przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi:
2014/03/11
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

W odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 19 lutego 2014 r. (nr 1422)w sprawie prowadzenia badań ruchu rowerowego w mieście uprzejmie informuję, co następuje:

Ad. 1. Projekty budowy dróg dla rowerów w ciągu ul. Ku Słońcu w Szczecinie powstały w celu uzupełnienia luki komunikacyjnej pomiędzy istniejącymi fragmentami infrastruktury rowerowej, występującymi na odcinkach od ul. Bohaterów Warszawy do Bramy Głównej Cmentarza, od Bursy Salezjańskiej do ul. Różanej i Krętej, od ul. Źródlanej do granic administracyjnych miasta Szczecin. Należy w tym miejscu dodać, że w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego złożone zostały 4 projekty dotyczące tej drogi rowerowej, które ostatecznie zostały połączone w jeden wniosek. W głosowaniu propozycja ta zdobyła 541 głosów.

Ul. Ku Słońcu jest częścią drogi krajowej nr 10, o wzmożonym ruchu pojazdów, m.in. ciężarowych. O konieczność budowy bezpiecznej drogi dla rowerów w przedmiotowym miejscu wielokrotnie wnioskowali okoliczni mieszkańcy. Jednocześnie informuję, że trwają prace nad projektem budowy drogi dla rowerów w ciągu ul. 26 Kwietnia. Fakt, iż ul. Ku Słońcu jest drogą równoległą do ul. 26 Kwietnia, nie przekreśla konieczności poprawy bezpieczeństwa użytkowników w każdym z tych miejsc. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku występują cele podróży, których nie sposób obsłużyć tylko z pomocą jednej trasy rowerowej w ciągu ul. 26 Kwietnia, która w znacznym stopniu wydłużyłaby czas przejazdu dla mieszkańców Gumieniec.

Projekt budowy drogi dla rowerów w ciągu al. Wyzwolenia powstał w celu uzupełnienia luki komunikacyjnej pomiędzy ul. Borysza, a pl. Żołnierza Polskiego. Ponadto przewiduje się przedłużenie infrastruktury rowerowej m.in. do pl. Zwycięstwa oraz w późniejszym etapie do Dworca Głównego PKP. Z kolei projekt budowy drogi dla rowerów w ciągu ul. Matejki i pl. Żołnierza Polskiego, ma na celu połączenie infrastruktury rowerowej przy al. Wyzwolenia oraz istniejącej przy pl. Solidarności. Wszystkie te inwestycje mają na celu uzyskanie spójności systemu tras rowerowych.

Dodatkowo większość z tych inwestycji jest istotna w kontekście uruchomienia Szczecińskiego Roweru Miejskiego, którego stacje będą znajdować się m.in. w przedmiotowym rejonie.

Ad. 2. Dotychczasowe natężenie ruchu rowerów w ciągu ulic Ku Słońcu, al. Wyzwolenia oraz Matejki zostało zbadane w ramach Kompleksowych Badań Ruchu w 2010 roku. Na ul. Ku Słońcu w dniu pomiarów odnotowano 257 rowerów, w al. Wyzwolenia - 185 rowerów, na ul. Matejki - 19. Przy szacowaniu natężenia ruchu rowerowego należy wziąć pod uwagę, że odsetek rowerzystów poruszających się istniejącą infrastrukturą rowerową jest znacznie większy, niż tam, gdzie takich warunków nie ma. Ponadto w ciągu ostatnich lat udział rowerów w przewozach pasażerskich znacznie się powiększył, o czym świadczą chociażby dane z punktów pomiarowych zainstalowanych w ciągu ul. Gdańskiej, gdzie w 2013, w stosunku do roku 2012 ruch rowerów wzrósł o ok. 19%.

Przewiduje się, iż ruch rowerowy na wspomnianych odcinkach, w miarę dalszego zagęszczania sieci tras rowerowych, może wzrosnąć kilkukrotnie, biorąc również pod uwagę takie działania, jak wprowadzenie Szczecińskiego Roweru Miejskiego.

Ad. 3. W opinii inwestora, m.in. w związku z głosami mieszkańców, w tym w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, przedmiotowe inwestycje są inwestycjami priorytetowymi, jeśli chodzi o rozwój infrastruktury rowerowej.

Ad. 4. W związku z budową dróg dla rowerów w ciągu ul. Ku Słońcu i al. Wyzwolenia, przewiduje się, wzorem ulicy Gdańskiej, montaż liczników do pomiarów ruchu rowerowego, które pozwolą na bieżąco monitorować ruch rowerowy.

W miarę możliwości finansowych budżetu Miasta ilość tych urządzeń będzie się systematycznie zwiększać. Prowadzenie regularnych badań natężenia ruchu rowerów pokazuje jednak tylko stan faktyczny, mocno zdeterminowany przez istniejącą infrastrukturę o różnym stopniu przyjazności dla użytkowników rowerów. Doświadczenia lokalne jak i innych polskich miast wskazują, że powstanie bezpiecznej infrastruktury rowerowej w atrakcyjnych z punktu widzenia użytkownika relacjach, powoduje wzrost natężenia ruchu rowerowego.

Ponadto informuję, wychodząc naprzeciw mieszkańcom, iż Urząd Miasta Szczecin zlecił opracowanie koncepcji systemu głównych i lokalnych tras rowerowych. Dokument ten będzie podlegał szerokim konsultacjom społecznym, w czasie których zostaną określone przebiegi poszczególnych tras oraz ustalony zostanie harmonogram ich realizacji.

Ad. 5. Niewielkie ulepszenia infrastruktury rowerowej są brane pod uwagę i stosownie do możliwości finansowych, będą sukcesywnie wprowadzane. Jednakże każda taka zmiana musi zostać przeanalizowania pod kątem faktycznych możliwości i ewentualnych kolizji (m.in. z istniejącymi przepisami). Nie wszystkie rozwiązania, które na pierwszy rzut oka wydają się proste w realizacji, nie pociągają za sobą konieczności wprowadzenia bardziej istotnych zmian (np. uzupełnienia sygnalizacji, czy zmiany jej programu).
 


Interpelacja: Dot. prowadzenia badań ruchu rowerowego w mieście
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/03/11, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/03/11 14:52:02
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/03/11 14:52:02 nowa pozycja