przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VI kadencja 2010-2014

Dot. utworzenia grzebowiska dla zwierząt

Numer: 249
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2011/04/19

W związku z informacjami o nielegalnych pochówkach zwierząt na miejskich terenach parkowych i leśnych zwracam się z interpelacją w następującej sprawie.

Miasto Szczecin jako duża aglomeracja, powinna przykładem innych miast w Polsce wyjść naprzeciw właścicielom zwierząt domowych i stworzyć warunki do powstania grzebowiska dla małych zwierząt. Wielu właścicieli z powodu braku takiego miejsca zmuszanych jest do organizowania pochówków w przydomowych ogródkach, w lesie, parku lub w innym odludnym miejscu. Takie pochówki są nielegalne, gdyż przepisy prawa nie pozwalają na grzebanie zwierząt w tych miejscach. Właściciele mniej lub bardziej świadomie, łamią więc prawo, narażając się na ukaranie grzywną, bo nie godzą się , aby ich wieloletni przyjaciel stał się jedynie „odpadem", w świetle polskiego prawa zwierzę to „rzecz", po śmierci staje się po prostu odpadem do utylizacji. Utylizowany jako odpad niebezpieczny kategorii 1, czyli razem np.: z odpadami medycznym i poszpitalnymi, w przemysłowych spalarniach , gdzie spala się równocześnie i inne "rzeczy".

Nie każdemu taka wizja się podoba, bo dla wielu osób, pies czy kot, to domownik, członek rodziny, z którym przeżyło się wspólnie czasami kilkanaście lat. Nie potrafią tak po prostu pozostawić go w lecznicy, skąd zostanie wywieziony i poddany spaleniu wraz innymi "odpadami". Dla tych ludzi godne pochowanie swojego pupila jest sprawą ważną, kierują się względami osobistymi, chcą zachować pamięć o przyjacielu i okazać mu należny szacunek szacunek. Dziś zwierzęta domowe pełnią ważną rolę w życiu człowieka - towarzyszą nam, często są jedynymi , wiernymi i darzącymi nas bezwarunkową miłością i przywiązaniem przyjaciółmi, szczególnie osób starszych i samotnych.

Za utworzeniem legalnie funkcjonującego grzebowiska dla zwierząt przemawia wiele argumentów. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć społeczną potrzebę oraz ochronę środowiska, ponieważ od dawna stosowana zła praktyka zakopywania zwierząt w miejscach do tego nie przystosowanych, powoduje infekowanie wód podskórnych. Szczególnie niebezpiecznie jest gdy zwierzę przed śmiercią chorowało, jego zwłoki mogą stać się źródłem zarazy.

Oczekuję, że władze miasta wyjdą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy dotychczas pozbawieni byli możliwości godnego i legalnego pochowania swojego przyjaciela oraz zauważą problem związany z ochroną środowiska. Mieszkańcy powinni mieć prawo wyboru między utylizacją a pochówkiem zwierzęcia w miejscu do tego przeznaczonym.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Jaką lokalizację dla grzebowiska dopuszcza Biuro Planowania Przestrzennego Miasta?
  2. Jaką zakłada się formę założenia i prowadzenia grzebowiska, gminną czy prywatną?


Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Zielińska Grażyna Koalicja Obywatelska

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Gospodarki Komunalnej Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka 2011/05/02 Tak
Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Zastępca Prezydenta Aleksander Buwelski 2011/04/27 Tak
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2011/04/21, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2011/04/21 13:43:58
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2011/04/21 13:43:58 nowa pozycja