Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Nieruchomościami
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
- Data odpowiedzi:
- 2011/01/12
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pani interpelację uprzejmie wyjaśniam, co następuje:
1. Ww. nieruchomość objęta jest założeniami zawartymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin, natomiast rozważenie sprzedaży przedmiotowej nieruchomości na rzecz dotychczasowych dzierżawców możliwe będzie po uchwaleniu Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i tylko wówczas, gdy zabudowa gruntu zgodna będzie z nowym planem zagospodarowania. Termin przystąpienia do uchwalenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie został jeszcze określony. Wykonane przez dzierżawców dokumentacje były związane z obowiązkiem legalizacji posadowionych budynków, które wzniesione zostały na przedmiotowym gruncie bez uzyskania wymaganych pozwoleń. Ww. pozwolenia zostały dostarczone dopiero na wyraźne żądanie tut. Urzędu. Warto nadmienić, że część dzierżawców przedmiotowych nieruchomości zamieszkuje na stałe na dzierżawionych terenach, co niezgodne jest z treścią umów dzierżawy i stanowi podstawę do wypowiedzenia ww. umów dzierżawy w trybie natychmiastowym.
2. W protokole z posiedzenia Komisji ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa z dnia 23 marca 2004 roku, ówczesny Dyrektor WGN, Pan Jerzy Krawiec zaproponował trzy warianty rozwiązania sytuacji dzierżawców działki nr 45 z obrębu 4217 z informacją, iż wnioskodawcy mają wybrać i przedyskutować jeden z nich. W aktach sprawy przedmiotowej nieruchomości brak jest informacji na temat, iż dzierżawcy zdecydowali się na konkretny wariant. W obecnym stanie prawnym niemożliwe jest powrócenie do rozwiązań zaproponowanych na wymienionym posiedzeniu.
3. Procedura mająca na celu zbycie dzierżawionej nieruchomości gruntowej prowadzona jest w oparciu o przepisy prawa cywilnego i nie stosuje się do niej norm postępowania administracyjnego. Zgodnie z zapisem art. 1 punkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego, normuje on postępowanie przed organami administracji publicznej w należących do właściwości tych organów sprawach indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych. W przypadku przedmiotowego wniosku, nie jest on rozstrzygany w drodze decyzji administracyjnej, w związku z czym nie przysługuje skarżącym prawo do skargi kierowanej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale do skargi rozpatrywanej przez Urząd Miasta w Szczecinie.
Zgodnie z przyjętą przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Szczecina procedurą, wniosek o bezprzetargowe nabycie zabudowanych gruntów będących przedmiotem dzierżawy po dekretacji przez dyrektora lub jego zastępcę trafia do Referatu ds. Wykorzystana Zasobu. Na tym etapie sprawdzane jest spełnienie przez wnioskodawcę wymogów zawartych w Uchwale nr XLI/521/97 Rady Miasta Szczecina z dnia 29 grudnia 1997r. w sprawie określenia zasad prowadzenia przez Zarząd Miasta gospodarki majątkiem Gminy Szczecin w zakresie nabywania, zbywania i obciążania zabudowanych nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata. Sprawdzenie dokonywane jest pod kątem weryfikacji przedstawionych dokumentów – niezaleganie z opłatami za dzierżawę; czy dzierżawca posiada decyzję o pozwoleniu na budowę budynku lub czy posiada decyzję na użytkowanie budynku. Ponadto tut. Wydział występuje do Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej o opinię urbanistyczną czy zabudowa zgodna jest z obecnie obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego oraz o opinię z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o stwierdzenie zgodności istniejącej zabudowy z pozwoleniem na użytkowanie tej zabudowy. Dokonywana jest również wizja lokalna w terenie pod kątem sprawdzenia, czy teren użytkowany jest zgodnie z umową dzierżawy. Procedura zbierania opinii nie jest procedurą krótkotrwałą, ponadto na każdym jej etapie można uzyskiwać informacje o jej przebiegu od osoby prowadzącej postępowanie, zarówno telefonicznie, jak i ustnie, w czasie przeznaczonym na przyjęcia interesantów.
W piśmie znak: WGN.I.CD.72243.247.2010 z dnia 11 maja 2010 roku udzielono odpowiedzi odmownej w przedmiocie wniosku z dnia 11 stycznia 2010 roku.
Interpelacja: Dot. uzyskania wieczystej dzierżawy dla osó użytkujących od 30 lat sektor 45 ul. Stary Szlak.