przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Planowania Przestrzennego Miasta
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi:
2013/12/17
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

dotyczy: interpelacji w sprawie konsultacji społecznych nt. przebudowy układu komunikacyjnego obszaru wysp Międzyodrza i terenu nad Odrą lewobrzeżnej części Szczecina.

Konsultacje społeczne nad rozwiązaniami przestrzenno-funkcjonalnymi Międzyodrza, w tym komunikacyjnymi podjęto w 2009 r., kiedy Prezydent z własnej inicjatywy zaprosił mieszkańców do dyskusji przedstawiając warianty koncepcji planów miejscowych wysp na stronach internetowych Miasta, na łamach Gazety Wyborczej i Kuriera. Prezentowane propozycje rozwiązań były efektem współpracy planistów BPPM, lokalnych autorytetów z dziedziny urbanistyki oraz ekspertów holenderskich i duńskich. Na ich temat wypowiedzieli się mieszkańcy oraz stowarzyszenia zawodowe TUP i SARP. Wniosek złożony przez Stowarzyszenie Szczecinianie decydują należy rozumieć jako brak udziału w tej debacie.
Mając na uwadze wyjątkową wartość obszaru Starego Miasta oraz jego integralne powiązanie z wyspami Łasztownia i Wyspa Grodzka (m.in. most Kłodny), Prezydent do tworzenia założeń koncepcyjnych na Starym Mieście przyjął podobną formułę dyskusji społecznej. W 2011 r. zaprosił mieszkańców do dyskusji i składania wniosków przedstawiając 4 warianty koncepcji funkcjonalno-przestrzennej projektu planu Stare Miasto-Starówka, które opublikowano w Kurierze, udostępniono na stronach internetowych Miasta, w gmachu urzędu oraz w katedrze. Koncepcje szeroko prezentowano na spotkaniach z Radą Osiedla, stowarzyszeniami zawodowymi TUP i SARP oraz środowiskiem konserwatorskim. W dyskusji udział wzięli mieszkańcy Miasta, osiedla Stare Miasto, stowarzyszenia zawodowe oraz Stowarzyszenie Sens, przedstawiając konkretne rozwiązania przestrzenne kwartałów zabudowy oraz rozwiązania komunikacyjne. Wszystkie przedstawione działania wykraczały poza ustawowo przyjętą procedurę uchwalania planów miejscowych, ich zadaniem było wypracowanie najlepszych rozwiązań, akceptowalnych społecznie.
Cel jakiemu ma służyć idea konsultacji społecznych w przypadku przebudowy układu komunikacyjnego obszaru wysp Międzyodrza i terenu nad Odrą lewobrzeżnej części Miasta został osiągnięty. W wyniku szerokiej publicznej dyskusji dokonano wyboru rozwiązań optymalnych, na podstawie których Rada Miasta Szczecin uchwaliła plany miejscowe dla wysp Międzyodrza i zaakceptowała kolejny wariant koncepcji funkcjonalno-przestrzennej Starego Miasta powstały z dyskusji społecznej i oczekiwań mieszkańców. Istotny jest fakt, że dobra praktyka budowania relacji partnerskich w podejmowaniu ważnych decyzji dla Miasta ma znacznie dłuższą tradycję niż przywołana uchwała o konsultacjach społecznych z roku 2012 r. Właśnie w celu racjonalnego i bezpiecznego zaplanowania działań inwestycyjnych, zgodnie z §3 Uchwały Rady Miasta Szczecin w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych, który brzmi: „zaleca się przeprowadzenie konsultacji społecznych na możliwie najwcześniejszym etapie tworzenia projektu bądź inwestycji”, Prezydent zaprosił do dyskusji na etapie sporządzania koncepcji planów miejscowych w 2009 i 2011 r. Należy wyrazić żal, że przy tak szeroko ogłaszanych dyskusjach nie odnotowano udziału Stowarzyszenia – wnioskodawcy.
Aktualnie, po już przeprowadzonych dyskusjach publicznych i uchwalonych z ich uwzględnieniem planach miejscowych i przyjętych koncepcjach oraz w toku zaawansowanych działań związanych ze staraniem się przez Miasto o współfinansowanie inwestycji drogowych, powrót do dyskusji społecznej nad przyjętymi rozwiązaniami wydaje się nie uzasadniony i może znacznie opóźnić możliwość realizacji przedsięwzięcia.
Ponadto należy zauważyć, że wniosek Stowarzyszenia Szczecinianie decydują nie spełnia wymogów formalnych przeprowadzania konsultacji społecznych, które zostały określone w §3, §5 Uchwały Rady Miasta Nr XVII/479/12 z dnia 26 marca 2012 r.

 


 


Interpelacja: Dot. konsultacji społecznych
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2013/12/17, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2013/12/17 09:33:50
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2013/12/17 09:33:50 nowa pozycja