Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2012/01/02
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pana interpelację przesłaną pismem BRM-I/IŁ/0003/350/11 dot. ul. Zaściankowej w Szczecinie uprzejmie informuję, co następuje.
Tak jak opisał Pan we wniosku, ul. Zaściankowa jest drogą łączącą obecnie dwie ościenne gminy. Przed rozpoczęciem budowy obiektów mieszkalnych na terenie Gminy Dobra ul. Zaściankowa była drogą służącą wyłącznie okolicznym mieszkańcom naszego miasta.
Rozpatrując ulicę Zaściankową należy wziąć pod uwagę, iż jest ona drogą publiczną. Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych „drogą publiczną jest droga zaliczona na podstawie niniejszej ustawy do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy…”. W związku z powyższym nie ma podstaw prawnych do wprowadzenia zakazu korzystania z drogi publicznej mieszkańcom innych ulic, gmin, miast czy państw.
Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa oraz zmniejszenia uciążliwości ruchu drogowego wprowadzono szereg zmian organizacji ruchu. W 2005 r. wprowadzone zostały opracowane przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zmiany mające na celu wprowadzenie zakazu wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad 3,5 t. W 2007 r. na wniosek Gminy Dobra Szczecińska wprowadzona została organizacja ruchu wprowadzająca oznakowanie po obu stronach granicy administracyjnej. W 2008 r. na podstawie projektu nowej stałej organizacji ruchu sporządzonego przez ZDiTM wprowadzono na terenie Gminy Dobra Szczecińska przy granicy, słupki blokujące oraz zalegalizowano półkule betonowe uniemożliwiające przejazd pojazdom ciężarowym.
Natomiast w 2009 r. na podstawie wniosku Rady Osiedla Krzekowo – Bezrzecze Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska sporządził projekt mający na celu wprowadzenie ruchu jednokierunkowego w ciągu ul. Zaściankowej na odcinku od ul. Kaperskiej do ul. Kirasjerów uwzględniający m.in. montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Żaden z ww. projektów nie zawierał uzgodnień dot. połączenia sąsiadujących gmin poprzez ul. Zaściankową, ale i nie ingerował w stan jej przejezdności.
Dzisiaj trudno jest podać dokładny termin fizycznego „połączenia” ul. Zaściankowej z drogą istniejącą na terenie sąsiedniej gminy.
W związku z powyższym informuję, iż Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego wystosował pismo do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Policach z prośbą o ustalenie legalności zaistniałej sytuacji również w kontekście dobudowy niewielkiego odcinka (8 m²) drogi na terenie naszego miasta. Trudno jest również ustalić kto i na czyje polecenie zdemontował kilka lat temu opisywaną przez Pana barierę stalową gdyż nie świadczą o tym żadne znane mi dokumenty.
W miarę możliwości prawnych oraz technicznych, często na wniosek mieszkańców i Rady Osiedla Krzekowo – Bezrzecze, a niejednokrotnie przy ich współudziale dokonywano zmian w organizacji ruchu.
Należy wziąć pod uwagę, iż polityką Miasta Szczecin jest dążenie do stworzenia aglomeracji metropolitalnej, ideą której jest tworzenie dobrych relacji jak i współpracy pomiędzy gminami ościennymi, a nie dzielenie mieszkańców. Na terenie całego miasta powstające nowe osiedla sprawiają, iż dotychczas mało zaludnione dzielnice przeżywają rozwój. Nie uczęszczane, często gruntowe ulice stają się drogami o dużym znaczeniu i natężeniu ruchu.
Przyszłe wspólne inwestycje m.in. z Gminą Dobra związane z budową planowanych dróg np: Zachodniego Obejścia Miasta Szczecin sprawia, iż trzeba spojrzeć na daną sytuację nie tylko z punktu widzenia mieszkańców jednej ulicy, lecz miasta mającego aspirację miasta aglomeracyjnego.
W związku z powyższym w dniu 22 grudnia 2011 r. w siedzibie Urzędu Miasta Szczecin z moim udziałem odbyło się spotkanie mające na celu określenie sytuacji drogowej panującej w ciągu ul. Zaściankowej w Szczecinie.
W wyżej wymienionym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele tut. urzędu, Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego jak również Wójt Gminy Dobra – Pani Teresa Dera.
Podczas spotkania obie strony wyraziły chęć pozostawienia dotychczasowego przejazdu ul. Zaściankową. Ustalono również, iż Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przygotuje i przekaże przedstawicielom Gminy Dobra warunki pozostawienia przejezdności ul. Zaściankowej (również jej przebudowę) oraz podjęte zostaną wspólne działania mające na celu poprawę układu komunikacyjnego obecnych i projektowanych dróg łączących obydwie gminy.
O rezultatach ww. ustaleń zostanie Pan poinformowany w odrębnym piśmie.
Interpelacja: Dot. ulicy Zaściankowej w Szczecinie