Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Inwestycji Miejskich
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Bogdan Jaroszewicz
- Data odpowiedzi:
- 2013/06/26
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana interpelację z dnia 17.06.2013r. w sprawie wyłączenia pasów ruchu w związku z rozpoczęciem inwestycji „Szczeciński Szybki Tramwaj” przekazuję poniżej informacje odnośnie wprowadzonej Czasowej Organizacji Ruchu.
Zaprojektowany, zatwierdzony i wprowadzony projekt Czasowej Organizacji Ruchu w pasie drogowym ul. Eskadrowej, ul. Hangarowej i ul. Struga związany z Budową SST, spełnia przede wszystkim warunki bezpieczeństwa dla ruchu kołowego w obrębie placu budowy. Projekt uzyskał pozytywną opinię Komendy Miejskiej Policji, Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, oraz Zatwierdzenie Zarządzającego Ruchem (znak C-268/2013 z dnia 24.04.2013r.).
Z uwagi na konieczność wykonywania robót ziemnych, torowych i przezbrojeniowych w rejonie pasa dzielącego jezdnie ul. Gdańskiej do Hangarowej, w którym to przebiega nowo projektowana linia SST konieczne jest zawężenie obustronne jezdni, co pozwoli na bezpieczne prowadzenie robót i poruszanie się ciężkiego sprzętu budowlanego jak i dostawy materiałów (kruszyw, rur kanalizacyjnych, szyn itp.). Z uwagi na konieczność prowadzenia robót na długich odcinkach w różnych branżach i asortymentach robót, nie ma możliwości aby wprowadzać ruch jedynie poprzez "nawrót" przy przystanku Basen Górniczy.
Wyłączenie wewnętrznego pasa ruchu daje możliwość pojazdom/ maszynom budowy na bezpieczne opuszczenie pasa środkowego przy prędkości dopuszczonej oznakowaniem B - 33 „50” i bez zmiany prędkości zjazd z pasa dopuszczonego dla ruchu ogólnego na wewnętrzny (pas pojazdów budowy), zaś na odcinku "wyhamowania" (50-70m) wytracenia prędkości i bez jakiegokolwiek zagrożenia zjazd na pas rozdziału. Niedopuszczalnym i stwarzającym zagrożenie bezpieczeństwa, zdrowia i życia uczestników ruchu jest zjazd na teren budowy bezpośrednio z pasa wewnętrznego, który byłby dopuszczony dla ruchu ogólnego.
Każda budowa, nawet najmniejsza stwarza zagrożenie w jej obrębie i utrudnienia w ruchu drogowym. Projekt ma za zadanie zabezpieczyć wszystkich uczestników ruchu, w tym także pracowników budowy. W tym wypadku cześć prac odbywać się będzie niejednokrotnie przy krawędzi jezdni, w skrajni drogowej. Bezpieczeństwo pracujących nad budową Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, jak i użytkowników ruchu drogowego jest niepodważalnie najważniejsze. Niestety z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy na terenie placu budowy jak i w ruchu kołowym z uwzględnieniem powyższych okoliczności nie istnieje możliwość wykonania organizacji ruchu w zaproponowanej przez Pana Radnego koncepcji.
Odnotowano, iż zawężenie ma wpływ na przepustowość obu jezdni natomiast nie ma mowy o tworzeniu się korków a wrażenie takie może być w chwili obecnej powodowane tym, iż uczestnicy ruchu kołowego jeszcze nie przyzwyczaili się do wprowadzonej nowej czasowej organizacji ruchu.
W celu zminimalizowania utrudnień w ruchu kołowym wykonawca opracował i będzie wdrażał nowe projekty COR w minimalnym zakresie (2-główne w całym okresie budowy), aby wyeliminować zagrożenie częstej zmiany w prowadzeniu potoków ruchu a tym samym wyrobić w kierowcach prawidłowe nawyki kierowania pojazdami.
Interpelacja: Dot. inwestycji „Szczeciński Szybki Tramwaj”.