PROTOKÓŁ NR 0063-9/83/14
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 29 WRZEŚNIA 2014 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Hinc - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji. |
3. | Nazewnictwo ulic. |
4. | Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na ul.J.Ch.Andersena |
10. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji.
Komisja w wyniku głosowania :
- za-4 ( jednogłośnie) przyjęła protokół z dnia 11 sierpnia br.
- za-3, wstrzym.- 1 przyjęła protokół z dnia 29 sierpnia br.
- za- 4 (jednogłośnie) przyjęła protokół z dnia 15 września br.
Ad. pkt. 3.
Nazewnictwo ulic.
Przewodniczący Komisji p. T. Hinc– zapoznał zebranych z wnioskami skierowanymi do komisji w sprawie nazewnictwa ulic:
- wniosek Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Filologicznego o nadanie nazwy ulicy Profesora Erazma Kuźmy - załącznik nr 3 do protokołu
p. W. Wnuk GEODETA MIASTA- opiniuje pozytywnie wniosek, właścicielem terenu jest miasto.
Komisja w wyniku głosowania: za- 7 ( jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie ww. wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy ulicy profesora Erazma Kuźmy, zostanie przekazany zgodnie z procedurą do Geodety Miasta, MKZ i KK R.M).
- wniosek grupy mieszkańców w sprawie nadania ulicy nazwy imienia Księdza Arcybiskupa prof. Kazimierza Majdańskiego części obwodnicy śródmiejskie - załącznik nr 4 do protokołu
p. W. Wnuk GEODETA MIASTA- opiniuje pozytywnie wniosek, właścicielem terenu jest miasto, jednak musimy uściślić wniosek bowiem przebieg nowego odcinka obwodnicy nakłada się na ul. Wszystkich Świętych, czy nie będziemy musieli zmieniać adresów mieszkańcom.
W imieniu wnioskodawców głos zabrał p. Kędzierski- ich wniosek dotyczy nowej obwodnicy, zamiarem nie jest zmiana żadnych adresów.
Komisja w wyniku głosowania: za- 7 ( jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie ww. wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy imienia Księdza Arcybiskupa prof. Kazimierza Majdańskiego zostanie przekazany zgodnie z procedurą do Geodety Miasta, MKZ i KK R.M oraz właściwej terytorialnie Rady Osiedla.
- wniosek właściciela gruntu o nadanie nazwy ulicy Orczykowa (opinia RO pozytywna)- załącznik nr 5 do protokołu
p. W. Wnuk GEODETA MIASTA- opiniuje pozytywnie wniosek nie ma takiej nazwy na terenie Miasta.
Komisja w wyniku głosowania: za- 7 ( jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie ww. wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy ulicy Orczykowa, zostanie przekazany zgodnie z procedurą do Geodety Miasta, MKZ i KK R.M).
- wniosek Konsula Honorowego Węgier i Szwecji o nadanie nazwy skweru Raoula Wallenberga (opinia RO pozytywna)- załącznik nr 6 do protokołu
p. W. Wnuk GEODETA MIASTA- opiniuje pozytywnie wniosek nie ma takiej nazwy na terenie Miasta, właścicielem terenu jest miasto Szczecin.
Komisja w wyniku głosowania: za- 7 ( jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie ww. wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy ulicy Raoula Wallenberga , zostanie przekazany zgodnie z procedurą do Geodety Miasta, MKZ i KK R.M).
Ad. pkt. 4.
Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na ul.H.Ch.Andersena
Przewodniczący Komisji T. Hinc– przypomniał, iż spotkanie w sprawie przewężenia drogi u zbiegu ulic Wapiennej i Andersena na Warszewie zostało zwołane na prośbę mieszkańców. Zwrócił uwagę, że obecnie jest to zakręt mający 90 stopni, który znacznie ogranicza ruch na osiedlu i nie trzyma żadnych parametrów drogi publicznej, a na zwężonym odcinku obowiązuje ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją. Ponadto brak jest pobocza i chodników. Poprosił przedstawicieli WGKiOŚ o przedstawienie propozycji rozwiązania w sprawie.
Dyrektor WGkiOŚ A. Grabiec- sytuacja na ul. Wapiennej i ul. Andersena, jest im znana, ale do czasu uregulowania sprawa majątkowych ( własności gruntu) jest nie do rozwiązania. Rozmawiał z właścicielami gruntu, którzy mogliby go zbyć do Miasta, ale sytuacja jest patowa. Właściciele proponują zbyt wysoką stawkę za m2 gruntu.
p.M.Charęza Kierownik WGKiOŚ - zaprezentował radnym układ ulicy, wraz z pokazem slajdów przedmiotowego terenu a także zapoznał zebranych z analizą zdarzeń drogowych w ciągu ul. Andersena w latach 2012-2014 - ww. materiał stanowi załącznik nr 7 do protokołu.
Przedstawiciel mieszkańców– wyjaśnił, że jest to jedyna droga dojazdowa mieszkańców osiedla do miasta. Wspólnymi siłami udało się tą drogę utwardzić i to wszystko. W imieniu wszystkich mieszkańców prosi o doprowadzenie w tym miejscu normalnej drogi publicznej z chodnikami. Wszyscy zdają sobie sprawę, że cały problem polega na nieuregulowanych kwestiach własnościowych pobocza, które należy do prywatnego właściciela. Następnie wskazał pas zieleni należący do Miasta, który można zagospodarować pod chodnik i poszerzenie drogi. Poprosił o jakiekolwiek działania w kierunku poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Przypomniał, że 2 lata temu odbyło się spotkanie z Z-cą Prezydenta Miasta M. Kądziołką, na którym obiecano, że Miasto zapewni w budżecie na rok 2013 środki finansowe na projekt drogi. Obecnie mamy rok 2014 i dalej nie ma środków na projekt. Tłumaczy się nam, że jest to spowodowane tym, że na działce miejskiej posadowiony jest słup energetyczny i płynący strumyk, co znacznie podraża koszty inwestycji.
Radny W. Dzikowski- jest to bardzo niebezpieczny zakręt drogi, który stanowi szczególne zagrożenie w godzinach szczytu. Jak w ogóle wydano pozwolenia na budowę okolicznych domów bez zapewnienia drogi dojazdowej ?
Radny T. Hinc– bezsprzecznie w pierwszej kolejności należy wykonać chodnik i to jest najważniejsze. Natomiast inną sprawą jest na wybudowanie drogi. Zapytał właścicieli gruntu, czy ich stanowisko w sprawie zbycia gruntu się zmieniło, jakie są oczekiwania wobec Miasta?
Właściciel gruntu p. Kwiatkowski- przedstawił sprawę: przez 5 lat, nikt nie interesował się jego działką. Nie było żadnej woli ze strony miasta. Występował do miasta, spotkał się z arogancją. Wystąpił do Zastępcy Prezydenta M. Kądziołki, brak odzewu. Dopiero na wniosek WINB zdjęto nawierzchnię z jego terenu. Nikt z nim nie rozmawiał , dopiero w ubiegłym tygodniu przed posiedzeniem komisji zostały podjęte z nim rozmowy. Poświęcił swój czas przez okres 5 lat na dochodzenie swoich praw. Posiada komplet dokumentów do wglądu na udowodnienie swoich tez. Z Miasta nigdy nie było woli i czasu. Prosi o nieobrzucanie właściciela odpowiedzialnością.
Drugi z właścicieli gruntu p. Mucha- chciałyby takiej samej zapłaty jak za bezumowne zajęcie pasa ruchu drogowego, policzył więc kwotę za bezumowne zajęcie chodnika. Nikt nie pytała budując drogę i chodnik czy on jako właściciel wyraża zgodę, dlatego chciał uzyskać ww. stawkę za bezumowne zajęcie pasa ruchu drogowego.
Dyrektor A. Grabiec- chodnika nie podlega stawkom, za zajęcie pasa ruchu drogowego.
Radny T.Hinc- co możemy zrobić od dnia dzisiejszego, jest pilna potrzeba rozwiązania problemu, jest to droga dzieci do szkoły. Jedyna droga wiedzie przez działki Panów. Czy możemy usiąść przy jednym stole i wypracować porozumienie- do czasu rozwiązania kompleksowo zagospodarowania działki drogowej.
p. Kwiatkowski- nie interesują go prowizorki; tylko skuteczne załatwienie sprawy. Droga ma 9 metrów szerokości, jak będzie biegła symetrycznie to wtedy można urządzić dwa pasy chodnika. Nie ma woli do rozmów. .
p. Mucha- jest gotowy do rozmów.
P. Kwiatkowski- Rada Osiedla – walczą o poprawę bezpieczeństwa zarówno tych co się poruszają autami, ale przede wszystkim dzieci. Obiecywali im projekt budowy drogi Andersena, nie znalazły się fundusze w budżecie.
Mieszkaniec – mieszka od 2003 roku i zna sprawę braku planu miejscowego na ten teren i nie ma co ukrywać, że Miasto zaniedbało sprawę regulacji szerokości drogi przy opracowywaniu planu. Problem jest tu wielowątkowy. Rozwiązaniem byłoby nawet wydzielenie z dotychczasowego pasa chodnika po jednej stronie. Ale dalszy bieg ulicy Andersena to też problem, brak pobocza, gdzie samochody i motory jadą 100 km/h i dopóki nikt tam nie zginie to nie będzie tematu. Dobrym pomysłem jest pomysł pana Duklanowskiego , aby zrobić spowalniacze, jak na Mierzynie, gdzie wtedy będzie przestrzegane 40 km/h. Miasto powinno dopilnować rozwiązania przebiegu całej ulicy aż do Miodowej. Chcą aby miasto nie stawiało sprawy , że mieszkańcy nie skorzy do rozmów, szanuje bowiem prawa właściciela drogi.
Radny W. Dzikowski- miasto jako administrator nie powinno wydać pozwolenia na budowę domów mieszkalnych, plan zagospodarowania winien regulować wszystkie te sprawy. Mieszkańcy kupowali działki od osób prywatnych, dziś jest inny problem. Jak plan zakłada poszerzenie działki drogowej to tak winno się zadziać, z mocy „spec ustawy” można wywłaszczyć mieszkańców, którzy nie mogą się nie zgodzić na takie rozwiązanie. Wtedy mieszkańcy dostaną odpowiednie odszkodowanie. Jest to cel użytku publicznego Dlaczego ZDiTM nie zrobił takiego ruchu do tej pory. Jego zdaniem należy wystąpić z dezyderatem do Prezydenta o rozpoczęcie procedury wywłaszczenia mieszkańców, w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Radny M. Duklanowski- z perspektywy mieszkańców można stwierdzić, iż wybrali takie miejsce do mieszkania. Ale warunki jakie mają piesi są niebezpieczne. Uważa, że miasto powinno pokazać dobrą wolę. Jest przerażony, że miasto przez dwa lata nic nie zrobiło. Proponuje np. dostawić dwa kręgi aby przedłużyć mostek, dobudować chodnik w okolicach mostku. Drugą rzeczą jest przystąpienie miasta do wykupowania gruntów.
Przewodniczący Komisji T. Hinc- osobiście prosił o stanowisko WGKiOŚ. Kto odpowiada za to, że na prywatnym gruncie zaasfaltowali drogę. Chciałby rozmawiać z Dyrektorem R. Tumielewiczem. Jakie koszty wiążą się przesunięciem bariery? Może wprowadzenie drogi jednokierunkowa? Prosi Dyrektora WGKiOŚ o zorganizowanie spotkania z właścicielami drogi, przedstawicielami mieszkańców U.M. , ZdiTM w przedmiotowej sprawie.
Dyrektor WGkIOŚ A. Grabiec- zorganizuje takie spotkanie.
Przewodniczący Komisji T. Hinc– podsumowując dyskusję zaproponował przyjęcie dwóch dezyderatów:
„Komisja Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności R.M. wnosi do Pana Prezydenta o przygotowanie w trybie pilnym przez ZDiTM i WGKiOS propozycji rozwiązań poprawy bezpieczeństwa pieszych korzystających z drogi na ul. J.Ch.Andersena ( wybudowanie chodnika w okolicach tzw. "mostku"; wydzielenie chodnika przy zawężeniu drogi; wydzielenie pobocza na zakręcie itd.) „ – za 7 (jednogłośnie)
„ Komisja Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności R.M. mając na względzie bezpieczeństwo pieszych uczęszczających po ulicy J.Ch. Andersena, wnosi od Pana Prezydenta o pilne przygotowanie koncepcji przebudowy tejże ulicy wraz z wybudowaniem pobocza dla pieszych”- za 7 (jednogłośnie)
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja przyjęła do wiadomości treść pisma mieszkańca Szczecina xxxx w sprawie wykorzystywania pomieszczeń Urzędu Miasta do prywatnych celów poprzez umieszczanie reklam na ścianach urzędu (pismo stanowi załącznik nr 7 do protokołu).
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Tomasz Hinc |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2014/10/27 11:15:56 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2014/09/29 14:15:37 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2014/09/22 11:29:31 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2014/09/22 11:27:48 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2014/09/22 11:05:44 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2014/09/22 10:48:39 | nowa pozycja |