Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Kultury
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2013/09/24
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację w sprawie dostępu osób niepełnosprawnych do siedzib miejskich instytucji kultury, przekazuję poniższe informacje.
Budynek Szczecińskiej Agencji Artystycznej nie jest przygotowany dla osób niepełnosprawnych. Osobom uczestniczącym w organizowanych imprezach pomagają pracownicy instytucji poprzez wniesienie wózków inwalidzkich. W przypadku imprez plenerowych udostępniane są dogodne miejsca na wózki inwalidzkie, toalety dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Budynek Ośrodka Teatralnego Kana ( z wyłączeniem Piwnicy) jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zastosowano odpowiednio szerokie drzwi, tak aby wózki swobodnie mogły wjechać na salę teatralną , została zmodernizowana toaleta oraz zamontowano schodołaz, który zastępuje schody. W przypadku Piwnicy Kany ze względów architektonicznych nie jest możliwe wprowadzenie jakichkolwiek udogodnień dla osób niepełnosprawnych.
Budynek Domu Kultury „Słowianin” nie posiada odpowiedniej infrastruktury technicznej umożliwiającej dostęp dla osób niepełnosprawnych. Największym problemem jest przemieszczanie się osób na wózkach inwalidzkich z poziomu wejścia głównego do pomieszczeń znajdujących się na pierwszym piętrze. Problem ten jest rozwiązywany przez pracowników instytucji, poprzez wnoszenie wózków. Na początku br. prowadzone były konsultacje z firmami zajmującymi się montażem wind lub wyciągu schodowego. Wstępne rozmowy wskazują na złożoność i bardzo wysokie koszty ewentualnych rozwiązań technicznych, również ze względu na zabytkowy charakter budynku.
Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki spełnia współczesne standardy umożliwiające swobodny dostęp do wszystkich pomieszczeń wystawowych Muzeum i kawiarni. Wejście do budynku jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – brak progów utrudniających poruszanie się. Drzwi i przejścia są odpowiednio szerokie, zamontowano też platformy dla wózków inwalidzkich w przypadku komunikacji między kondygnacjami. Muzeum posiada również toaletę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych.
Budynek Teatru Współczesnego (zajmuje wyższe kondygnacje budynku Muzeum Narodowego) nie posiada odpowiedniego dostępu dla osób niepełnosprawnych. Osoby na wózkach inwalidzkich wnoszone są przez pracowników Teatru na widownię. Teatr Współczesny nie planuje takiej przebudowy. W planie jest natomiast rozpoczęcie rozmów na temat lokalizacji pod budowę nowej siedziby Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Budynek Teatru Lalek „Pleciuga” przystosowany jest w pełni do obsługi osób niepełnosprawnych, posiada współczesne standardy umożliwiające dostęp na widownię. Pleciuga posiada windę, miejsca wydzielone na wózki inwalidzkie, pętlę induktofoniczną na widowni głównej i sali kameralnej dla osób niedosłyszących. Od czerwca br. istnieje możliwość odbioru przedstawień przez osoby niewidome lub niedowidzące (ścieżka audio deskrypcyjna) dla max. 15 osób.
Budynek Domu Kultury „Klub Skolwin” jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przed budynkiem znajduje się podjazd dla wózków inwalidzkich o odpowiednim kącie nachylenia. Parter budynku został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, usunięto progi w drzwiach, przygotowano pod potrzeby osób niepełnosprawnych toalety. Teren budynku jest przystosowany, osoby niepełnosprawne mogą bez problemu poruszać się po całym terenie.
Budynek Trafostacji Sztuki w pełni spełnia współczesne standardy. Instytucja posiada pełny dostęp do wszystkich pomieszczeń, łącznie z tarasem przy pomocy odpowiednio szerokiej windy. Toalety wyposażone są w poręcze, zlew, sygnalizację alarmową obecności niepełnosprawnego, który np. zasłabł. Na wyposażeniu znajduje się również schodołaz.
Miejski Ośrodek Kultury posiada dwa budynki przy ul. Goleniowskiej 67 i Racławickiej 10 (Klub Delta). Budynek Klubu Delta jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiada parking, plaski wjazd, odpowiednio przygotowane wejście do kawiarenki oraz do sali widowiskowo – kinowej a także toalety. Budynek przy ul. Goleniowskiej zbudowany jest przed 50 laty metodą gospodarczą i tak w przestarzałej dziś technologii wszelkie przeróbki są praktycznie niemożliwe.
Dom Kultury 13 Muz nie spełnia współczesnych norm i standardów umożliwiających dostęp do oferowanych usług osobom niepełnosprawnym.
Budynek Filharmonii (umowa najmu z Urzędem Miasta) jest w dobrym stopniu przygotowany, aby osoby niepełnosprawne miały możliwość uczestniczenia w koncertach symfonicznych. W roku 2014 roku instytucja zmieni siedzibę - nowy budynek Filharmonii spełnia najnowocześniejsze standardy przystosowania dla osób niepełnosprawnych.
Budynki Miejskiej Biblioteki Publicznej spełniające współczesne standardy dostępu dla osób niepełnosprawnych to cztery filie (przy ul. Barnima 25, ul. Ks. Zofii 2, ul. Batalionów Chłopskich 26a, ul. Bartnicza 10a), gdzie zostały wybudowane specjalne podjazdy, toalety wyposażone w uchwyty, poręcze, zastosowano odpowiednią szerokość drzwi. Poruszanie się po tych filiach nie sprawia najmniejszego problemu. Pozostałe filie nie posiadają takich udogodnień. Podstawową przyczyną jest fakt, iż żadna z nich nie mieści się w wybudowanym specjalnie dla potrzeb Biblioteki obiekcie. Część z nich zlokalizowana jest w adoptowanych pomieszczeniach, które przystosowane zostały na potrzeby filii. Znajdują się one w budynkach wybudowanych przed 1939 rokiem (filie nr 1, 2, 3, 8, 10, 14, 20, 25, 29, 46). Dostosowanie części tych obiektów dla potrzeb osób niepełnosprawnych jest ze względów konstrukcyjnych zupełnie niemożliwe, w pozostałych wymaga poważnej przebudowy obiektów z instalacją specjalistycznych wind włącznie. W nowopowstałej filii przy al. Wojska Polskiego 2 w obiekcie po dawnym Empiku, zastosowane będą najnowsze standardy dostępu dla osób niepełnosprawnych.
Instytucje kultury, które w swoich siedzibach nie posiadają współczesnych standardów dostępności dla osób niepełnosprawnych oczywiście deklarują gotowość przebudowy obiektów (tam, gdzie jest to możliwe), co jest uwarunkowane możliwościami finansowymi samych instytucji , jak i Gminy Miasto Szczecin.
Interpelacja: Dot. dostępności do instytucji kultury osób niepełnosprawnych ruchowo