałoby realizacji polityki transportowej miasta przyjętej w „Zintegrowanym planie rozwoju transportu publicznego w Szczecinie w latach 2007-2015” stanowiącym załącznik do Uchwały nr XLVIII/1091/10 z dnia 25 stycznia 2010 r.
Warto przy tym raz jeszcze zauważyć, że obecnie największym natężeniem ruchu cechuje się odcinek ulicy pomiędzy ul. Twardowskiego i Jacka Soplicy, a na tym odcinku istnieje już podobna do sugerowanej organizacja ruchu. Nie powoduje ona jednocześnie specjalnych utrudnień w ruchu. Co
więcej, trudno sobie wyobrazić w kontekście istniejącego przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. Noakowskiego, przywrócenie na tym odcinku istniejącej po przebudowie, organizacji ruchu pozwalającej na jazdę w obu kierunkach dwoma pasami ruchu.
W związku z powyższym proszę o informację:
1. Jak powyższe rozwiązanie w opinii osób zajmujących się bezpieczeństwem ruchu w naszym mieście mogłoby wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu pieszych i rowerzystów?
2. Jak powyższe rozwiązanie (przy uwzględnieniu zachowania istniejącej organizacji ruchu w obrębie skrzyżowań) wpłynęłoby na płynność ruchu w ciągu ulicy Mickiewicza? Na ile, i czy w ogóle, owa płynność uległaby zmniejszeniu?
3. Czy wprowadzenie tego typu rozwiązania – w moim przekonaniu niekoniecznie zmniejszającego płynność ruchu, ale jednocześnie ograniczające prędkość samochodów i eliminujące niewłaściwe zachowania (wyprzedzanie bezpośrednio na przejściach dla pieszych pojazdów przepuszczających pieszych, ograniczanie pieszym i kierowcom widoczności przez parkujące przed przejściami pojazdy), byłoby, przy uwzględnieniu wszystkich „za” i „przeciw”, korzystne w kontekście uchwalonego w styczniu 2010 roku dokumentu dotyczącego planu rozwoju transportu w Szczecinie?
4. Czy prowadzone były jakiekolwiek badania ilości jadących ul. Mickiewicza pojazdów w taki sposób, aby wskazać odcinki o największym natężeniu pojazdów?
Z poważaniem
Marek



Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Duklanowski Marek Prawo i Sprawiedliwość

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Gospodarki Komunalnej Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka 2013/09/26 Nie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2013/09/16, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2013/09/16 14:31:03
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2013/09/16 14:31:03 nowa pozycja