przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Zarządzania Finansami Miasta
Odpowiadający:
Skarbnik Miasta Stanisław Lipiński
Data odpowiedzi:
2014/01/13
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Prezydent konsekwentnie realizuje każdy etap prac związanych z przygotowaniem do nowej perspektywy DE. Obecnie prace są prowadzone na poziomie działań strategicznych.

Ostatni czas to okres zintensyfikowanej pracy ze względu na nowy okres programowania i nową filozofię wsparcia.

Pierwsze prace rozpoczęto już w 2011 r. aktualizując Strategię Rozwoju Szczecina 2025'. Na podstawie dokumentu opracowano Wieloletni Program Rozwoju Szczecina", który jest bezpośrednim narzędziem realizacji Strategii Rozwoju Szczecina.
WPRS jest przygotowywany na okres pięciu lat, jako dokument kroczący aktualizowany w cyklu rocznym. WPRS tworzą wszystkie projekty i zadania strategiczne Miasta oraz jednostek miejskich wybrane do realizacji przez Radę Strategii {w skład, której wchodzą: Prezydent Miasta, Zastępcy Prezydenta, Skarbnik, Sekretarz) na dany okres planistyczny spośród projektów i zadań zgłoszonych przez Koordynatorów do programów strategicznych. WPRS przygotowywany jest równolegle z budżetem Miasta i jest powiązany z Wieloletnią Prognoza Finansową (WPF). wyznaczającą ramy finansowe dla realizacji Strategii.

Jednym z elementów prac Prezydenta jest przygotowanie i doskonalenie kadry poprzez wykorzystanie dotychczasowego doświadczenia związanego z pozyskiwaniem środków pomocowych. Dlatego też dokonano aktualizacji Regulaminu Organizacyjnego"' powołując Zespół ds. Funduszy pomocowych w Wydziale Zarządzania Finansami Miasta, który ściśle współpracuje z Biurem Strategii.

Podkreślenia wymaga fakt, iż w perspektywie finansowej 2014-2020 nastąpi odejście od postrzegania obszarów przez pryzmat granic administracyjnych i jednocześnie skoncentrowanie się na wymiarze terytorialnym, aby umożliwić jak najpełniejszy rozwój ich indywidualnych potencjałów oraz wzajemnych zależności. Instrumentem zapewniającym spójność projektów realizowanych przez rząd i samorząd będzie tzw. kontrakt terytorialny, a dodatkowym mechanizmem wsparcia skierowanym do miast będą Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT-y). Mają się one koncentrować na inwestycjach w wysokie technologie, infrastrukturę społeczno-gospodarczą oraz rozwój sieci drogowej i kolejowej. W oparciu o te przesłanki rozpoczęto przygotowania nad opracowaniem Strategii Rozwoju Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego'", oraz Strategii ZIT aby móc aplikować o wsparcie zewnętrzne.

W wyniku spotkań, doświadczeń i konsultacji a nadto doświadczeń uzyskanych w poprzedniej perspektywie wskazano na potrzebę łączenia inicjatyw, tworzenia powiązań w celu uzyskania spójności w układzie geograficznym (gminy - miasta -metropolia - region), branżowym (produkcja - port - transfer), infrastrukturalnym (węzły komunikacyjne transport publiczny - infrastruktura), społecznym {edukacja - miejsca pracy - migracje -usługi). Ta integracja służy uzyskaniu spójności wynikającej ze wspólnego działania, w celu jak najbardziej efektywnego ekonomicznie i zrównoważonego rozwoju. To m.in. ta idea jest podstawą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT)- które samorządy będą mogły wspólnie realizować w nowej perspektywie UE, w powiązaniu z innymi programami wsparcia tj. RPO, POIŚ inwestycje krajowe.
W ramach przygotowania ZIT w nowej perspektywie UE 2014 - 2020, SOM przygotowało listę inwestycji do realizacji ze środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POliŚ). Kompleksowa informacja w tej sprawie została przesłana do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Na liście projektów, które są planowane do realizacji w perspektywie 2014-2020 znajdują się:

  1. Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej
  2. Budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie oraz zakup taboru tramwajowego
  3. Przebudowa infrastruktury transportu publicznego i zakupu taboru autobusowego na obszarze Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego
  4. Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju - etap II
  5. Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej i w sektorze mieszkaniowym na terenie SOM
  6. Modernizacja sieci ciepłowniczych i chłodniczych na obszarze Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego

Inwestycje te są jednym z elementów składowych Nododrzańskiogo Korytarza Logistyczne - Przemysłowego, który planuje stworzyć Miasto Szczecin wraz z gminami Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Korytarz będzie programem inwestycyjnym, który w oparciu o dostęp do wody, (niezbędny dla istotnej grupy inwestycji gospodarczych jak produkcja wielkogabarytowa), a także o powiązania geograficzne, branżowe, infrastrukturalne i społeczne przyczyni się do rozwoju szczecińskiej metropolii.

W dniu 21 listopada 2013 r. Prezydent zaprosił mieszkańców naszego miasta do konsultacji nad Programem - Szczecin 2020U, który wyznacza kierunki nadchodzących zmian w naszym mieście. Zebranie opinii mieszkańców o programie inicjowane są jest po to, aby działania podejmowane w Szczecinie w kolejnym okresie wykorzystywania środków unijnych, zaspokajały potrzeby jak największej ilości mieszkańców.
Kierunki wyznaczone przez Prezydenta opierają się na płaszczyznach: Praca, Edukacja, Otoczenie, Współdecydowanie.

Propozycja inwestycji przedstawiona przez Prezydenta w ramach Programu to m.in.:

  • Park "Dąbie" - strefa przedsiębiorczości dla małych i średnich firm,
  • Rozwój Technoparku Pomerania - we współpracy z uczelniami
  • Akcja Pustostan - preferencyjne zasady wynajmu niechcianych lokali użytkowych
  • wsparcia dla przedsiębiorców Strefy "Północ"
  • nowy wjazd do portu Morskiej Strefy Przemysłowej
  • wsparcia dla terenów po przemysłowych Projekt Śródmieście
  • renowacje i odnowy kamienic, wspólne programy, program jedna ulica rocznie.

Prezydent kładzie nacisk na finansowanie nauki języków obcych w szkołach, stypendia i nagrody dla najlepszych uczniów i studentów, dalszą przebudowę bulwarów na Odrą, modernizację szczecińskich kąpielisk, przebudowę Teatru Letniego, budowę aguaparku, modernizację stadionu Pogoni, V! odcinek obwodnicy łączący ul. Arkońsk z Mickiewicza, wydłużenie Trasy Północnej, przebudowę u!. Spacerowej do Al. Wojska Polskiego.

W planach miasto ma także: nową linię tramwajową na ul. Spacerowej i między Gumieńcami a Mierzynem, II etap Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju do Kijewa, nowe autobusy i tramwaje.
Zmodernizowane mają być też kluczowe węzły przesiadkowe na ul. Kołłątaja, Placu Rodła, w Podjuchach, na ul. Żołnierskiej i w Gocławiu.
W porozumieniu z samorządem województwa ruszyłaby kolej podmiejska łącząca Szczecin i Police.
Konsultacje, które rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku potrwają do czerwca br. Potem planem inwestycji zajmą się Radni.

Poza pracami planistycznymi Prezydent spotkał się bezpośrednio lub poprzez swoich przedstawicieli z wieloma grupami społecznymi również z Radami Osiedli. Stworzono dla mieszkańców specjalną stronę poświęconą Kontraktowi dla Szczecina" - urnowe między Miastem, a mieszkańcami, Radnymi i partnerami zewnętrznymi w ramach transgranicznej metropolii. Kontrakt oferuje współdecydowanie mieszkańców w pracach nad nowymi projektami.

Ponadto na przełomie sierpnia i września 2013 rozpoczęły sie konsultacje społeczne tworzonego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. W ramach konsultacji został opublikowany projekt Programu, który zawiera listę inwestycji pn. „Wykaz dużych projektów". Projekty te proponowane są do wsparcia w nowym okresie programowania. W ramach projektów zawarto głównie:

  • budowy/przebudowy dróg ekspresowych,
  • budowy/przebudowy dróg krajowych - obwodnice miast,
  • budowy/przebudowy kluczowych linii kolejowych,
  • modernizacje kanałów wodnych,
  • poprawy dostępu do portów,
  • projekty horyzontalne i multilokalizacyjne takie jak Krajowy System Zarządzania Ruchem, czy Projekt wzmocnienia zasilania trakcyjnego,
  • budowy/przebudowy linii energetycznych,
  • budowy/przebudowy sieci gazowych.

Analiza korespondencji, informacji na stronie internatowej http://www.pois.gov.pl oraz informacji przekazywanych drogą nie formalną wskazuje na to, że samorządy zgłaszają swoje projekty, ale bez ogłoszonego naboru -- z własnej inicjatywy. Miasto Szczecin wystosowało korespondencje do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, do wiadomości Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej i Centrum Unijnych Projektów Transportowych, w której wskazało kluczowe inwestycje Miasta z prośbą o umieszczenie ich w ramach listy projektów kluczowych.

Zgłoszono następujące inwestycje:

  • Modernizacja dostępu drogowego do Portu w Szczecinie: przebudowa układu drogowego w rejonie Międzyodrza,
  • Budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie Etap II
  • Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju - etap II
  • Zakup niskopodłogowego taboru tramwajowego w Szczecinie Etap II
  • Przebudowa ulicy Autostrada Poznańska - etap V
  • Budowa systemu zarządzania ruchem - Etap II
  • Przebudowa ulic: Niemierzyńskiej, Arkońskiej, Spacerowej do Al. Wojska Polskiego, etap III(w ramach projektu Budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie Etap II).

W analogii do uwag Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Miasto w ramach konsultacji wystosowało swoje uwagi do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.


Interpelacja: Dot. przygotowania urzędu do nowej perspektywy unijnej
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/01/24, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/01/24 09:50:42
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/01/24 09:50:42 nowa pozycja