przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/77/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 31 STYCZNIA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Omówienie założeń systemu zarządzania ruchem w mieście (tablice świetlne na wjeżdzie do miasta,wniosek p.B.Szepiłło).
Organizacja ruchu na ul.Struga- omówienie zagadnienia.
4. Reklamy na autobusach-informacja ZDiTM.
5. Analiza przebiegu tras komunikacji miejskiej- omówienie,analiza wniosków.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.
-zaopiniowanie formy zbycia gruntu (Zestawienie nr 2/2013).


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania: za - 4, wstrzym.- 2 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 28 stycznia br.


Ad. pkt. 3.
Omówienie założeń systemu zarządzania ruchem w mieście (tablice świetlne na wjeżdzie do miasta,wniosek p.B.Szepiłło).
Organizacja ruchu na ul.Struga- omówienie zagadnienia.


Prezentacji multimedialnej dokonał p. R. Tumielewicz Kierownik Referatu Organizacji Ruchu- realizacja projektu bazuje na zarezerwowanych środkach budżetowych Urzędu Miasta Szczecin oraz na dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013. Tryb pracy systemu jest  automatyczny, wyświetlanie komunikatów odbywa się wg. harmonogramu i ustalonych zasad  po zaistnieniu określonych warunków w sieci drogowej. System pozwala na archiwizowanie komunikatów  w bazie i udostępnianie ich dla innych elementów  systemu zarządzania (np. informacja internetowa). Sieć ta będzie łączyła ze sobą wszystkie najważniejsze elementy Systemu Zarządzania Ruchem, będzie oparta częściowo o wydajną i niezawodną dedykowaną sieć światłowodową oraz sieć bezprzewodową w miejscach gdzie budowa sieci światłowodowej jest niemożliwa ze względu na utrudnienia techniczne lub nieopłacalność. (prezentacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu).Dodał, iż o 24 procent wzrosła efektywność przejazdu przez Autostradę Poznańską i o 36 procent na ulicy Energetyków i Trasie Zamkowej. Budowa systemu kosztowała 7 mln zł, ale dzięki dofinansowaniu z UE miasto wydało 1,6 mln zł.

Radny p. W. Dzikowski- dodał, iż docelowo w programie ma być ujęte zagadnienie przewozu niebezpiecznych ładunków przez  miasto oraz samochodów o dużym tonażu. W innych miastach Polski jest całkowity zakaz wjazdu samochodów o tonażu powyżej 18 ton.

p. R.  Tumielewicz- widzą potrzebę rozbudowy systemu, zbierają wszystkie zasadne wnioski, ale niestety decyzja o finansowaniu kolejnego etapu zadania nie zapadła , jak RM przyzna  środki chętnie powrócą do tematu.

p. B.  Szepiłło (wnioskodawca) – zwrócił się do radnych z wnioskiem o przeanalizowanie zasadności zainstalowania systemu, tablice które z założenia miały informować o przepustowości drogi. Jego zdaniem nie spełniają swojej funkcji, kierowcy żeby zobaczyć co na nich jest, muszą przyhamować, wtedy ktoś może wjechać z tyłu. Zapytał jaki jest koszt miesięczny utrzymania systemu.

p. R. Tumielewicz–uważa, że pieniądze zostały wydane efektywnie. Podał przykład. W ramach systemu przebudowano pięć sygnalizacji: Struga / Gryfińska, Autostrada Poznańska / Granitowa, Marmurowa / Granitowa, Most Długi, Ustowska / Autostrada Poznańska. Sygnalizacja w tych miejscach jest w pełni akomodacyjna, tzn. dostosowuje się do aktualnej sytuacji na wlotach: wydłużając bądź skracając sygnał. – Budowa jednej sygnalizacji na skrzyżowaniu Przyjaciół Ronda i Przyjaciół Żołnierza kosztowała 600 tysięcy złotych, a za 1,6 mln mamy przebudowanych pięć sygnalizacji. Koszt utrzymania sytemu to koszty energii, nie zatrudniano nowych osób do obsługi systemu.

Radna p.  M. Jacyna-Witt – nie przekonały jej te argumenty, popiera stanowisko p.Szepiłło, To przykład marnotrawienia pieniędzy z funduszy unijnych.

Radny p. M. Duklanowski- proponuje „uczytelnienie” tablic, tylko białe napisy wyświetlane na niej są konkretną informacja dla kierowców. Zapytał o przydatność tablic na Bramie Portowej (okolice CPN-u).

p Tumielwicz- zbierają wszystkie uwagi , miasto jest gotowe do zmian. Do tej pory z tablic zniknęła część informacji: nie ma części niepotrzebnych ulic, ani jeziora Dąbie, pojawiły się nazwy ulic. Tablica na pl. Zwycięstwa będzie docelowo rozbudowana.
 

Komisja przyjęła ww. prezentacje i wyjaśnienia WGKiOŚ nie zajmując stanowiska w sprawie.

  • organizacja  ruchu na modernizowanej ul. A. Struga w Szczecinie.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta p. H. Jerzyk– uważa, iż ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę ma się nijak do sytuacji, oddanej do użytkowania ul. Struga,  przecież tam nie ma prowadzonych prac, a kierowcy i tak nie przestrzegają tej prędkości.  Policja zaś ma tam "żniwa”, bo karze kierujących mandatami.

p.R.Tumielewicz - Konsorcjum Eurovia, główny wykonawca przebudowy, dopuścił ruch na blisko trzykilometrowym odcinku drogi wraz z nowymi wiaduktami i estakadą. Ale na całej długości wprowadził ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę oraz zakaz zatrzymywania się. Według  informacji, ulica Struga cały czas jest placem budowy. Niesie to za sobą pewne ograniczenia. Tymczasowa organizacja ruchu przygotowana przez wykonawcę prac była opiniowana przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego oraz policję. Firma odpowiada za bezpieczeństwo i ponosi odpowiedzialność w razie wypadku.

Przedstawiciel  Wydziału Inwestycji Miejskich–potwierdziła, iż tam jest nadal plac budowy, to  skarpy nadal nie są ukończone.

Radny p.W. Dzikowski– wnosi  o skierowanie  do Prezydenta m. Szczecina wniosku o  rozważenie wykonania w ramach realizowanej inwestycji „modernizacja ul. A. Struga” dodatkowego przejścia dla pieszych w rejonie budowanego ronda Majora Z. Szendzielarza ps. „Łupaszka” (pozwoli to mieszkańcom na swobodne dojście do istniejących i planowanych centrów handlowych).

Komisja w wyniku głosowania : za - 6 (jednogłośnie) przyjęła ww. wniosek.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta p. H. Jerzyk–wnosi o rozważenie możliwości zmiany organizacji ruchu na oddanych do użytkowania odcinkach ul. A. Struga (zwiększenie prędkości dla pojazdów komunikacji samochodowej).

Komisja w wyniku głosowania : za – 3,przeciw-1, wstrzym. - 2 przyjęła ww. wniosek.


Ad. pkt. 4.
Reklamy na autobusach-informacja ZDiTM.


Wprowadzenia do tematu dokonała p. A. Grabiec- Dyrektor WGKiOS, poinformował, iż zasady umieszczania reklam na środkach komunikacji miejskiej  zostały opracowane przez ZDiTM, nowy tabor jest pozbawiony reklam, w starych mogą być umieszczane tylko po lewej stronie pojazdu na szybach. ZDiTM ma podpisane umowy ze spółkami przewozowymi  w przedmiotowej sprawie. Zyski trafiają do spółek.  

p. Dzikowski- wnosi o przedstawienie opinii eksperta, czy spółki transportowe mogą dokonywać oklejania szyb w środkach komunikacji miejskiej.

Z uwagi na brak quorum wniosek nie głosowany.


Ad. pkt. 5.
Analiza przebiegu tras komunikacji miejskiej- omówienie,analiza wniosków.


Z uwagi na brak quorum, odbyła się dyskusja w tym punkcie porządku obrad.

p.E.Ostatek Dyrektor ZD i TM - wyjaśniła, iż w tej chwili są na etapie analizy wniosków zgłaszanych przez różne środowiska. Odnośnie linii A i autobusu nr 87 nie podjęli jeszcze wiążącej decyzji (wniosek i interpelacja p.A. Marchewki).

p.M.Kośla- ZDiTM - wyjaśnił, iż badania więźby ruchu maja być  powtórzone, bowiem do końca I kwartału 2014 ma być podjęta  zaprzęż Radę Miasta uchwała w sprawie Planu komunikacji i transportu dla Gmin ( zgłoszą się do komisji RM ze wstępna propozycją dokumentu). Przypomniał, iż z zgodnie z przyjęta Strategią Miasta, komunikacja miejska na terenie Szczecina ma się rozwijać za pośrednictwem trakcji tramwajowej, wnioski zgłaszane przez rożne środowiska cały czas są poddawane analizie.

p.M. Duklanowski - wnosi o racjonalizację i efektywność w ustalaniu przebiegu tras komunikacyjnych w ramach posiadanych środków. Ma świadomość iż uruchamianie nowej linii wiąże się z kosztami.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
-zaopiniowanie formy zbycia gruntu (Zestawienie nr 2/2013).


Radni zapoznali się z pismem Straży Ochrony Przyrody w sprawie pomnika okazu dębu zaatakowanego przez grzyb na skraju parkowej części placu tobruckiego (pismo stanowi załącznik nr 6 do protokołu.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/01/24, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2013/02/08 11:11:27
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2013/02/08 11:11:27 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/02/04 09:43:51 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/02/04 09:02:56 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/01/30 10:58:31 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/01/24 11:38:33 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/01/24 11:37:52 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/01/24 10:57:13 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/01/24 10:50:33 nowa pozycja