przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/64/12
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 14 LUTEGO 2012 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.
3. Informacja nt. bieżących działań Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.


W wyniku głosowania: za- 8, przeciw-0, wstrzym.-1 Komisja przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 7 lutego 2012 roku.


Ad. pkt. 3.
Informacja nt. bieżących działań Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego.


Magnus Isaksson reprezentujący firmę Realkapital przedstawił prezentację dotyczącą planów inwestycyjnych w kwartałach administrowanych przez SCR (prezentacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu).

Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik zapytał kto będzie głównym inwestorem tego przedsięwzięcia.

Magnus Isaksson powiedział, że on wraz z partnerami z Australii, którzy specjalizują się w branży hotelowej. Dodał, że ma doświadczenie w inwestowaniu w Szczecinie, gdyż na ukończeniu są prowadzone przez niego takie inwestycje jak Ostrowska Park i Piastów Office Center.

Radna Małgorzata Jacyna-Witt zapytała co się dzieje z pozostałymi kwartałami, które SCR miało wyremontować. Ile mieszkań ma SCR w pozostałych kwartałach.  Dodała, że obejrzała bardzo ładną prezentacje z Goteborgiem w tle, jednak w podczas swojej  działalności oglądała wiele takich prezentacji,  z których niestety nic nie wyszło.  Powiedziała, że widzi  brak spójności pomiędzy działaniami SCR a polityką miasta. Miasto dąży do zlikwidowania szkoły w omawianym kwartale, a inwestor mówi, że bliskość szkół będzie atutem nowo powstającego miejsca, może więc miasto ma jakiś plan o którym nikt nie wie? Jak na razie SCR podpisał umowę wstępną, dlatego pyta kiedy dokładnie inwestor wjedzie na plac budowy i w jakim terminie przewiduje oddanie inwestycji do użytku.
 
Magnus Isaksson powiedział, że proces inwestycyjny najpierw położy nacisk na rozbiórkę i umacnianie fundamentów. Będą to najbardziej niebezpieczne i kosztowne roboty, których nie będzie widać z ulicy. Powiedział, że na budowę hotelu potrzebują szacunkowo 1-1,5 roku, natomiast z robotami chcą wejść  w 0,5 roku od rozpoczęcia inwestycji.

Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że obawia się, że kolejni inwestorzy są tylko po to, aby SCR miało pretekst do trwania. Jeżeli  SCR pozyska środki z RPO na renowację kamienic to będzie pretekst do dalszej działalności.  Zapytała co dalej z pozostałymi kwartałami. 

Kinga Flaga-Gieruszyńska powiedziała, że SCR utrzymuje się z wynajmu lokali usługowych, a kolejne kamienice i kwartały będzie sukcesywnie remontował stosownie do pozyskiwanych środków.  Z funduszu Jessica nie korzystają gdyż kredyt jest niewiele lepszy niż w banku komercyjnym  a restrykcje przy rozliczaniu są bardzo ostre. Powiedziała, że SCR nie otrzymuje pieniędzy na działalność pieniędzy z kasy miasta.

Radna Judyta Lemm
powiedziała, że nie jest to prawdą, że SCR nie otrzymuje pieniędzy z miejskiego budżetu , gdyż 1,5 roku temu radni podejmowali uchwałę o zwiększeniu kapitału zakładowego Spółki.

Kinga Flaga-Gieruszyńska 
powiedziała, że w ciągu wielu lat działalności w SCR były tylko dwa  podwyższenia kapitał, więc pomoc miasta jest minimalna. Około 200 mieszkań nie płaci czynszu,  maja także 61 wyroków eksmisyjnych.  Środki uzyskane z czynszu komunalnego pokrywają koszty związane z utrzymaniem lokali. Zaprezentowała bieżący stan działań spółki (załącznik nr 4 do protokołu).

Radna Judyta Lemm
powiedziała, że miasto ponosi zbyt duże koszty utrzymania Zasobu Docelowo Czynszowego, którego część jest we władaniu SCR mimo, że cel istnienia spółki jest zupełnie inny. 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołował Przewodniczący Komisji
 
Rafał Miszczuk
Podinspektor BRM
 Piotr Kęsik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/02/08, odpowiedzialny/a: Rafał Miszczuk, wprowadził/a: Rafał Miszczuk, dnia: 2012/03/07 10:35:16
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Rafał Miszczuk 2012/03/07 10:35:16 modyfikacja wartości
Rafał Miszczuk 2012/02/08 11:32:38 modyfikacja wartości
Rafał Miszczuk 2012/02/08 11:11:16 nowa pozycja