PROTOKÓŁ NR 0063-3/69/12
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 15 LISTOPADA 2012 ROKU
Początek posiedzenia - 10:30
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Gospodarka odpadami- opiniowanie projektów uchwał. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Punkt porządku obrad przełożono na kolejne posiedzenie komisji.
Ad. pkt. 3.
Gospodarka odpadami- opiniowanie projektów uchwał.
Projekt uchwały nr 386/12 w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin
p. L. Duklanowski- Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, na fakt, iż projekt uchwały jest po raz kolejny jest przedstawiany w wersji, którą komisja opiniowała negatywnie. Radni w trakcie prac nad projektem uchwały zgłaszali wiele uwag organizacyjnych.
p. A. Grabiec Dyrektor WGK i OŚ-przyjęcie przez Radę Miasta nowego Regulaminu wynika z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Wiąże się to z koniecznością wprowadzenia nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi przez gminę. Termin uchwalenia przez Radę Miasta Szczecin nowego regulaminu utrzymania czystości upływa z dniem 30 grudnia 2012 r. Projekt ten określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie naszego miasta, dotyczące: - wymagań w zakresie utrzymania czystości na terenie nieruchomości, - rodzaju i minimalnej pojemności urządzeń przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych i gromadzenia nieczystości ciekłych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych,- częstotliwości i sposobu pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego, - obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, - wymagań odnośnie utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłącznych z produkcji rolniczej, obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji oraz terminów jej przeprowadzenia. Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie. Uwagi zgłaszane przez radnych w trakcie procedowania nad uchwałą zostały negatywnie ocenione przez radców prawnych oraz służby Wojewody, ich umieszczenie może spowodować unieważnienie uchwały przez Wojewodę (generalny zarzut dot. cytowania w uchwale zapisów z ustawy, czyli aktu wyższego rzędu)
p. Jerzyk- nie zgadza się z takim uzasadnieniem, jest to prawo miejscowe, które winno być czytelne dla mieszkańców. Uważa, iż w uchwale należy wprowadzi ć obowiązek sprzątania i odśnieżania przez właścicieli nieruchomości również na chodnikach położnych wzdłuż własnej posesji ( uzupełnić o zapis w uchwale par. 4.ust. 1 ).
p. M. Duklanowski- wraca do swoich uwag z poprzednich posiedzeń komisji, z jakiego aktu prawnego wynika przyzwolenie do wprowadzenia psów na teren placu zabaw. Mejsce pamięci i kultu (jaka jest definicja takich miejsc?).
p. W. Dzikowski- odniósł się do zapisów selektywnej zbiórki odpadów w zakresie pojemników do szkła (rozdz. 2 par. 2 ) uzupełnić zapis o „ szkło opakowaniowe”.
p. L. Duklanowski- przedłożył swoje uwagi do projektu uchwały. Zapis „ tworzywo sztuczne „ stanowi zbyt obszerne pojęcie ( par.2 pkt. 1 c ).Jego zdaniem dot. to pojemników dla tzw. „ petów„. Winna być dokonana poprawka ( roz.3 par.6.pkt. 4 ppkt 7) dot. to minimalnej pojemności pojemnika na odpady komunalne zmieszane na terenie ogrodów działkowych, winno to być „40 l” na każdą działkę.
p. J. Posłuszny Wiceprzewodniczący Komisji –prosi o przygotowanie materiału w formie pisemnej na poniedziałkową sesję, z którego będzie dokonana analiza uwag zgłaszanych przez radnych do projektu uchwały z uzasadnieniem dlaczego ewentualnie nie mogą być przyjęte.
p. A. Grabiec-zobowiązał się do przygotowania materiału na dzień 19.11.2012. na bazie uwag komisji.
W związku z tym komisja odstąpiła od opiniowania projektu uchwały zajmie się opinia na kolejnym posiedzeniu w dniu 19 listopada br. po otrzymaniu ww. materiału.
projekt nr 387/12 w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Projekt uchwały omówił p. P. Adamczyk Zastępca Dyrektora WGKiOŚ- gminy zobowiązane są określić w drodze uchwały szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi i sposób zagospodarowania tych odpadów. Zapisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakładające zobowiązanie do odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych, nie wprowadzają ograniczenia w zakresie ilości odpadów, które są odbierane w zamian za opłatę. Z tego względu uchwała określa, iż całkowita masa odpadów wytworzonych na nieruchomościach zamieszkałych jest odbierana i zagospodarowana na zlecenie Gminy. Zróżnicowaniu podlega sposób realizacji odbioru dla poszczególnych rodzajów odpadów z wyszczególnieniem odpadów, które są: odbierane u źródła, przyjmowane w punktach selektywnego zbierana odpadów po wcześniejszym ich dostarczeniu przez mieszkańców. Uchwała wskazuje również częstotliwość odbierania wytworzonych odpadów w zależności od typu zabudowy nieruchomości z podziałem na nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej oraz inne nieruchomości zamieszkałe
p. H. Jerzyk- wnosi o w par.6 ( tabela) zmienić częstotliwość odbioru odpadów dla nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej lub zagrodowej:
- odpady „szkło” i „tworzywa, papier, metal..itd.” - odbierane 2 razy w miesiącu
- odpady „naturalne choinki” – w okresie 1.01.-31.03.
- odpady „meble i inne odpady wielkogabarytowe”- odbierane 4 razy w roku
p. W. Dzikowski – uważa, iż należy określić godziny pracy utworzonych EKOPORTÓW, w związku z tym wnosi o wpisanie w par. 2 pkt. 1 „czynne w określonych godzinach „ ( ustalić godziny otwarcia); w par. 3 wpisać na końcu (całodobowych).
p. Paweł Adamczyk- uchwała mówi o zbiórce selektywnej, która jest odpłatna, jeżeli uwzględnimy ww. wnioski dot. zmiany częstotliwości odbioru odpadów a także funkcjonowania EKOPORTÓW to musimy liczyć się z droższymi kosztami .
p. L. Duklanowski – informacja dot. funkcjonowania EKOPORTÓW nie może być przekazana mieszkańcom tylko za pośrednictwem Internetu, nie podoba mu się definicja „naturalnych choinek” (par. 2 pkt.3) a także pojęcie „ altany śmietnikowej lub pergoli” ( par.8)
p. Grabiec- przyjął wniosek radnego p. H. Jerzyka w formie autopoprawki –jednocześnie zostanie wprowadzony w formie autopoprawki do uchwały nr 386.
p. M. Duklanowski- wnosi o zmianę par. 8 :
§8. 1. Meble i inne odpady wielkogabarytowe przeznaczone od odbioru pozostawia się:
a. a. w altanie śmietnikowej lub pergoli śmietnikowej w przypadku dostępnego miejsca w altanie śmietnikowej lub pergoli śmietnikowej,
b. b. przed nieruchomością przy krawężniku lub przy altanie śmietnikowej lub pergoli śmietnikowej jedynie w przypadku braku dostępnego miejsca w altanie śmietnikowej lub pergoli śmietnikowej.
2. Pozostawienie wskazane w ust. 1 pkt b dokonywane jest 1 (słownie: jeden) dzień przed uzgodnionym terminem odbioru
Wniosek w wyniku głosowania: za- 2, przeciw- 1 , wstrzym. 4 przeszedł.
388/12 - wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty i ustalenia stawki za pojemnik (3 metody)
p. Jacyna –Witt zapytała na jakiej podstawie wyliczono kwotę dochodów zaplanowaną w budżecie Miasta Szczecina z tyt. opłat za wywóz odpadów (bez wglądu na wybór metody).
p. P. Adamczyk - przyjęli założenia w oparciu o analizy finansowe dochodów z tego tytułu uzyskiwanych przez firmy wywozowe a także kosztów dla Miasta ( wszystko zostało oparte na bazie 1 tony odpadów).
p. H. Jerzyk- oświadczył w imieniu Klub SLD, iż poprą metodę I opłata za wywóz odpadów wyliczana wg. ilości wody. Klub jednak pracuje nad racjonalizacją stawek. Proponuje ponadto dopisać w par. 3 iż stawka dot. „ jednorazowego wywozu pojemnika”.
p. Brzozowska Dyrektor WPiOL - ustawa nie pozwala na dopisywanie swoich definicji. Zaproponowany zapis jest zdefiniowany w opisie do deklaracji, jest to stawka za „ jednorazowy wywóz pojemnika”.
p. Szałabawka- metoda opłat od mieszkańca, jest mało skuteczna w zakresie kontroli deklaracji. Obawia się, iż zmniejszy się ilość osób zamieszkałych na terenie miasta Szczecina. Te które się zdeklarują będą płacić, ale z drugiej strony odpady generuje „osoba”.
p. Jacyna-Witt- w jaki sposób wyszacowano kwotę 70 mln. zł skoro nie uwzględniono przychodów poszczególnych firm wywozowych. Niestety w każdej metodzie jest podwyżka kosztów. Na co będą przeznaczone fundusze z tyt. opłat wynikających z podwyżki. Skąd więc podwyżka przy tych samych założeniach. Czy tam nie jest ukryta kwota braku dochodów.
p. Dzikowski- przy wyborze wariantu I tj. opłat w powiązaniu ze wskaźnikiem zużycia wody istnieje niebezpieczeństwo, iż zanotujemy spadek zużycia wody.
p. Brzozowska- system ma być domknięty (przychody równe kosztom) cena została skalkulowana w oparciu o dwa rodzaje współczynników (stanowi wskaźnik ściągalności i opodatkowania) . Rzeczywisty uzysk z opłat będzie można wyliczyć dopiero po roku. Na razie zabezpieczeniem dla budżetu będą dwa wskaźniki.
p. Jacyna-Witt –dla przeciętnego mieszkańca par. 3 w metodzie I –szej jest niezrozumiały. Są zawarte dwie pozycje opłat –za zużycie wody a także za wywóz pojemnika.
p. Brzozowska- jest to stawka za jednorazowy wywóz odpadów, w deklaracji i opisie do niej jest to wyjaśnione. Przykład dot. nieruchomości tzw. mieszanej, suma stawek woda plus pojemnik.
p. M. Duklanowski- czy były konsultacje ze spółdzielniami mieszkaniami w zakresie zgodności deklaracji osób zamieszkiwanych ze stanem faktycznym.
p. A. Fetorowski- na spotkaniu Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Dąb” oświadczył, iż na przestrzeni 20 lat spadła liczba osób zadeklarowanych z tyt. opłat za wywóz odpadów, wody itd. z 50 tys do 39 tys. mimo większej ilości mieszkań.
p. M. Duklanowski- prosi o ustalenie ze spółdzielniami mieszkaniami jaka jest ilość osób i jaki spadek zanotowali.
p. L. Duklanowski- poddał pod głosowanie wniosek czy komisja skłania się na dzisiejszym posiedzeniu do wyboru metody opłat za wywóz odpadów.
Komisja w wyniku głosowania: za- 5, przeciw- 2 wstrzym.- 1 postanowiła w dalszej części porządku obrad dokonać wyboru metody.
Przewodniczący Komisji zaproponował głosowanie wariantowe –każdy radny ma jeden głos.
Metoda I –za -3
Metoda II- za -0
Metoda III –za- 4 ( otrzymała rekomendację komisji)
p. Jacyna- Witt - nie brała udziału w głosowaniu z uwagi na zawyżone stawki opłat w każdej z metod.
projekt uchwały nr 389/12 - wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości (dot. 3 metod)
projekt uchwały nr 390/12 - terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciela nieruchomości (dot. 3 metod)
projekt uchwały nr 391/12 - określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych
p. Brzozowska- ww. uchwały stanowią komplet, winny być podjęte do końca roku bowiem wymagają opinii RIO.
p. Jerzyk- zwrócił uwagę, iż deklaracja jest zbyt szczegółowa, prosi o uproszczone deklarację.
p. Brzozowska- nie może jej uprościć jest opracowana zgodnie z wymogami ustawy.
p. Feterowski- deklaracja jest podstawą do wszczęcia tytułu administracyjnego, musi być zapisana w bazie danych .
p. L. Duklanowski- proponuje w dniu dzisiejszym nie opiniować projektów uchwał , decyzję podjąć jak wybierzemy metodę.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Leszek Duklanowski |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2012/11/23 09:21:41 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2012/11/23 09:21:14 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2012/11/16 14:17:45 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2012/11/16 12:42:51 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2012/11/14 07:39:11 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2012/11/09 08:23:33 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2012/11/09 08:20:04 | nowa pozycja |