przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi:
2011/12/08
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na interpelację w sprawie plakatów wyborczych w pasach drogowych uprzejmie informuje, iż wydanie zgody komitetom wyborczym na umieszczenie plakatów wyborczych na słupach oświetlenia ulicznego byłoby naruszeniem art. 39 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych, w myśl którego zabrania się w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. W szczególności zabrania się: 1) lokalizacji obiektów budowlanych, umieszczania urządzeń, przedmiotów i materiałów niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego.

Odnosząc się do kwestii, że inne miasta w naszym regionie nie widziały żadnego zagrożenia w umieszczaniu materiałów wyborczych na słupach oświetlenia ulicznego znajdujących się w pasie drogowym to nie znaczy, że Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego miał takiego zagrożenia nie widzieć. Każdy zarządca drogi rozstrzyga indywidualnie sprawy dotyczące zagospodarowania pasa drogowego na cele nie związane z gospodarką drogową w ramach uznania administracyjnego. W tym miejscu zaznaczyć należy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego warunków ich umieszczania na drogach zgodnie z którym przestrzeń 2,9 m od krawędzi jedni stanowi przestrzeń zarezerwowaną dla pionowych znaków drogowych. Ponadto informuje, że Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w sprawach umieszczania reklam na słupach oświetlenia ulicznego zlecił dodatkowo opracowanie opinii w zakresie oddziaływania na uczestników ruchu drogowego nośników reklamowych umieszczonych na słupach oświetlenia ulicznego, w tym zjawisk na czytelność organizacji ruchu, które jednoznacznie wskazały negatywny wpływ zajmowania słupów oświetlenia ulicznego pod reklamy na uczestników ruchu drogowego oraz czytelność przez nich organizacji ruchu.
Natomiast usuwanie nielegalnie umieszczonych plakatów wyborczych nie należy do zarządcy drogi czy innych służb miejskich z wyjątkiem straży miejskiej i policji, które zgodnie z art. 110 § 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. Kodeks wyborczy są obowiązane usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczania może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu ruchu drogowego

W związku z zajęciem pasów drogowych poprzez umieszczenie materiałów wyborczych bez zezwolenia zarządca drogi zgodnie z art. 40 ust. 12 pkt. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych wszczął postępowania administracyjne w celu wymierzenia kar pieniężnych wobec komitetów wyborczych i nałożył na nie kary:

  1. Platforma Obywatelska, - 1. 206,92 zł
  2. Sojusz Lewicy Demokratycznej, - 10. 299,30 zł
  3. Polska Jest Najważniejsza, - 169,16 zł
  4. Ruch Poparcia Palikowa, - 9. 260,62 zł

Z uwagi na dużą ilość umieszczonych plakatów wyborczych komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość dalej prowadzone jest postępowanie administracyjne i tym samym nie jest na dzień dzisiejszy możliwe podanie kwoty kary jaką nałoży zarządca drogi na ww. komitet wyborczy za umieszczenie materiałów wyborczych w pasach drogowych Gminy Miasto Szczecin bez zezwolenia.


Interpelacja: Dot. zajęcia pasa drogowego podczas kampanii wyborczej
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2011/12/12, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2011/12/12 10:19:52
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2011/12/12 10:19:52 nowa pozycja