przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Spraw Społecznych
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
Data odpowiedzi:
2011/07/01
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

Zgodnie z §13 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2001r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2001r. Nr 137 poz. 1541 ), postępowanie egzekucyjne może być wszczęte bez uprzedniego doręczenia upomnienia w przypadku gdy należność pieniężna została określona w orzeczeniu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z 03.08.2010r. (WSA w Rzeszowie I SA/Rz/397/10) jednoznacznie rozstrzygnął kwestię odstąpienia od doręczenia upomnienia przed wszczęciem egzekucji w przypadku, gdy objęta nim należność, wynikająca z przepisów prawa została określona w decyzji.

W związku z powyższym względem dłużnika alimentacyjnego nie zachodzi konieczność doręczenia pisemnego upomnienia, gdyż dług jest określony decyzją administracyjną, wydaną na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy o pomocy osobą uprawnionym do alimentów.

Pomimo braku obowiązku wystawiania upomnień względem dłużników alimentacyjnych tutejszy organ realizujący zadania nakreślone ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów stanął na stanowisku , iż pomimo faktu, iż doręczenie dłużnikowi upomnienia nie jest wymagane prawem, to co do zasady stanowi ono wezwanie do wykonania obowiązku finansowego, z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę egzekucji administracyjnej i częstokroć rodzi skutek w postaci pisemnego wniosku dłużnika o skorzystanie z dyspozycji art.23 ust. 8 u.o.p.o.u.d.a. tj. o rozłożenie na raty, odroczenie terminu płatności lub umorzenie zadłużenia alimentacyjnego, co służy celowi jak najszybszego i w sposób najmniej uciążliwy dla dłużnika odzyskania długu.

Ponadto informuję, iż na podstawie ogłoszonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w marcu 2011r. Informacji o wynikach kontroli wywiązywania się organów samorządu terytorialnego z zadań na rzecz pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Nr ewid.: 25/2011/P/10/098/KPZ ), na podstawie skontrolowanych 35 podmiotów ustalono średni wskaźnik zwrotu przez dłużników alimentacyjnych wypłaconych świadczeń alimentacyjnych na poziomie 11,5 %. Natomiast w Gminie Miasto Szczecin kwota odzyskanych świadczeń na dzień 31 grudnia 2010 r w stosunku do należności na ten dzień, zarówno z zaliczki alimentacyjnej jak i funduszu alimentacyjnego wynosi 23, 94 % , co świadczy o dobrym zorganizowaniu i dużo większym zaangażowaniu organu w proces odzyskiwania długów.

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 7 z późn. zm.), organ właściwy wierzyciela wydaje, po zakończeniu okresu świadczeniowego lub po uchyleniu decyzji w sprawie przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego, decyzję administracyjną w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Okres świadczeniowy trwa od 01.10. do 30.09.roku następnego i po jego zakończeniu wydawana jest decyzja o zwrocie.

W związku z powyższym informuję, iż nie funkcjonują w obiegu decyzje za okres 2008/2010, bo nie było nigdy takiego okresu świadczeniowego, a tym samym nie można było rozpocząć wydawania w styczniu 2011r. tytułów wykonawczych, do nieistniejących decyzji.

Natomiast decyzji za poszczególne okresy rozliczeniowe wydano: 2 690 za okres 2008/2009 i 2690 za okres 2009/2010

Jednocześnie informuję, iż w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ustawodawca nie określił żadnych obligatoryjnych terminów dla wystawienia upomnień bądź tytułów wykonawczych, wskazał jedynie w art. 15 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji dolny termin do wystawiania upomnień, tj. przynajmniej po 7 dniach.

Ustawodawca wprowadził okresowość wypłaty świadczeń po to aby wprowadzić etapy realizacji zadania przez gminy i w ślad za tymi etapami, którymi są okresy zasiłkowe wprowadzone jest etapowanie pracy w Szczecińskim Centrum Świadczeń. Od momentu wydania decyzji, poprzedzonej weryfikacją materiałów źródłowych w przedmiocie rozliczeń zadłużenia i uzgadniania sald z komornikami, poprzez sprawdzenie jej przez dwóch niezależnych od siebie pracowników pod względem merytorycznym i ekonomicznym (w związku z takimi zaleceniami audytu Urzędu Miasta z kwietnia 2009r.), aż po skuteczne jej doręczenie stronie (częstokroć w oparciu o wniosek do sądu o ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej – średnio ustanowienie kuratora następuje po około 12 miesiącach) oraz z uwzględnieniem procesu odwoławczego do organu II instancji i rozpoznaniem odwołania przez SKO, dla warunku uzyskania prawomocności decyzji.

Ponadto informuję ,że w obecnym stanie prawnym ani Szczecińskie Centrum Świadczeń ani Dyrektor tej jednostki nie są i nie mogą być uprawnieni do wystawiania tytułów egzekucyjnych. O ile zatem ich przygotowanie odbywa się w Szczecińskim Centrum Świadczeń to już wystawienie ma miejsce w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej, co nie ułatwia wykonywania tego zadania i przedłużą czas upływający na ich realizację. Inną okolicznością utrudniającą wystawianie upomnień i tytułów egzekucyjnych jest fakt, że do dzisiaj Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie wydało homologacji dla aplikacji programowej ułatwiającej wystawianie tytułów w systemie informatycznym, w którym gromadzone są dane i informacje dotyczące dłużników.

Jednocześnie informuję, iż kontrola Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie przeprowadzona w kwietniu 2011r. w przedmiotowym zakresie nie stwierdziła nieprawidłowości. Zalecenia i ewentualne wnioski pokontrolne nie zostały jeszcze z tej kontroli przekazane, ale zostaną one wnikliwie przeanalizowane po ich otrzymaniu, a w razie potrzeby zmiany w realizacji tego zadania wprowadzone.


Interpelacja: Dot. kontroli przeprowadzonej w Szczecińskim Centrum Świadczeń przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2011/07/01, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2011/07/01 13:59:21
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2011/07/01 13:59:21 nowa pozycja