przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Kultury
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Bogdan Jaroszewicz
Data odpowiedzi:
2011/11/08
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na interpelację z dnia 24 października 2011 r. w sprawie sposobów udostępnienia i wykorzystania Nabrzeża Starówka informuję uprzejmie, że ożywienie Łasztowni, a w szczególności wspomnianego nabrzeża, jest przedmiotem starań Gminy, ale tylko w ramach przysługujących jej kompetencji i uprawnień.

Obecnie administratorem nieruchomości obejmującej Nabrzeże Starówka jest Miejska Jednostka Obsługi Gospodarczej. Dawny magazyn drobnicowy zlokalizowany na tym terenie został ze względu na swój stan techniczny wyłączony z użytkowania i czeka na rozbiórkę. Ponadto należy podkreślić, że zgodnie z postanowieniami Międzynarodowego Kodeksu Ochrony Statku i Obiektu Portowego (ISPS) na nabrzeżach portowych nie prowadzi się działalności handlowej i gastronomicznej. Planując przyszłość tego rejonu miasta, w tym zamiar lokowania tutaj imprez masowych, trzeba pamiętać, że pomimo zmian własnościowych, Łasztownia na północ od Trasy Zamkowej leży w granicach administracyjnych portu morskiego. Organizacja jakichkolwiek imprez wymaga zabezpieczenia nabrzeży, ochrony i współpracy w tym zakresie z sąsiadującą firmą Port Rybacki „Gryf oraz z Zarządem Morskich Portów Szczecin-Świnoujście. Dlatego zorganizowanie koncertu na 4-5 tyś. osób nadal jest łatwiejsze, tańsze i bezpieczniejsze w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec, niż na Łasztowni.

Z dotychczasowego doświadczenia wynika, że ze względu/na swoje oddalenie od centrum miasta i trudności komunikacyjne Nabrzeże Starówka cieszy się zainteresowaniem mieszkańców wówczas, kiedy przez Odrę przerzucony zostaje most pontonowy, ułatwiający komunikację pieszą między centrum miasta i Łasztownia. Dzieje się tak praktycznie raz do roku, podczas Dni Morza. Przedsiębiorcy -- gastronomicy, czy operatorzy lunaparków, prowadząc własną działalność gospodarczą, kierują się kalkulacjami biznesowymi i lokują swoje interesy tam, gdzie spodziewają się klientów. Jest to indywidualna decyzja biznesowa każdego właściciela. Wspominając o podniesienie turystycznej atrakcyjności Nabrzeża Starówka warto pamiętać, że Duńczyca, przy której nabrzeże się znajduje, jest zbyt płytka dla większych jednostek pływających. Niestety, jej pogłębienie nie wchodzi w grę, a dodatkowo stan techniczny nabrzeża wyklucza cumowanie przy nim największych żaglowców, Dlatego od lat stają tam podczas imprez tylko najmniejsze jednostki, w większości cumowane do pomostu pontonowego przygotowanego przez saperów.

Jest szansa, że po zakończeniu remontu nabrzeży pomiędzy Trasą Zamkową a Mostem Długim oraz wybudowaniu Portu Jachtowego na Wyspie Grodzkiej ta część miasta stanie się atrakcyjniejsza również dla przedsiębiorców. Ponadto na pewno na jej ożywienie wpłynie realizowana właśnie inwestycja SGI i zaplanowane przez Urząd Marszałkowski utworzenie Muzeum Morskiego.


Interpelacja: Dot. Nabrzeża Starówka
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2011/11/08, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2011/11/08 14:56:56
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2011/11/08 14:56:56 nowa pozycja