Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Urbanistyki i Architektury
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Piotr Mync
- Data odpowiedzi:
- 2014/02/28
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W związku z Pani interpelacją dotyczącą „prawdopodobieństwa budowy hipermarketu Kaufland” przy ul. Ofiar Oświęcimia i ul. Staszica w Szczecinie, informuję o następujących ustaleniach.
Dla terenu przy ul. Ofiar Oświęcimia i ul. Staszica Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Szczecin nie ustalał warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku handlowo-usługowego (o powierzchni sprzedaży do 2000 m²).
Dla hipermarketów, czyli obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 nie ustala się warunków zabudowy. Lokalizacja takich obiektów jest możliwa jedynie na podstawie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Natomiast w dniu 12.09.2012 r. Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Szczecin wydał decyzję nr 314/12 o warunkach zabudowy dla inwestycji:
- budowa budynku handlowo-usługowego (o powierzchni sprzedaży do 2000 m2) wraz z parkingiem dla samochodów osobowych,
- budowa trafostacji, nośników reklamowych, zjazdów, wiat na wózki oraz innych urządzeń budowlanych i zagospodarowania terenu niezbędnych do realizacji inwestycji, na terenie położonym przy ul. Emilii Plater i ul. Ofiar Oświęcimia w Szczecinie, w granicach działki nr 5/11 z obrębu 3219 oraz części działek nr 5/10, 2/2, 6, 5/13 z obrębu 3219.
W dniu 10.01.2014 r. do Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Szczecin wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę budynku handlowo-usługowego o powierzchni sprzedaży do 2000 m2, obejmujący zagospodarowanie terenu, instalacje zewnętrzne energetyczne, wody oraz kanalizacji sanitarnej, parking na 170 samochodów. Postępowanie w tej sprawie jest w toku. Na załączonych do wniosku rysunkach architektonicznych – elewacjach widnieje napis „Kaufland”.
Przedmiotowa nieruchomość – działka nr 5/11 z obrębu 3219 aktem notarialnym Rep. A Nr 1216/2005 z dnia 23.02.2005 r. została sprzedana Edwardowi Pawłowi Golemie i Arkadiuszowi Ogorzelskiemu w udziałach po ½ części. Umowa notarialna została zawarta na podstawie protokołu z przetargu przeprowadzonego w dniu 22 grudnia 2004 r.
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Szczecin przygotowując działkę na przetarg zawarł informacje dotyczące przeznaczenia terenu, powtórzone w protokole z przetargu oraz w umowie notarialnej:
- nieruchomość znajduje się na obszarze nie posiadającym miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
- nieruchomość przeznaczona jest pod zabudowę usługową z zielenią towarzyszącą;
- nieruchomość posiada ustalone w decyzji Nr 343/03 z dnia 30 grudnia 2003 r. wydanej dla Gminy Miasto Szczecin warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie salonu sprzedaży i obsługi samochodów z dwoma stanowiskami przeglądów pojazdów – o pow. zabudowy ok. 1300 m2;
- inwestor wykona ciągi piesze o szerokości 2,5 m od ul. Emilii Plater i ul. Ofiar Oświęcimia wzdłuż granicy działki;
- obsługa komunikacyjna działki możliwa jest tylko na relacjach prawoskrętnych – w uzgodnieniu z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego.
Odnosząc się do sprawy uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego informuję, że Biuro Planowania Przestrzennego Miasta sporządza miejscowe plany zgodnie z harmonogramem prac przyjętym na dany rok kalendarzowy.
Teren położony w rejonie ul. Ofiar Oświęcimia i ul. E. Plater wchodzi w skład terenów objętych Uchwałą nr XXI/413/04 z dnia 25.05.2004 r. Rady Miasta Szczecin w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Bolinko – E. Plater”. Obszar planu obejmuje nie tylko teren działki 5/11 z obrębu 3219, ale również działkę nr 5/16 i 5/17 z obrębu 3219, na której znajduje się kościół. Harmonogram prac planistycznych przyjęty na rok 2014 nie uwzględnia opracowania ww. planu miejscowego.
Zgodnie z obowiązującym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Szczecin (Uchwała Nr XVII/470/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 26 marca 2012 r.) przedmiotowa działka zlokalizowana jest w jednostce planistycznej S.B.17, dla której ustalono między innymi następujące funkcje:
- funkcja dominująca: usługi, w tym usługi publiczne;
- funkcja uzupełniająca: usługi sakralne, zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, zieleń.
Dyspozycje Studium nie powodowały potrzeby szybkiego sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z uwagi na położenie obszaru pomiędzy projektowaną drogą zbiorczą, w pasie której znajduje się garażowisko, a istniejącymi ulicami Ofiar Oświęcimia i E. Plater. Zapisy Studium dopuszczają lokalizację sklepu o powierzchni sprzedaży do 2000 m2, co nawiązuje do istniejącego w sąsiedztwie sposobu zagospodarowania.
Interpelacja: Dot. budowy hipermarketu Kaufland
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2014/03/17 09:44:58 | modyfikacja wartości |
Marta Klimek | 2014/02/28 15:29:40 | nowa pozycja |