przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VI kadencja 2010-2014

Dot. funkcjonowania lądowiska dla helikopterów.

Numer: 114
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2011/03/01

Na moją poprzednią interpelację z dnia 17.01 .2010r. w sprawie funkcjonowania lądowiska dla helikopterów przy S.P.S.K Nr l w Szczecinie ul. Unii Lubelskiej 1, opowiedziano mi w sposób ogólny i nie wykazujący należytej troski o bezpieczeństwo mieszkańców i ład w mieście. Sytuacja opisana w interpelacji do dnia dzisiejszego nie uległa poprawie.
Treść obu odpowiedzi nie wyczerpuje poruszonego przeze mnie najważniejszego problemu -zagrożenia zdrowia, życia i mienia ludzi, nie tylko zamieszkujących w sąsiedztwie lądowiska, ale wszystkich uczestników ruchu pieszego i kołowego, przebywających w czasie lądowania lub startu helikoptera w jego pobliżu. Lokalizacja terenu lądowiska i ogrodzenie wykonane z siatki drucianej stwarza bezpośrednio takie zagrożenie.
W odpowiedzi uzyskanej od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego poinformowano mnie, że dokumentacja projektowa lądowiska jak i samo przedsięwzięcie na etapie wstępnym, nie było konsultowane z Urzędem Miasta Szczecin, co oznacza brak niezbędnego uzgodnienia z ZDiTM , który był stroną w przedmiotowym postępowaniu administracyjnym.
Oczekuję, że kwestia ta zostanie mi wyjaśniona, dlaczego ZDiTM lub Urząd Miasta nie wykorzystał swoich uprawnień w zakresie zabezpieczenia oddziaływania tej inwestycji na tereny publiczne.
Wydając decyzję zatwierdzającą taki właśnie projekt z ogrodzeniem z siatki drucianej i udzielając pozwolenia na budowę lądowiska , doprowadzono na tym terenie do zagrożeń, które wcześniej tu nie występowały .
Zwracam uwagę, że decyzja ta może w konsekwencji powodować wiele tragicznych w skutkach zdarzeń , np.: gdy podmuch powietrza spowodowanego przez helikopter, poderwie z powierzchni ziemi, kawałki lodu, kamienie, drobny, żwir, etc., które uderzając mogą doprowadzić do zranienia ludzi będących na chodniku. Ponadto tumany piasku i kurzu wywołane przez helikopter ograniczają widoczność na przyległych drogach i mogą spowodować wypadek samochodowy.
Do dziś w tym miejscu nie ma znaku ostrzegawczego informującego o istnieniu lądowiska śmigłowcowego.
Ponadto przedmiotowe lądowisko do dnia dzisiejszego nie jest ujawnione w Wykazie Lądowisk Cywilnych wpisanych do ewidencji Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W związku z tym, w myśl art.2 ust.5 ustawy Prawo lotnicze, lądowiskiem nie jest. Proszę więc o wyjaśnienie dlaczego funkcjonuje.
Z kolei z odpowiedzi udzielonej przez zastępcę Prezydenta Pana Krzysztofa Soskę, wynika, że Prezydent Miasta Szczecina jest poza kompetencjami mającymi wpływ na skuteczną eliminację problemu sygnalizowanego przeze mnie.
Moim zdaniem, fakt, że lądowisko znajduje się w strukturze organizacyjnej szpitala, nie zwalnia władz miasta z dbałości i odpowiedzialności za bezpieczeństwo mieszkańców korzystających z dróg i miejsc publicznych w pobliżu lądowiska, co umożliwiają przepisy Kodeksu Cywilnego art. 144
Uważam, że to przede wszystkim Prezydent Miasta powinien niezwłocznie podjąć wszelkie działania zabezpieczające mieszkańców przed skutkami funkcjonowania lądowiska, a nie odsyłać mnie w swojej odpowiedzi do innych instytucji.
Zaznaczam, iż moją intencją nie jest likwidacja lądowiska, ale podjęcie skutecznych działań zmierzających do zabezpieczenia jego terenu takim ogrodzeniem , które będzie chroniło mieszkańców przed skutkami silnego podmuchu powietrza w czasie lądowania i startu helikoptera. Wydaje się oczywistym, że w miejscu ogrodzenia z siatki drucianej powinny być zastosowane ekrany, które również wytłumią hałas jaki powoduje helikopter. Ponadto jednocześnie należy dążyć do ustalenia takiego kierunku i profilu podejścia na lądowisko, który nie będzie oddziaływał na drogi publiczne.
Uwzględniając całość problemu i opierając się na obowiązujących przepisach prawnych wg poniższego zestawienia, pragnę zaznaczyć, że:
1 .Ustawa „Prawo budowlane" w art.5 i 6, określa wymogi jakie powinna spełniać każda inwestycja m.in. warunki bezpiecznego funkcjonowania, bez oddziaływania jej na sąsiednie nieruchomości.
W tym przypadku występuje szczególna sytuacja, ponieważ lądowisko umiejscowione jest w sąsiedztwie terenów publicznych, jakimi są drogi.
2. „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 20 lipca 2004r. w sprawie wymagań dla lądowisk",
w § 2 stanowi, że „lądowisko powinno być utrzymywane w sposób zapewniający ich bezpieczne użytkowanie , a §. 4, ust.3 mówi, że usytuowanie lądowiska powinno być takie , aby starty i lądowania statków powietrznych powodowały jak najmniejsza uciążliwość dla środowiska".
W tym przypadku lądowisko nie spełnia wymogów w/w Rozporządzenia.
3. „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30 kwietnia 2004r. w sprawie ewidencji lądowisk", określa w §10, „że użytkowanie lądowiska można rozpocząć po otrzymaniu decyzji o wpisie lądowiska do ewidencji oraz gdy lądowisko to spełnia warunki określone w instrukcji operacyjnej lądowiska".
Warunkiem wpisania lądowiska do ewidencji lądowisk ULC, jest zrealizowanie przez zarządzającego i głównego użytkownika, ustalenia ujętego w §6.ust.1pkt.2 i 4 mówiących, że zgłoszenie lądowiska do ewidencji powinno zawierać dokument potwierdzający możliwość wykorzystania terenu na cele lądowiska, wydany przez właściwą, ze względu na miejsce położenia lądowiska, jednostkę samorządu terytorialnego oraz pozytywną opinię wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska odnośnie wpływu zakładanego lądowiska na środowiska, ponadto wymaga się realizacji ustalenia § 6 ust.2 pkt..6 b, który mówi o złożeniu pisemnego oświadczenia , „że użytkowanie lądowiska przez statki powietrzne nie zagraża bezpieczeństwu ludzi i mienia". Oczekuję na rzetelne wyjaśnienie kwestii przedstawionych w niniejszej interpelacji i proszę o udostępnienie następujących kopii dokumentów:
1. Opinii wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska odnośnie wpływu zakładanego lądowiska na środowisko, uwzględniającego w opinii rodzaj ogrodzenia lądowiska.
2. Pisemnego oświadczenia wymaganego w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 30 kwietnia 2004r. w sprawie ewidencji lądowisk, że użytkowanie lądowiska przez statki powietrzne nie zagraża bezpieczeństwu ludzi i mienia.
3. Opinii ZDiTM w sprawie lokalizacji lądowiska w bezpośrednim sąsiedztwie z drogami publicznymi.
4. Dokumentu potwierdzającego możliwość wykorzystania terenu na cele lądowiska, wydanego przez właściwą, ze względu na miejsce położenia lądowiska, jednostkę samorządu terytorialnego.
5. Decyzji o pozwoleniu na budowę lądowiska .
6. Decyzji o warunkach zabudowy lub o ustaleniu lokalizacji.
7. Zgody na użytkowanie lądowiska.
 



Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Zielińska Grażyna Koalicja Obywatelska

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Architektury i Budownictwa Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski 2011/03/15 Tak
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2011/03/02, odpowiedzialny/a: Katarzyna Stachowicz-Dąbrowska, wprowadził/a: Katarzyna Stachowicz, dnia: 2011/03/02 08:58:40
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Stachowicz 2011/03/02 08:58:40 nowa pozycja