Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2011/10/04
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na interpelację przesłaną przez Przewodniczącego Rady Miasta Szczecin pismem znak: BRM/I/0003/396-418/11/MK w sprawie uchwały Rady Miasta Szczecin X/222/11, uprzejmie informuję iż:
- W związku z unieważnieniem przez Wojewodę Zachodniopomorskiego zapisem § 3 ust. 3 ww. Uchwały Rady Miasta – w zakresie wyrazów „deklarowana przez rodziców” – tracimy możliwość alternatywnego deklarowania ilości godzin korzystania dziecka ze świadczeń przedszkola wykraczających poza podstawę programową wychowania przedszkolnego, jednak całościowo traktowany zakres usług realizowanych przez przedszkole jest regulowany umową cywilnoprawną zawartą pomiędzy dyrektorem przedszkola a rodzicami (opiekunami prawnymi) dziecka. W uzasadnionych więc przypadkach, np. pracy w trybie zmianowym, rodzice mogą zapewnić sobie możliwość uwzględnienia ich tygodniowego, zmianowego rozkładu pracy przy planowaniu pobytu dziecka w przedszkolu – na etapie zawierania ww. umowy z dyrektorem przedszkola.
- Pragnę zauważyć, że zapisy Uchwały X/222/11 mówiące o naliczaniu opłat „za każdą rozpoczętą godzinę” odnosi się wyłącznie do sytuacji, gdy dziecko nie jest odebrane przez rodziców po zamknięciu przedszkola. Natomiast w sytuacji „standardowej”, gdy dziecko uczęszcza do przedszkola zgodnie z umową zawartą pomiędzy rodzicami/opiekunami prawnymi a dyrektorem przedszkola, opłaty naliczane są „za każdą godzinę korzystania”. Zasady rozliczania tego czasu powinny być uregulowane przez dyrektora przedszkola – z uwzględnieniem specyfiki środowiska każdej placówki.
- We wzorze umowy cywilno – prawnej dot. zakresu świadczeń realizowanych przez przedszkola prowadzone przez Gminę Miasto Szczecin, określonym w Zarządzeniu Nr 411/11 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 23 sierpnia 2011 r. mówi się o możliwości zwrotu opłaty wniesionej przez rodziców za wyżywienie dziecka w przedszkolu – w przypadku „skutecznego zgłoszenia” nieobecności dziecka. Warunki „skuteczności” zgłoszenia – tj. np. odbiorca/adresat, sposób, forma, czas, treść zgłoszenia, itp., winno regulować zarządzenie dyrektora przedszkola.
- Zgodnie z zasadą rzetelności i sprawiedliwości społecznej, czas korzystania dziecka ze świadczeń przedszkola publicznego musi być rozliczany w sposób jednolity dla wszystkich placówek, niezależnie od sposobu pomiaru liczby godzin (np. przy pomocy czytnika elektronicznego). Podstawowe reguły rozliczania dnia pobytu dziecka w przedszkolu zostały ustalone i w trakcie stosowania ich w bieżącym miesiącu dyrektorzy przedszkoli gromadzą uwagi dotyczące ewentualnej modyfikacji tych zasad. W październiku problemy zostaną omówione na naradach z dyrektorami przedszkoli, wówczas możliwe będzie udoskonalenie i ujednolicenie regulaminów.
Interpelacja: Dot Uchwały Rady Miasta Szczecin X/222/11