Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Księgowości
- Odpowiadający:
- Skarbnik Miasta Stanisław Lipiński
- Data odpowiedzi:
- 2013/11/27
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana interpelację z dnia 14.11.2013 r. w sprawie przedstawienia zasad umieszczania umów zawieranych przez Gminę Miasto Szczecin w rejestrze umów, Wydział Księgowości wyjaśnia, iż w związku z art. 54 ust.1 pkt. 3a ustawy o finansach publicznych w Urzędzie Miasta Szczecin funkcjonuje Centralny Rejestr Umów obsługujący rejestrację wszystkich oświadczeń woli, które skutkują zobowiązaniami finansowymi jak: obciążenia podatkowe, zobowiązania pracownicze (płace, zaliczki na delegacje), diety radnych, umowy z tytułu dostaw i usług, zobowiązania składkowe, dotacje, realizacja kosztów komorniczych i sądowych oraz realizacja stypendiów oświatowych (szkolna wyprawka) itp. Rejestracja oświadczenia woli w Centralnym Rejestrze Umów stanowi wstępną kontrolę zgodności operacji z planem finansowym, która jest zakończona kontrasygnatą Skarbnika Miasta.
Reasumując, Centralny Rejestr Umów jest odzwierciedleniem zaangażowania środków budżetowych Urzędu Miasta, co oznacza, że każdy wydatek realizowany przez Urząd Miasta musi posiadać nadany numer CRU.
Jednocześnie, odpowiadając na Pana szczegółowe pytania, informujemy:
1. Dysponenci przekazują do Wydziału Księgowości wszystkie dokumenty finansowe (umowy, dotacje, zaangażowania wewnętrzne itp.) celem uzyskania kontrasygnaty Skarbnika Miasta. Kontrasygnatę poprzedza rejestracja w Centralnym Rejestrze Umów. Wydział Księgowości wprowadza dokumenty do Centralnego Rejestru Umów według kolejności ich wpływu (proces nadawania numerów CRU jest zautomatyzowany). Natomiast umowy publikowane w rejestrze umów w Biuletynie Informacji Publicznej ułożone są chronologicznie tj. według daty zawarcia umowy, a nie według nadanego numeru w Centralnym Rejestrze Umów.
2. W rejestrze umów w Biuletynie Informacji Publicznej publikowane są wszystkie umowy za wyjątkiem: zobowiązań pracowniczych, diet radnych, zobowiązań składkowych Gminy itp. Stąd numery różnych umów różnią się nawet o kilkanaście pozycji. O fakcie publikacji umowy w rejestrze umów w Biuletynie Informacji Publicznej decyduje dysponent (wydział merytoryczny).
3. Urząd Miasta Szczecin nie planuje uruchomienia rejestru umów zawieranych przez spółki będące własnością Miasta, ponieważ spółki są podmiotami posiadającymi osobowość prawną, które działają we własnym imieniu i na własne ryzyko gospodarcze. Natomiast Miasto wypełnia swoje uprawnienia właścicielskie poprzez ustawowe organy spółki tj. Radę Nadzorczą, Zgromadzenia Wspólników.
Interpelacja: Dot. przedstawienie zasad umieszczania umów zawieranych przez GMS w rejestrze