Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Nieruchomościami
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2013/10/08
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana zapytania z dnia 19 września br. w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych przez Gminę Miasto Szczecin uprzejmie wyjaśniam:
Ad.1 Generalną przyczyną kilkuletniego (3-4) okresu oczekiwania na realizację wniosków złożonych przez poszczególnych najemców lokali o ich nabycie na własność jest brak stabilności w stosowaniu zasad i obowiązującego w tym zakresie prawa, zarówno miejscowego jak i norm powszechnie obowiązujących. Każdorazowo konsekwencją takich działań jest konieczność dokonania weryfikacji kilkuset wcześniej złożonych wniosków.
Tak dla przykładu można wskazać jedną z ostatnich zmian obowiązujących przepisów, która nastąpiła 21 czerwca 2012 r. tj. z chwilą wejścia w życie Uchwały Nr XVIII/508/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 23 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych oraz nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin i warunków udzielania bonifikat, gdzie w konsekwencji zmian wprowadzonych ww. uchwałą kilkaset będących w trakcie realizacji wniosków uzupełniono (i w dalszym ciągu sukcesywnie są uzupełniane) o dokumentację pozwalającą ustalić wysokość bonifikaty w oparciu o brzmienie jej §6 ust. 3 i 4 oraz §8 ust. 1.
W tym miejscu należy pamiętać że w celu właściwego wykonania powołanego wyżej przepisu §8 ust. 1 Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych każdorazowo przeprowadza stosowne postępowanie (co jest wykonywane do wszystkich wniosków bez względu na datę ich złożenia) mające na celu ustalenie faktu zamieszkiwania bądź niezamieszkiwania najemcy w lokalu.
Nie bez znaczenia dla powstałej kolejki ma fakt prowadzenia przez okres kilku lat sprzedaży mieszkań komunalnych z równolegle prowadzonym śledztwem przez Prokuraturę Okręgową Wydział Śledczy w Szczecinie, wszczętym w wyniku kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Urzędzie Miasta Szczecin w roku 2007 a zakończonym 2 kwietnia 2012 r, co znacznie utrudniało i spowalniało prace związane z bieżącą realizacją wniosków.
Dodatkowo należy uwzględnić liczbę ok. 3 000 nowych wniosków złożonych tylko przez okres ok. 6 miesięcy tj. w efekcie prowadzonej wiosną 2012 r. kampanii reklamowej, co miało miejsce przed wejściem w życie ww. uchwały. Najemcy lokali komunalnych byli dopingowani do składania wniosków z uwagi na przyjęte w uchwale rozwiązania dotyczące warunków udzielania bonifikat do wniosków złożonych w okresie przed wejściem w życie ww. uchwały.
Poza tym z dniem 2 stycznia br. mając na uwadze szeroko pojęty interes gminy Miasto Szczecin została wprowadzona intensyfikacja sprzedaży lokali położonych w budynkach uznanych ze względów ekonomicznych i organizacyjnych za najbardziej niekorzystne dla racjonalnego gospodarowania jej mieszkaniowym zasobem. Polega ona na tym,
że Wydział Gospodarki Nieruchomościami w pierwszej kolejności realizuje wnioski dotyczące lokali położonych w budynkach wskazanych przez ZBiLK, gdzie ich sprzedaż zminimalizuje koszty utrzymania i zarządzania zasobem gminy oraz wnioski, których priorytetowe załatwienie uzasadnione jest szczególnymi względami społecznymi
i okolicznościami związanymi ze sprawą sprzedaży. Wszystkie pozostałe wnioski będą rozpatrywane po zrealizowaniu tych, o których wyżej mowa. Z uwagi na to, że Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych zobowiązany jest aktualizować wykaz takich budynków co najmniej raz do roku, trudno jest określić termin realizacji pozostałych wniosków. Działanie takie znajduje swoją regulację w §2 ust. 3 trybu postępowania w zakresie przygotowywania dokumentacji do sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin na rzecz najemców, stanowiącego załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 481/12 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 24 10.2012 r. w sprawie wykonania uchwały Rady Miasta Szczecin w sprawie określenia warunków udzielania bonifikat.
Ad.2 Niezależnie od przyjętej polityki sprzedaży lokali mieszkalnych prowadzone są działania zmierzające do skrócenia czasu oczekiwania na realizację złożonego wniosku, polegające m.in. na:
- reorganizacji pracy Referatu ds. Sprzedaży Lokali w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami, polegającej m.in. na zwiększeniu liczby pracowników (z 9 na 12) wykonujących prace związane z realizacją wniosków o sprzedaż lokali na rzecz ich najemców, w wyniku której zostały rozładowane najmocniej obciążone stanowiska,
- częściowym usystematyzowaniu kontaktów interesantów z pracownikami ww. referatu poprzez przyjęcie jednego dnia w tygodniu (piątku) jako wyłączny do merytorycznego opracowywania dokumentacji.
Ponadto przygotowano projekt uchwały zmieniającej obowiązującą uchwałę Nr XVIII/508/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 23 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych oraz nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin i warunków udzielania bonifikat. Proponowane zmiany mają m.in. na celu skrócenie czasu oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o wykup mieszkania komunalnego, co może nastąpić poprzez skreślenie jej przepisu §8 ust. 1, którego wykonanie obligowało do każdorazowego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Projekt ten będzie poddany pod obrady Rady Miasta Szczecin na najbliższym jej posiedzeniu tj. 14 października br.
Interpelacja: Dot. wykupu mieszkań