przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Organizacyjny
Odpowiadający:
Sekretarz Miasta Ryszard Słoka
Data odpowiedzi:
2012/04/20
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

Odpowiadając na zapytanie z dnia 27 lutego 2012 r. uprzejmie informuję, że w dniu 28 listopada 2011 r. wśród pracowników jednostki budżetowej Gminy Miasto Szczecin pn. „Szczecińskie Centrum Świadczeń” zostały przeprowadzone badania ankietowe mające na celu określenie relacji pracowniczych oraz wynikających z nich poziomów napięcia stresogennego i tym samym podjęcie „Walki ze stresem”. Do wypełnienia kwestionariusza przystąpiło 55 pracowników, z tego 3 osoby oddały tzw. karty puste z dopiskiem „brak podstaw do badań”, a niektóre karty były niekompletne, tj. niektóre pytanie pozostawione były bez odpowiedzi.

Kwestionariusz składał się z 70 pytań i podzielony został na 3 poziomy określające:

- styl zarządzania,

- interakcje pracownicze,

- kondycję emocjonalną pracowników mającą wpływ na efektywność i jakość pracy.

Z przeprowadzonych badań wynika, że: dobre relacje z przełożonym nie są stałe. Pracownicy są przeciążeni pracą i realizują zadania pod presją czasu. Z ekspertyzy wynika, iż przełożony stosuje takie modele sprawcze na podwładnych, by ich zachowanie prowadziło głównie do osiągnięcia z góry określonego celu. Kładąc nacisk na zadaniowość, przełożony tym samym odsuwa na drugi plan odczucia pracowników. Udział pracowników w procesie decyzyjnym jest niewielki, a pracownikom przypisana jest głównie rola odtwórcza, podlegająca kontroli i ocenie. Niektórzy pracownicy uważają, że są traktowani instrumentalnie, nieliczni podwładni odczuwają postawę przełożonego na poziomie niedostępności i bierności. Pracownicy zwrócili uwagę na brak swobody w dzieleniu się informacjami z przełożonym.

Wyżej opisane zachowania, w ocenie autora kwestionariusza, są prawdopodobnie wynikiem autokratycznego stylu zarządzania, a więc takiego, w którym przełożony wyznacza cele i kieruje aktywnością grupy, opierając się głównie na kontroli. W nielicznych przypadkach autor ekspertyzy dostrzegł czynniki posiadające znamiona mobbingu. Są one jednak na tzw. niskich, pierwszych stadiach (konflikty, dystansowanie, wymuszanie posłuszeństwa). W wyniku tych działań niektórzy pracownicy mogą czuć się obciążeni zbyt dużym napięciem stresogennym. Atmosfera panująca w miejscu pracy utrudnia im koncentrowanie się na obowiązkach zawodowych.

 Zdaniem autora ekspertyzy powyższe zachowania nie powinny mieć miejsca na poziomie żadnej organizacji, ponieważ utrudniają one wzajemną współpracę, efektywność zadań i relacje personalne oraz stanowią dla obu stron obciążenie psychiczne.

 


Interpelacja: Dot. testów w Szczecińskim Centrum Świadczeń
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2012/04/23, odpowiedzialny/a: Karol Rezler, wprowadził/a: Karol Rezler, dnia: 2012/04/23 07:20:22
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Karol Rezler 2012/04/23 07:20:22 nowa pozycja