przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Zarządzania Projektami
Odpowiadający:
Wiceprezydent Miasta Piotr Mync
Data odpowiedzi:
2013/12/19
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 09.12.2013 r., przekazuję informacje dotyczące szczecińskiej bazy noclegowej.

Ad. 1)
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego szczecińska baza noclegowa obejmuje łącznie 6 394 miejsca noclegowe w następujących obiektach noclegowych:
 hotele: 2 967 miejsc
 inne obiekty noclegowe: 750 miejsc
 szkolne schroniska młodzieżowe: 174 miejsca
 ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe: 105 miejsc
 hostele: 189 miejsc
 zespoły domków turystycznych: 66 miejsc
 kempingi: 150 miejsc
 pola biwakowe: 20 miejsc
 pozostałe obiekty niesklasyfikowane: 1 973 miejsca.

Ponadto, według informacji uzyskanych z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin, szczecińskie jednostki oświatowe dysponują nw. miejscami noclegowymi:
 internaty (8 jednostek): 1 050 miejsc
 bursa szkolna integracyjna: 170 miejsc
 szkolne schroniska młodzieżowe (4 jednostki): 254 miejsca.

Ad. 2)
Jako organizator The Tall Ship’s Races 2013, Gmina Miasto Szczecin utworzyła dodatkowo 530 miejsc noclegowych:
 500 miejsc na polu namiotowym zlokalizowanym przy Międzynarodowych Targach Szczecińskich Sp. z o.o.
 30 miejsc w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Cuma” przy ul. Monte Cassino 19a (świetlica oraz tymczasowe pole namiotowe).

Ad. 3 i 4)
W zapytaniu przedstawiono argumentację wymagającą sprostowania. Podana w trakcie konferencji prasowej informacja dotyczyła całkowitej liczby turystów krajowych, w związku

z czym uwzględniała również turystów z regionu. Nie znaleziono zatem uzasadnienia dla wykluczenia z badania turystów z województwa zachodniopomorskiego, gdyż byłoby to równoznaczne z marginalizacją ich znaczenia w kontekście oceny TTSR. Wydatki mieszkańców województwa, które zostały poniesione w Szczecinie, nie zaś w innych miejscowościach województwa, stanowią w istocie korzyść gospodarczą Miasta Szczecin, której ustalenie stanowiło przedmiot badania.

Wyniki badania ankietowego zaprezentowane w trakcie konferencji prasowej zostały niewłaściwie zinterpretowane bowiem nie można utożsamiać deklaracji ankietowanych
o pobycie w Szczecinie przez okres dłuższy niż 2 dni z deklaracją o korzystaniu z noclegu na terenie Szczecina. Ze względu na ograniczoną wielkość bazy noclegowej jaką dysponuje Miasto należy założyć, że znaczna część turystów dojeżdżała do Szczecina z innych miejsc, w tym np. z miejscowości nadmorskich, w których spędzali urlop lub z miejsc zamieszkania (dotyczy przede wszystkim mieszkańców województwa i przygranicznych powiatów po stronie Niemiec).

Dane GUS przytoczone w zapytaniu nie dotyczą wszystkich obiektów noclegowych (nie są uwzględniane m.in. obiekty kwaterujące poniżej 10 osób – tj. np. duża część pensjonatów i domów gościnnych w pasie nadmorskim).

Odpowiadając na pytanie o to, gdzie nocowali przyjezdni, którzy przebywali w Szczecinie w trakcie The Tall Ships’ Races 2013, należy stwierdzić z wysokim rawdopodobieństwem, iż:
 znaczna część turystów krajowych i zagranicznych najprawdopodobniej nocowała w miejscowościach, w których spędzała urlop, ich noclegi zostały zatem ujęte
w przedstawionych w zapytaniu danych GUS,  znaczną część turystów krajowych i zagranicznych stanowili mieszkańcy regionu i strefy przygranicznej, którzy nie korzystali z noclegów w województwie – powiaty w promieniu 100 km od Szczecina, łącznie po stronie niemieckiej i polskiej, zamieszkuje ok. 1,9 mln osób. Prawdopodobnie, wobec braku miejsc noclegowych w Szczecinie w trakcie wydarzenia, znacząca część tych osób przyjeżdżała do miasta kilkakrotnie w różnych dniach, część turystów krajowych mogła nocować u rodzin i znajomych mieszkających w województwie; niewykluczone jest także komercyjne wynajmowanie miejsc noclegowych turystom przez mieszkańców Szczecina (noclegi te nie są w żaden sposób wykazywane przez GUS),  część turystów mogła zostać zakwaterowana w małych obiektach poniżej 10 osób oraz  w innych specyficznych obiektach zakwaterowania, nieuwzględnionych w danych GUS. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na istotną kwestię związaną z metodologią raportowania ww. danych przez GUS. Mianowicie, od 2012 roku zakres danych do badań został rozszerzony o tzw. pokoje gościnne i kwatery agroturystyczne. W związku z tą zmianą, liczba miejsc noclegowych w województwie zachodniopomorskim wzrosła o 150 % w roku 2013 względem 2012 roku (z poziomu około 120 tys. do około 301 tys.; należy przyjąć, że w 2012 roku dane nie zostały w pełni zaktualizowane, w związku z tym rozszerzoną bazę noclegową uwzględniono dopiero w danych z roku 2013). Jednocześnie, przy tak dużym wzroście liczby miejsc noclegowych, liczba udzielonych w województwie noclegów w III kwartale 2013 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego wzrosła jedynie o około 1,7% (z poziomu około 5,29 mln do 5,38 mln). Powyższe sugeruje, że najprawdopodobniej zdecydowana większość właścicieli miejsc noclegowych włączonych do bazy noclegowej po 2012 roku nie raportowała w pełni liczby udzielanych przez siebie noclegów. Gdyby wzrostowi bazy noclegowej o 150% towarzyszył tak niewielki względny wzrost liczby udzielonych noclegów, oznaczałoby to wysoką nieefektywność biznesu hotelowego i głęboki spadek bezwzględny liczby turystów w województwie zachodniopomorskim. Spadek taki musiałby znaleźć odzwierciedlenie w szeregu innych danych i wskaźników, również tych gromadzonych przez GUS – np. wpływów z turystyki lub wpływów do budżetów gmin pasa nadmorskiego. W związku z powyższym ocenia się, że przedmiotowe dane GUS nie powinny być uważane za dokładny szacunek liczby wszystkich noclegów udzielanych w danym okresie w województwie zachodniopomorskim, zaś ich prezentacji powinna towarzyszyć pogłębiona analiza i podanie związanych z nimi zastrzeżeń.
 


Interpelacja: Dot. bazy noclegowej w mieście Szczecinie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2013/12/19, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2013/12/19 09:41:24
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2013/12/19 09:41:24 nowa pozycja