przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/39/12
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 11 STYCZNIA 2012 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jędrzej Wijas - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Inicjatywa ufundowania Nagrody Literackiej Szczecina wraz z towarzyszącym Festiwalem Literatury.
4. Informacja nt. nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 14.12 11 przyjęty został w głosowaniu: za - 5, przeciw - 0, wstrzym. - 2.


Ad. pkt. 3.
Inicjatywa ufundowania Nagrody Literackiej Szczecina wraz z towarzyszącym Festiwalem Literatury.


T. Kowalczyk – Kurier Szczeciński, Redaktor Naczelny– przedstawił i omówił materiał stanowiący załącznik nr 3 do protokołu. Pierwszą edycję Festiwalu Literatury zaplanowano na 18-19 maja br. "Kurier Szczeciński" został głównym koordynatorem przedsięwzięcia, partnerami są: Miasto Szczecin, Uniwersytet Szczeciński i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Festiwal ma się odbywać na 3 poziomach: 1/ Nagrody Literackiej dla Autorki w wysokości 50 tys. zł, 2/ cykle spotkań autorskich, wydarzenia artystyczne, quazi wycieczka artystyczna po mieście organizowane przez miejskie instytucje kultury, 3/ kiermasz książki. Przedsięwzięcie jest dość kosztowne dla Kuriera będzie ono non profit. Organizatorzy chcą, by festiwal odbił się szerokim echem w całej Polsce. Oferują swoją prace, zaangażowanie i promocję całego przedsięwzięcia. Wystąpili do Miasta o dotację na ten cel. Chcą, by otrzymała ją SZczecińska Agencja Artystyczna i dysponowała ta kwotą organizując część kiermaszową.

prof. I. Iwasiów – Uniwersytet Szczeciński - przypomniała, że jest sporo dużych, znaczących nagród literackich w Polsce. W związku z tym należało wypracować formułę, która pozwoli Szczecinowi zaistnieć w I. lidze. "Zastanawialiśmy się nad beneficjentami tej nagrody. Jedyne, czego nie ma w tej chwili to nagroda dla pisarki. Do tego należy wziąć pod uwagę ożywienie, jakie zaistniało w ostatnich czasach wśród piszących kobiet. Wysokość nagrody nie przyniesie nam wstydu, jest to kwota przyzwoita. Nazwa nagrody - Gryfia -  to nie tylko wyobrażona bogini, ale i element ciągłości tradycji szczecińskiej, pytanie o przeobrażenia w naszym mieście. Jury jest 5 osobowe. Są to osoby, które zapewniają nagrodzie prestiż."

A. Sasinowski - poinformował, że istnieje strona internetowa festiwalu, facebook, jest już spory odzew internautów. Organizatorzy są w stałym kontakcie ze wszystkimi wydawnictwami w Polsce. Książki napływają, jest wstępne zainteresowanie kiermaszem.

A. Stankiewicz – Dyrektor Wydziału Kultury - zapewniła, że po sprecyzowaniu ostatecznego kształtu kiermaszu, zostanie przeznaczona odpowiednia dotacja na tę część festiwalu. Zakłada, że będzie to kwota 100 tys.zł. Środki na nagrodę oraz na organizację gali będą z pieniędzy sponsorskich.".

M. Jacyna - Witt – oświadczyła, że jeżeli będzie to nagroda i wydarzenie, które zyska z czasem na atrakcyjności to bardzo dobrze. Liczy, że będzie to impreza cykliczna i będzie kontynuowana. Zapytała, czy nagroda jest firmowana przez jakiś związek literacki?

T. Kowalczyk – nagrodę firmuje tylko i wyłącznie "Kurier Szczeciński."

Po zapoznaniu się z ww. informacjami Komisja jednogłośnie podjęła stanowisko o treści:

Komisja Kultury Rady Miasta popiera ideę powołania Festiwalu Literackiego w Szczecinie oraz Nagrody Literackiej dla Autorki. Mając na uwadze przewidywany efekt promocyjny dla Miasta Komisja wnioskuje o wsparcie tej inicjatywy


Ad. pkt. 4.
Informacja nt. nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.


A. Stankiewicz – omówiła najistotniejsze zmiany w zapisach ustawy. Pierwsze dotyczą sposobu funkcjonowania instytucji kultury i zatrudniania jej dyrektorów. Wprowadzono podział na instytucje artystyczne (w przypadku Szczecina są to 2 teatry, filharmonia) i pozostałe. Działalność instytucji będzie podzielona na sezony artystyczne. Dyrektorzy instytucji artystycznych będą zatrudnieni na czas określony tj. 3-5 sezonów artystycznych, pozostali na okres 3-7 lat. Od. 1 września powinni mieć zmienione umowy dyrektorzy: Pleciugi i Filharmonii. Dyrektorzy pozostałych instytucji pozostają na swoich stanowiskach do momentu, kiedy wygasną ich aktualne umowy. Wyłączone z ustawy są biblioteki i domy kultury. Odbyły się już 2 spotkania z dyrektorami instytucji kultury. Dyrektorzy zostali poinformowani, że prezydent chce nadal z nimi współpracować. W przypadku Filharmonii prezydent podjął decyzję o przeprowadzeniu konkursu. Kolejną zmianą jest umowa określająca warunki organizacyjno-finansowe, podpisywana przez dyrektorów. Jej niewypełnienie jest podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę. Jest to formuła wzajemnych zobowiązań. Ad. Sposób finansowania instytucji kultury: następuje ono na podstawie dotacji podmiotowej, dotacji celowej i dotacji na dodatkowe projekty. Muzea i biblioteki mogą być łączone z innymi instytucjami kultury.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Radni przyjęli do wiadomości treść pism:

1/ p. Wojciecha Knapp w spr. dewastacji willi przy ul. Słowackiego 3 (załącznik nr 4),

2/ Miejskiego Konserwatora Zabytków w sprawie jw. (załącznik nr 5).

Komisja przez aklamację  przyjęła stanowisko kierowane do Przewodniczącego Rady Miasta oraz Prezydenta Miasta o treści:

Komisja Kultury zwraca się z prośbą o informowanie o każdorazowym podjęciu procedury uhonorowania tytułem Honorowego Obywatela Miasta Szczecina, Ambasadora Miasta Szczecin, Zasłużonego dla Miasta Szczecin itp.

Motywacją dla prośby Komisji jest chęć poznania uzasadnienia przed podjęciem decyzji na sesji Rady Miasta.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Jędrzej Wijas
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/01/05, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2012/02/29 14:28:47
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2012/02/29 14:28:47 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2012/01/05 10:50:16 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2012/01/05 10:40:58 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2012/01/05 10:34:21 nowa pozycja