przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Oświaty
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
Data odpowiedzi:
2013/03/13
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

w nawiązaniu do interpelacji BRM.I.0003.994.2013.KR przekazanej do Wydziału Oświaty pismem BPM-I.0003.57.2013.IŁ w dn. 04.03.2013 r. przedstawiam odpowiedzi na Pani pytania dotyczące Gimnazjum Nr 3 i Szkoły Podstawowej Nr 56.

1. Czy miasto zmieniło obwody szkolne by do SP Nr 56 uczęszczało więcej uczniów?

Poszerzenie obwodu Szkoły Podstawowej Nr 56 nastąpiło na skutek:

  • konieczności zapewnienia właściwych warunków lokalowych uczniom Szkoły Podstawowej Nr 56 w Szczecinie, ul. Malczewskiego 22, w związku z likwidacją Szkoły Podstawowej Nr 64 w Szczecinie, mieszczącej się przy ul. L. Rayskiego 9 i przeniesieniem Szkoły Podstawowej Nr 54, istniejącej do tej pory przy ul. Obr. Stalingradu 14, do budynku przy ul. L. Rayskiego 9. W konsekwencji
  • zmian obwód tych dwóch szkół (zlikwidowanej SP Nr 64 i przeniesionej w to miejsce SP Nr 54) byłby zbyt duży, nastąpiła więc konieczność rozdzielenia go na sąsiednie szkoły podstawowe,


2. Czy prawdą jest, że w roku szkolnym 2012/13 SP 56 wykorzystuje tylko dwie sale w GM?

Tak. W bieżącym roku szkolnym naukę w Gimnazjum Nr 3 w Szczecinie kontynuuje 290 uczniów w 11. oddziałach. Liczebność uczniów w kilku oddziałach obliguje do stosowania obowiązkowego podziału na grupy na zajęciach z języków obcych, informatyki i wychowania fizycznego w tych oddziałach, co ma istotny wpływ na organizację pracy szkoły (zwiększenie liczby zajęć, a więc również większe zapotrzebowanie na sale lekcyjne).
Szkoła dysponuje 18. pomieszczeniami dydaktycznymi.

Uwzględniając ustawowe, obowiązkowe podziały na grupy oraz organizację pracy gimnazjum, w roku szkolnym 2012/13 było możliwe udostępnienie na potrzeby Szkoły Podstawowej Nr 56 jedynie dwóch sal lekcyjnych. W bieżącym roku szkolnym w Szkole Podstawowej Nr 56 naukę kontynuuje 598 uczniów w 24 oddziałach, w tym 73 uczniów w 3 oddziałach „0” i 91 uczniów w 4 klasach I. W przyszłym roku szkolnym, uwzględniając liczbę uczniów zameldowanych w obwodzie szkoły planuje się utworzenie 4 oddziałów „0” i 4 klas I. Istnieje też możliwość utworzenia dodatkowych 2 oddziałów „0” dla dzieci spoza obwodu. W takim przypadku planowana łączna liczba oddziałów w Szkole Podstawowej Nr 56 wyniesie 27 oddziałów.

3. Czy prawdą jest, że na terenie GM nr 3 skazani mogą odbywać kary?

W związku z § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 czerwca 2010 r. w sprawie podmiotów, w których jest wykonywana kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna (Dz. U. z dn. 7 czerwca 2010 r. Nr 98, poz. 634 z późn. zm.) Prezes Sądu Rejonowego Szczecin – Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie przedstawił Prezydentowi Miasta Szczecin opinię dotyczącą potrzeb ww. Sądu na rok 2012 odnośnie wykonywanej przez skazanych kary ograniczenia wolności i pracy społecznie użytecznej na terenie Miasta Szczecin, w tym przewidywaną liczbę osób zobowiązanych do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne lub pracy społecznie użytecznej, orientacyjną liczbę godzin przypadającą na jednego skazanego oraz wykaz podmiotów (w tym szkół i placówek oświatowych), z którymi ww. Sąd już podjął współpracę w powyższym zakresie.
Z uwagi na niewystarczającą, ograniczoną liczbę osób, które mogą w tym samym czasie wykonywać orzeczone kary w jednostkach, z którymi ww. Sąd już podjął współpracę, zaistniała potrzeba wskazania kolejnych instytucji gotowych do podjęcia długoterminowej współpracy z Sądem Rejonowym Szczecin – Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie.

W związku z powyższym Sekretarz Miasta polecił wskazanie kolejnych miejskich jednostek, które mogłyby być wyznaczone przez Prezydenta Miasta Szczecin jako podmioty, w których mogłaby być wykonywana kara ograniczenia wolności oraz prace społecznie użyteczne. Wydział Oświaty, wypełniając polecenie Sekretarza Miasta, zwrócił się do podległych szkół i placówek oświatowych z pytaniem odnośnie zainteresowania podjęciem współpracy z ww. Sądem w zakresie umożliwienia wykonywania skazanym kary ograniczenia wolności oraz prac społecznie użytecznych.  W wykazie kolejnych podmiotów, z którymi ww. Sąd mógłby podjąć współpracę w powyższym zakresie, przekazanym Sądowi Rejonowemu Szczecin – Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie (§ 3 ww. rozporządzenia), ujęto również Gimnazjum Nr 3.

Nadmieniam, że ostateczną decyzję o współpracy z ww. Sądem w powyższym zakresie podejmuje dyrektor danej jednostki, skazani odbywający karę ograniczenia wolności wykonują swoje obowiązki pod nadzorem, nie stanowią zagrożenia dla otoczenia, a najczęstszą przyczyną odbywania kary jest orzeczona grzywna, która zamieniana jest na wymiar godzin pracy społecznej.


Interpelacja: Dot. Gimnazjum Nr 3 i Szkoły Podstawowej Nr 56
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2013/03/14, odpowiedzialny/a: Karol Rezler, wprowadził/a: Karol Rezler, dnia: 2013/03/14 09:19:42
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Karol Rezler 2013/03/14 09:19:42 nowa pozycja