PROTOKÓŁ NR 0063-4/139/13
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 23 LIPCA 2013 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Rozpatrzenie projektu uchwały nr 180/13 w sprawie mpzp "Śródmieście Północ - Centrum - Wyzwolenia" w Szczecinie. |
3. | Rozpatrzenie projektu uchwały nr 171/13 w sprawie pozbawienia części ulicy kategorii drogi gminnej poprzez wyłączenie jej z użytkowania. |
4. | Rozpatrzenie projektu uchwały nr 181/13 w sprawie przystąpienia do sporządzenia mpzp "Żelechowa - Małe Błonia" w Szczecinie. |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Rozpatrzenie projektu uchwały nr 180/13 w sprawie mpzp "Śródmieście Północ - Centrum - Wyzwolenia" w Szczecinie.
Piotr Kęsik Przewodniczący Komisji poprosił o wprowadzenie.
Radny Marek Duklanowski powiedział, że Prezydent twierdzi, że zapisy porozumienia nie są obligatoryjne.
Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta powiedział, że owo porozumienie jest powodem przygotowania a nie przyjęcia uchwały.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że chce zobaczyć to porozumienie. Ma nadzieję, że jest ono dostępne na stronach internetowych Miasta i każdy może się z nim zapoznać. Zapytała dlaczego w tym planie nie ma Cezasu.
Radny Tomasz Hinc powiedział, że wnioskował o zdjęcie tego projektu z porządku obrad sesji z dwóch powodów. Pierwszym był brak opinii właściwej Rady Osiedla. Na Komisji inwestor powiedział, że jest zgoda Rady Osiedla. Zakładał, że zgoda jest wyrażona w formie uchwały, jak się okazało Rada zapoznała się z planami ale nie podjęła decyzji. Drugim powodem był czas jaki daje plan na uporządkowanie reklam. Jedną z uwag było, aby termin skrócić. Powinna być także przygotowana i omówiona koncepcja zagospodarowania chodnika przy ul. Wyzwolenia. Wizualizacja nowego Galaxy mu się nie podoba. Uważa, że Rada Osiedla powinna przyjąć w tej sprawie uchwałę lub stanowisko .
Dariusz Anisiewicz z Echo Investment S.A. powiedział, że chce skomentować to co właśnie usłyszą bo jest to bardzo istotne. Powiedział, że publicystyczna retoryka mówiąca że mpzp jest robiony pod Galaxy nijak się ma do faktu, że o granicy planu decydują Radni. Tryb procedowania planu był zgodny z ustawą o planowaniu przestrzennym. Nie ma na to wpływu czy Rada Osiedla podjęła czy nie podjęła jakiejś uchwały. Jeżeli radny Tomasz Hinc widzi taką potrzebę, to należy doprowadzić do konfrontacji. Pan Hinc opóźnia proces gospodarczy.
Tomasz Hinc powiedział, że na poprzedniej Komisji usłyszeliśmy, że Rada Osiedla pozytywnie zaopiniowała pomysł inwestora.
Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że ma dość szantażowania Komisji przez inwestora, twierdzącego że blokuje się działania gospodarcze.
Piotr Mync powiedział, że są to działania przynoszące korzyść miastu i inwestorowi. Nie może jednak tak być, że tylko inwestor ma zysk a miasto stratę.
Radny Marek Duklanowski powiedział, że na poprzednim spotkaniu w tej sprawie pytał co da się zrobić z ruchem samochodowym i drzewami. Pozostało to bez echa. Powiedział, że na skwerze na placu Rodła na którym parkują samochody mimo, że w bezpośrednim sąsiedztwie są dwa garażowce. 17 000 m2 powierzchni handlowej to około 100 nowych sklepów. Chciałby zapoznać się z treścią porozumienia pomiędzy Gminą a Echo. Radni nie widząc uprzednio porozumienia są zakładnikami jego zapisów. Wnosi o zastanowienie się nad skwerem przy Pazimie i zasadnością daty 2018 dla reklam. Nowa inwestycja dokona drenażu Miasta. Po otworzeniu Kaskady na ul. Wojska Polskiego od Bramy Portowej do Placu Zgody wyniosło się siedmiu przedsiębiorców.
Radna Judyta Lemm powiedziała, że cieszy się że jest plan, ale ma pytania dotyczące:
- scalania nieruchomości ,
- indywidualne źródła energii oraz wodę opadową,
- rozbudowę obiektów sakralnych,
- usługi oświatowe, placówki opieki nad osobami starszymi,
- okres przejściowy do 2018 jako zbyt długi.
Radny Witold Dąbrowski powiedział, że wyburzono jeden obiekt, żeby utworzyć działkę budowlaną. Zapytał jaka będzie komunikacja pomiędzy ulicami Wyzwolenia a Matejki.
Anna Nawacka-Górzeńska Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta powiedziała, że Obszar Cezasu objęty jest planem S.27. Wody opadowe z tak wielkiego obiektu muszą być zbierane. Chcą zmusić inwestora do ich wykorzystania. Już w zmianach w Studium były zapisy dotyczące dachów o powierzchni powyżej 1000 m2. Jest też teren w obrębie planu we władaniu Dominikanów z którego mogą korzystać wg własnych celów.
Judyta Lemm zapytała czy mają teren we władaniu czy jest to ich własność.
Anna Nawacka-Górzeńska odpowiedziała, że jest to własność. Scalanie i podział w myśl art. 101 ustawy o gospodarce nieruchomościami działki nie nadające się do zagospodarowania można scalić i podzielić tak aby można było je zagospodarować wg planu. Nie ma to nic w wspólnego ze zwykłym podziałem i scalanie.
Iwona Balcer Wiceprzewodnicząca Rady Osiedla Centrum powiedziała, że Rada nie wydała opinii w tej sprawie. W październiku 2011 roku była tylko prezentacja koncepcji. Rada Osiedla uznała, że ze względu na płynność zaprezentowanej koncepcji i brak projektu planu nie są w stanie ustosunkować się do końcowej formy projektu planu zagospodarowania. Zastrzeżenia dotyczyły ul. Borysza - brak świateł, źle ustawione światła na ul. Malczewskiego choć z tego co usłyszała to plan będzie to regulował. Na wjeździe do Galaxy od ul. Matejki należy wyodrębnić prawoskręt do wjazdu do Galerii. Powiedział, że dużą uciążliwością są ogródki funkcjonujące za zgodą ZDiTM przy Galaxy. Muzyka przez nie emitowana zakłóca spokój okolicznych mieszkańców. Rada nie chce także budek handlowych na chodniku, po którym trudno się poruszać. Przy Pazimie są tylko 1-2 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, a w budynku tym leczy się stwardnienie rozsiane.
Dariusz Anisiewicz z Echo Investment S.A. powiedział, że w planie zagospodarowania nie ma opisu ustawienia świateł drogowych. Kwestie o których powiedziała Pani Iwona Balcer. Nie są ujęte planem, jednakże sprawy poruszane przez mieszkańców będą przedmiotem dyskusji. Będą starali się wypośrodkować rozwiązania pomiędzy planami firmy a oczekiwaniami społeczności lokalnej.
Małgorzata Jacyna-Witt powiedział, że chce dostać zapisy planu dla Cezasu. Przy całej sympatii dla Rady Osiedla w tych budkach pracują przedsiębiorcy. W parterach nie ma gastronomii ponieważ wspólnoty nie wyrażają na nie zgody. Konsensusem są pawilony pomiędzy placem Lotników a placem Grunwaldzkim. Do godziny 22 hałas nie powinien nikomu w centrum przeszkadzać. Jeżeli nie damy przeciwwagi dla galerii handlowej to zniszczymy miasto. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym do roku 2018 nie ma przewidzianego remontu ul. Wyzwolenia. Będzie pusto i bez budek. Inwestor kupił grunt po Hotelu Neptun z zapisami planu zagospodarowania, mimo że od początku wiedział, że chce powiększyć sąsiadującą Galerię. Wiele razy jest tak, że inwestor przychodzi i szantażuje nowymi miejscami pracy.
Dariusz Anisiewicz z Echo Investment S.A. powiedział, że w Studium Zagospodarowani był zapisany handel. Studium zostało przyjęte przez Radę.
Tomasz Hinc powiedział, że przedstawiciele Echo powołują się na porozumienie, które zostało zawarte i podpisane przez Prezydenta Miasta, natomiast uchwalenie planu jest kompetencją Rady. Nikt z Radnym tego nie przedyskutował. Rada Osiedla nie została potraktowana poważnie poprzez inwestora, który prezentował tzw. płynną wizję. Rozumie, że inwestor chce jak najlepiej dla firmy ale radni pochodzący z wyborów bezpośrednich muszą dbać o miasto.
Marek Duklanowski powiedział, że zdaje sobie sprawę, że target klientów jest inny. Centra handlowe drenują Miasta. W poznaniu 97 % marek światowych można znaleźć tylko w centrach. Samochody na poziomie gruntu w centrach miast są nieporozumieniem.
Tomasz Hinc zapytał czy rozważano przejścia podziemne?
Anna Nawacka-Górzeńska odpowiedziała, że nie.
Piotr Mync powiedział, ze przy omawianiu tego planu na Komisji ds. Rozwoju nikt nie chciał wglądu w porozumienie. Jeżeli jest taka prośba to go przekaże. Porozumienie nie jest obietnicą Prezydenta do uchwalenia takiego a nie innego planu. W porozumieniu jest zapis, że w przypadku uchwalenia planu, Miasto wykona to a to. W sprawie roku 2018 czuje się bezsilny, czułby się niekomfortowo zabierając komuś chodnik a potem nic z nim nie robiąc Pozostaje pytanie na ile powinniśmy być stroną w sporze galerii handlowych.
Iwona Balcer powiedziała, że nie chciałaby powtórki Deptaku Bogusława gdzie nikt nad niczym nie panuje.
Marek Duklanowski postawił wniosek o odstąpienie od opiniowania projektu planu na dzisiejszym posiedzeniu Komisji.
W wyniku głosowania: za -5, przeciw-4, wstrzym.- 1 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. wniosek.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że nauczyliśmy się krytykować a nie jesteśmy w stanie niczego zaproponować. Trzeba podejmować odważne decyzje. Proponuje, żeby całą al. Wojska Polskiego do placu Sprzymierzonych wyłączyć z ruchu kołowego. Tylko tramwaje plus dwa przelotowe skrzyżowania.
Dariusz Anisiewicz z Echo Investment S.A. powiedział, że spotka się z każdym kto chce i ma wole rozmawiania na d projektem planu.
Piotr Kęsik powiedział, że wola jest taka, żeby spotkali się z Radą Osiedla. Poprosił radych o uwagi do planu na piśmie wtedy zrobi kolejne spotkanie w tej sprawie.
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie projektu uchwały nr 171/13 w sprawie pozbawienia części ulicy kategorii drogi gminnej poprzez wyłączenie jej z użytkowania.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, iż w związku z odstąpieniem od opiniowania projektu uchwały nr 180/13 odstępuje od omawiania także projektu 171/13, który łączy się z planem zagospodarowania.
Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie projektu uchwały nr 181/13 w sprawie przystąpienia do sporządzenia mpzp "Żelechowa - Małe Błonia" w Szczecinie.
Radny Jan Posłuszny powiedział, że jest zdziwiony, że uchwała wraca, mimo że była już dwa razy odrzucana. W maju i lipcu projekt tej uchwały został odrzucony. Ze zmianą planu dla zapisu regulującego wód gruntowych nie było problemu, który wystąpił przy próbie zmiany funkcji handlowej. W pożytecznej i słusznej zmianie regulującej cieki wodne chciano wpuścić obiekty handlowe. Jest zaniepokojony presją w tym temacie. Wie, że inni inwestorzy zwracali się z wnioskami do planu i zostawały one odrzucane natychmiast, a ten nie.
Anna Nawacka-Górzeńska Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta powiedziała, że cała zmiana planu umożliwi dostosowanie planistycznych rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych do zamierzeń inwestycyjnych zadeklarowanych przez właściciela nieruchomości. Przystąpienie do zmiany planu spowodowana jest potrzebą wprowadzenia zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i dopuszczenia wykorzystania wód opadowych z innych terenów elementarnych dla zasilenia zbiornika wodnego istniejącego w terenie P.Z.3061.ZP.
Piotr Mync powiedział, że dobrze zaplanowane osiedle powinno mieć w środku usługi.
Jan Posłuszny zapytał czy można wprowadzić usługi powyżej 2000 m2.
Anna Nawacka-Górzeńska powiedziała, że w jednym poziomie nie. Usługi miały być w układzie architektonicznym folwarcznym w dwóch pasach.
Piotr Kęsik powiedział, że na posiedzeniu Komisji poprzedzającej poprzednią sesję nie był omawiany ten projekt uchwały ponieważ cały czas poświęcony na obrady zajęło debatowanie nad likwidacją SCR. Powiedział, że Przewodnicząca Radu Osiedla Żelechowa Alina Sukiennicka telefonicznie przeprosiła za swoją nieobecność oraz przekazała informację o akceptacji Rady dla omawianego projektu uchwały. Opinia zostanie przekazana pisemnie.
Marek Duklanowski zapytał, czy usługi nie będą mogły wystawać poza obszar folwarcznej zabudowy.
Anna Nawacka-Górzeńska odpowiedziała, że nie.
Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że podoba jej się wypowiedź Piotra Mynca, osiedle trzeba projektować kompleksowo ze wszystkimi funkcjami.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik poddał pod głosowanie projekt uchwały nr 181/13.
W wyniku głosowania: za-7, przeciw- 1 (Jan Posłuszny), wstrzym.- 1 (Marek Duklanowski) Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Piotr Kęsik Przewodniczący Komisji powiedział, że do Komisji wpłynął wniosek Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie w sprawie pomocy w przystosowaniu lokalu przy ul. Jana Pawła II nr 17 na nową siedzibę (zał. nr 3 do protokołu).
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołował | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Rafał Miszczuk Podinspektor BRM | Piotr Kęsik |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Rafał Miszczuk | 2013/09/02 12:59:20 | modyfikacja wartości |
Rafał Miszczuk | 2013/07/29 12:53:21 | modyfikacja wartości |
Rafał Miszczuk | 2013/07/29 12:50:05 | modyfikacja wartości |
Rafał Miszczuk | 2013/07/16 11:50:47 | modyfikacja wartości |
Rafał Miszczuk | 2013/07/16 11:40:22 | nowa pozycja |