przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi:
2013/05/10
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana interpelację w sprawie udogodnień dla pasażerów komunikacji zbiorowej w śródmieściu Szczecina uprzejmie informuję, co następuje:
Ad.1. W marcu 2012 roku Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska odebrał opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla budowy przystanku tramwajowego na pl. Zwycięstwa w Szczecinie, z którego do realizacji został zarekomendowany, również przez Radnych, wariant III, polegający na kompleksowym rozwiązaniu problemów komunikacyjnych w rejonie pl. Zwycięstwa i dowiązaniu do wykonanej już przebudowy węzła komunikacyjnego Brama Portowa.
Głównym celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności i dostępności transportu zbiorowego poprzez budowę nowego zintegrowanego przystanku tramwajowo-autobusowego.
Zadanie to nie znalazło się w budżecie na rok 2013. Ze względu na brak projektu budowlanego oraz zapisanych środków w budżecie nie jest już możliwa realizacja
tego zadania w roku bieżącym.
Ad.2. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przeprowadził analizę poprowadzenia linii autobusowej zwykłej w ciągu al. Wojska Polskiego między pl. Zwycięstwa a pl. Szarych Szeregów. Wytypowana została do tego linia autobusowa 76, której trasa zostałaby wydłużona z istniejącego przystanku końcowego przy ul. Tkackiej do pl. Szarych Szeregów. Według wyliczeń ZDiTM wydłużenie trasy tej linii wymagałoby zapewnienia dodatkowych środków finansowych w wysokości ok. 250 tys. zł rocznie. Obecnie ZDiTM nie posiada takich środków. Brak jest również możliwości wygospodarowania dodatkowych środków w budżecie miasta.
W przypadku ul. Obrońców Stalingradu nie były prowadzone dotychczas żadne analizy poprowadzenia komunikacji autobusowej lub tramwajowej ze względu
na brak planów przywrócenia obsługi komunikacyjnej w tym miejscu. Na przebudowanej w 2011 roku ulicy nie zostały wyznaczone miejsca, w których możliwe byłoby zatrzymywanie się autobusów.
Ad. 3. Przywrócenie trakcji tramwajowej w ciągu ulicy Aleja Wojska Polskiego
jest możliwe. Przyjęte uchwałą XVII/470/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 26 marca 2012 r. Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Szczecin dopuszcza lokalizację linii tramwajowej w tym miejscu.
Mając na względzie brak jakichkolwiek opracowań i kalkulacji dotyczących przywrócenia wspomnianego połączenia, nie jest możliwe podanie przybliżonych,
w miarę rzeczywistych kosztów. Biorąc pod uwagę realizowane przez Miasto inwestycje o podobnym zakresie (np. przebudowa ulic Krzywoustego czy Arkońskiej i Niemierzyńskiej), gdzie do wykonania była przebudowa infrastruktury drogowo-tramwajowej oraz infrastruktury podziemnej, z bardzo dużą rezerwą można z stwierdzić, że przebudowa tego ok. 800 metrowego odcinka al. Wojska Polskiego wraz z przywróceniem torowiska może kosztować nie mniej niż 40-50 milionów złotych.
Przywrócenie trakcji tramwajowej w ciągu ul. Obrońców Stalingradu nie jest na chwilę obecną przewidziane zarówno w dokumentach planistycznych jak i w żadnych przedsięwzięciach inwestycyjnych. Pomysł ten jest jednak wart rozważenia w perspektywie długookresowej, wraz z przywróceniem ruchu tramwajów w ciągu
ul. Jagiellońskiej między al. Piastów a al. Wojska Polskiego, co pozwoliłoby przywrócić dawny przebieg całego śródmiejskiego ciągu komunikacyjnego i zwiększyć atrakcyjność oraz dostępność transportu zbiorowego. Podobnie jak w przypadku przywrócenia ruchu tramwajów w ciągu al. Wojska Polskiego koszty z tych samych względów są trudne do oszacowania.
Ad. 4. Zrealizowana w 2005 roku przebudowa ul. Krzywoustego nie zakładała przywrócenia przystanków tramwajowych na odcinku między pl. Kościuszki a Bramą Portową. Istniejące rozwiązania organizacji ruchu w dość dużym stopniu utrudniają wskazaną przez Pana Radnego lokalizację przystanku. Wiąże się to z poważną zmianą organizacji ruchu w tym miejscu oraz z przebudową sygnalizacji świetlnej. Lokalizacja przystanku przed skrzyżowaniem wiązałaby się z budową wyspy przystankowej i, przy wprowadzeniu wspólnego pasa autobusowo-tramwajowego, ze zwężeniem jezdni do jednego pasa ruchu.
Mając na względzie powyższe, bardziej prawdopodobna jest, w przypadku wyasygnowania odpowiednich środków finansowych, realizacja nowego przystanku tramwajowo-autobusowego na pl. Zwycięstwa.


Interpelacja: Dot. udogodnień dla pasażerów komunikacji zbiorowej
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2013/05/10, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2013/05/10 10:02:36
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2013/05/10 10:02:36 nowa pozycja