Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2013/09/18
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana zapytanie wyrażone w piśmie przesłanym przez Przewodniczącego Rady Miasta, przedstawiam następujące wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w artykule 92 ustanawia obowiązek objęcia uczniów świadczeniami profilaktycznej opieki zdrowotnej. Miasto Szczecin w ramach obowiązku, o którym mowa wyżej, zapewnia wszystkim uczniom profilaktyczną opiekę zdrowotną sprawowaną przez pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania oraz higienistki szkolne w gabinetach opieki profilaktycznej i pomocy przedlekarskiej.
Zgodnie z przepisami Narodowego Funduszu Zdrowia na jedną pielęgniarkę szkolną nie powinno przypadać więcej niż 1 100 uczniów. Pielęgniarka szkolna obejmuje w środowisku nauczania i wychowania opieką dzieci i młodzież szkolną od klasy „0” (w szkołach podstawowych) do ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej. Pielęgniarka szkolna zapewnia dostępność do świadczeń zdrowotnych w dni powszednie, w wymiarze czasu odpowiednim do liczby uczniów, z uwzględnieniem planu godzin lekcyjnych. Bieżący harmonogram pracy pielęgniarki w szkole powinien być dostosowany do aktualnych potrzeb i zadań oraz uzgodniony z dyrektorem placówki.
W załączeniu przedstawiam szczegółową informację dotyczącą profilaktycznej opieki zdrowotnej realizowanej w szczecińskich szkołach w roku szkolnym 2013/2014 na podstawie umów zawartych pomiędzy szkołami, a podmiotami biorącymi w używanie gabinety profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.
Interpelacja: Dot. gabinetów lekarskich i stomatologicznych w szkołach