przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi:
2014/05/20
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

W odpowiedzi na Pana zapytanie (1506) dot. funkcjonowania „Podzamcza” w Szczecinie uprzejmie informuję, co następuje.

Na obszarze wskazanym przez Pana podejmowano działania i interwencje, łącznie z zakładaniem blokad na koła i holowaniem pojazdów.

Informuję, iż odbyła się również wspólna wizja lokalna przedstawicieli Straży Miejskiej, Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska na podstawie której ustalono uzupełnienie istniejącego oznakowania w sposób nie budzący wątpliwości dla zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego umożliwiając zwiększenie efektywności działania służb porządkowych.

Dzieło wybitnego rzeźbiarza XX wieku Bernharda Heiligera, „Wielki łuk” trafił do Szczecina jako depozyt w 2007 r. Umowa depozytowa obowiązuje do 2015 r., w którym planowane są obchody setnej rocznicy urodzin rzeźbiarza. Obecnie Muzeum Narodowe, w którego depozycie znajduje się rzeźba prowadzi rozmowy w sprawie przedłużenia ekspozycji dzieła w Szczecinie. Obecnie Muzeum Narodowe wraz ze Stowarzyszeniem Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina podjęło również starania w sprawie nowej aranżacji placu, na którym znajduje się rzeźba, w celu właściwej, efektownej ekspozycji.

Rynek Sienny leży na terenie nie objętym obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta. Ponadto podzamcze jest zlokalizowane na terenie Starego Miasta, które jest wpisane do rejestru zabytków pod nr rej. 1 (nr dec. KI.O.I.-3/52 z dnia 28 listopada 1952 r.).

Zgodnie z art. 30, ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243 poz. 1623 z późn. zmianami): „Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga budowa obiektów małej architektury w miejscach publicznych”, zatem przeniesienie rzeźby „Wielki łuk” na środek Rynku Siennego będzie możliwe po dokonaniu zgłoszenia robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę w tutejszym wydziale. Zgodnie z art. 30, ust. 2: „W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami” – w tym wypadku pozwolenie Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zakres robót objętych wnioskiem, zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 23 lipca 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. nr 162, poz. 1568 z późn. zmianami).

Słupki blokujące w ciągu ul. Ks. Mściwoja zostaną przesunięte do krawędzi jezdni po podpisaniu przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego z firmą wykonawczą umowy na bieżące utrzymanie oznakowania pionowego i poziomego. Termin podpisania umowy wyznaczono na dzień 16 maja br.

Informuję również, iż Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w ramach bieżącego utrzymania ulic, usuwa wszelkie uszkodzenia nawierzchni. Naprawa uszkodzonych chodników w ciągu ul. Wielka Odrzańska i ul. Ks. Mściwoja zostanie wykonana w trybie pilnym.
 


Interpelacja: Dot. funkcjonowania Podzamcza
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/05/21, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/05/21 10:01:52
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/05/21 10:01:52 nowa pozycja