przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Księgowości
Odpowiadający:
Skarbnik Miasta Stanisław Lipiński
Data odpowiedzi:
2011/04/07
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana interpelację w sprawie placówki bankowej znajdującej się w budynku Urzędu Miasta Szczecin informuję, iż:

współpraca z Bankiem PEKAO S.A. rozpoczęta się w roku 1993. Od roku 2004 Bank PEKAO S.A. obsługuje budżet Gminy Miasto Szczecin oraz jej wszystkich jednostek budżetowych w wyniku wygranego przetargu.

Umowa z bankiem gwarantuje między innymi obsługę kasowa., tj. zapewnia cztery okienka kasowe w Filii Banku mieszczącej się w gmachu Urzędu Miasta oraz dwa okienka kasowe w Filii Urzędu Miasta na Prawobrzeżu Szczecina.

W okresie od stycznia do marca każdego roku następuje nałożenie się ustawowych terminów płatności z tytułów:

  1. opłaty za wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych - do 31 stycznia,
  2. podatków i innych opłat lokalnych - l rata do 15 marca (około 110 tyś. podatników),
  3. wieczystego użytkowania gruntu - do 31 marca (około 50 tyś. użytkowników).

Problem dotyczący wydłużonej obsługi kasowej petentów w Urzędzie Miasta został już zdiagnozowany wiele lat wcześniej, dlatego też zostały poczynione kroki mające na celu usprawnienie obsługi.

W 2004 roku została wprowadzona obsługa masowych płatności dot. podatku od nieruchomości. Każdy podatnik otrzymuje do domu przesyłkę, w której jest decyzja wraz z informacją o różnych możliwościach dokonania płatności:

  • przelew bankowy na indywidualny numer bankowy podatnika,
  • wpłata gotówkowa dokonana za pośrednictwem banku PEKAO S.A. we wszystkich Oddziałach na terenie Miasta Szczecin. Koszt wpłaty gotówkowej wynosi l zł (oplata niższa od obowiązujących optat bankowych została wynegocjowana przez Gminę Miasto Szczecin). Od wielu lat Wydział Księgowości w porozumieniu z Biurem Obsługi Interesantów uruchamia w terminach spiętrzenia płatności (tj. styczeń - marzec) dodatkowy punkt kasowy. Stanowisko to obsługuje wszystkich interesantów BOI i jest to bardzo duże odciążenie kas znajdujących się w Banku.

Ponadto Gmina organizuje tzw. „wieczory w Urzędzie Miasta Szczecin", podczas których można dokonać płatności, ale pomimo rozreklamowania nie korzysta z tego wielu Szczeci nią n.

Chcę również nadmienić, iż rok 2011 jest rokiem gdzie nastąpił bardzo duży spadek osób przychodzących do Urzędu Miasta. W poprzednich latach było obsługiwane dziennie ok. 1600 osób, obecnie w okresie styczeń - marzec średnia wyniosła 1.100 osób dziennie. Wydział Księgowości obsługuje bezpośrednio osoby przychodzące do Urzędu Miasta. Są to w 97 % osoby w wieku emerytalnym, które nie korzystają z innych rozwiązań i udogodnień. Dlatego też wprowadzenie bezgotówkowej realizacji płatności nie przyczyni się do usprawnienia realizacji zobowiązań wobec Miasta, gdyż ta grupa wiekowa nie akceptuje takiej formy płatności.


Interpelacja: Dot. placówki bankowej znajdujący się w budynku Urzędu Miasta
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2011/04/11, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2011/04/11 13:28:31
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2011/04/11 13:28:31 nowa pozycja