Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Urbanistyki i Architektury
- Odpowiadający:
- Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2013/11/28
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana zapytanie dotyczące chaosu reklamowego w obrębie miasta Szczecina wyjaśniam.
W obecnym stanie prawnym jedynym narzędziem pozwalającym na określenie zasad umieszczania reklam, w tym reklam wbudowanych, szyldów oraz banerów (siatek reklamowych) na elewacjach budynków są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
Na terenach nie objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego lokalizacja reklam odbywa się na podstawie przepisów zawartych w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Zgodnie z ustawą Prawo budowlane w pojęciu budowli mieści się obiekt budowlany taki jak wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenie reklamowe. Tak rozumiana reklama wymaga pozwolenia na budowę co z kolei rodzi konieczność uzyskania, w przypadku braku planu, decyzji o warunkach zabudowy.
Procedura wydawania decyzji o warunkach zabudowy określona jest w cyt. wyżej ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Urządzenie reklamowe zalicza się do urządzeń infrastruktury technicznej, wobec czego nie wykonuje się analizy urbanistycznej. W przypadku spełnienia łącznie warunków zawartych w art. 61 ust. 1 tj. m.in. dostępu do drogi publicznej, zgodności z przepisami odrębnymi, nie można odmówić ustalenia warunków zabudowy.
Nie można też odmówić pozwolenia na budowę jeżeli inwestor złoży kompletny wniosek w tej sprawie, w tym przedłoży oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Zgodnie z art. 29 ust 2.pkt 6 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych usytuowanych na obiektach, z wyjątkiem wpisanych do rejestru zabytków gdzie na prowadzenie robót wymagane jest pozwolenie konserwatora zabytków.
Takie roboty budowlane wymagają natomiast zgłoszenia. Jeżeli inwestor złoży oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością
a reklama lokalizowana jest na terenie nie objętym miejscowym planem, brak jest podstaw do sprzeciwu i zgłoszenie zostaje przyjęte.
Reklamy zrealizowane bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę lub zgłoszenia podlegają przepisom ustawy Prawo budowlane. Właściwym organem w sprawie samowolnych robót budowlanych jest Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Szczecinie.
Zgodnie z uzyskaną informacją, PINB prowadził postępowania w sprawach samowolnie montowanych tablic i urządzeń reklamowych. Są to postępowania długotrwałe, wymagające zastosowania wszystkich procedur wynikających z ustawy Kodeks postępowania administracyjnego i ustawy Prawo budowlane oraz zebrania niezbędnego materiału dowodowego. W takich sprawach przepisy nakazują prowadzenie postępowania, które ma na celu doprowadzenie robót budowlanych do stanu zgodnego z przepisami. Dopiero w przypadku braku takiej możliwości zostaje wydana decyzja nakazująca przywrócenie terenu lub obiektu do stanu poprzedniego.
Wieszanie płacht, plandek na ogrodzeniach i balkonach budynków nie można zaliczyć do wykonywania robót budowlanych, nie są więc objęte żadnymi przepisami prawa.
Reasumując, w obecnym stanie prawnym, tylko miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego mogą ustanawiać zasady lokalizowania reklam, w tym na obiektach budowlanych.
Informuję, że Prezydent RP skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, w tym ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy Prawo budowlane. W projekcie ustawy przewidziano możliwość wprowadzenia przez gminę zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, co z pewnością pomoże podjąć działania mające na celu wyeliminowanie z przestrzeni Szczecina chaosu reklamowego.
Odnosząc się do kwestii możliwości ustalenia zasad lokalizacji nośników reklamowych (poza ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego) informuję, że w pierwszej połowie 2014 r. Biuro Strategii – pion Architekta Miasta planuje rozpoznanie, jakie narzędzia stosowane są w innych miastach i jaka jest ich skuteczność – w celu ewentualnego wdrożenia w Szczecinie podobnych rozwiązań.
Interpelacja: Dot. chaosu reklamowego obrębie miasta