przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-8/42/12
ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
I KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 11 STYCZNIA 2012 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jerzy Sieńko - Przewodniczący Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń
3. Prace nad nowelizacją projektu uchwały w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5%(z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Miasta Szczecin.
Rozpatrzenie pisma WGKiOŚ z dnia 2.12.2011 w sprawie wniosku Kupieckiej Izby Gospodarczej Pomorza Zachodniego.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Prace nad nowelizacją projektu uchwały w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5%(z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Miasta Szczecin.
(Rozpatrzenie pisma WGKiOŚ z dnia 2.12.2011 w sprawie wniosku Kupieckiej Izby Gospodarczej Pomorza Zachodniego.


p. J. Sieńko Przewodniczący Komisji  Zdrowia i Opieki Społecznej -przypomniał zebranym,  iż jest to kolejne posiedzenie komisji w sprawie procedowania nad uchwałą dot. ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4, 5 % ( z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży oraz zasad utrzymania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie m. Szczecina  ( projekt stanowi załącznik nr 3 do protokołu). Zgodnie z ustaleniami z ostatniego posiedzenia radni winny podjąć decyzje w sprawie zapisów par. 2 ust. 2 – który wymienia te obiekty na których nie mogą być usytuowane punkt sprzedaży napojów alkoholowych. Wnioski dot. wyłączenia zapisów  ”kąpielisk i plaż” oraz dopisanie do tego wykazu „placów zabaw”.

p. M. Olejnik-Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej- przypomniała, iż w uchwale pojawia się nowy aspekt, a mianowicie zmniejszenie do 30 m usytuowania punktu sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu do 4, 5 %. Ponadto zmienia się sposób naliczania odległości, które obecnie są mierzone najkrótszą drogą dojścia z uwzględnieniem trwałej przeszkody. Odnośnie zezwolenia na sprzedaż alkoholu na kąpieliskach negatywne stanowisko wydziału pozostaje bez zmian.

p. A. Białonowicz-  Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – wyjaśniła, iż stanowisko komisji  w sprawie umożliwienia sprzedaży alkoholu zarówno na kąpieliskach jak i na targowiskach jest negatywne. Należy spojrzeć na odbiorcę usług na kąpieliskach – jest to młodzież i dzieci. Ponadto w tych miejscach spotykamy się z sytuacjami niskiej kultury picia alkoholu.

p. Tyszler- podtrzymuje swój wniosek z poprzedniego posiedzenia komisji polegający na  dodaniu w par. 2. nowego pkt. 5 o treści:

„ Punkt sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 4,5% (z wyjątkiem piwa), może być usytuowany na terenie kąpielisk i plaż pod warunkiem, że punkt ten będzie usytuowany w wydzielonym na ten cel miejscu”. Nie możemy udawać, że na plaży nie odbywa się picie alkoholu. Stwórzmy takie warunki aby odbywało się to w sposób kulturalny

p. M. Paluch-popiera przedmówcę w omawianej kwestii, w innych miastach na terenie kraju dopuszcza się sprzedaż  alkoholu.

p. M. Duklanowski- zaprezentował odmienne stanowisko. Musimy pokazywać wzorce – zakaz picia na terenie kąpielisk jest formą edukacyjną.

Przewodniczący Komisji ZiPS –poddał pod głosowanie wniosek radnego Tyszlera pod głosowanie:

Komisje BPiS oraz  ZiPS w wyniku głosowania : za 5, przeciw- 4, wstrzym.- 1 przyjęły wniosek.

p. T. Hinc- Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności R.M. – nawiązał do opinii prawnej wydanej przez Radcę  Prawnego w sprawie dopisania do par. 2 ust. 2  „placów zabaw” (opinia stanowi załącznik nr 4 do protokołu). Zgodnie z jej tezą nie można zdefiniować „placu zabaw”, a co za tym idzie  brak podstaw do dopisania ich do listy obiektów na których nie mogą być usytuowane punkty sprzedaży napojów alkoholowych. W związku tym jego wniosek jest bezprzedmiotowy.

p. M. Olejnik- dodała, iż kontrowersje budził fakt podziału placów na ogrodzone i nie – jak liczyć metry?

p. M. Duklanowski- poinformował, iż w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury pojawia się definicja placów zabaw, prosi o sprawdzenie tego aspektu.

p. J. Sieńko- w związku z wątpliwościami natury prawnej wniosek  Przewodniczącego Komisji p.T. Hinca z poprzedniego posiedzenia pozostawia bez głosowania.

Radni przyjęli przez aklamację ww. propozycję.

p. J. Sieńko Przewodniczący Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej– nawiązał do wniosku Kupieckiej Izby Gospodarczej Pomorza Zachodniego dot. umożliwienia kupcom prowadzenia sprzedaży alkoholu na terenie targowisk miejskich. (pismo stanowi załącznik nr  5  do protokołu).

 p. M. Przepiera Dyrektor WGKIOŚ- pozytywne rozpatrzenie wniosku kupców wymaga również zmiany uchwały  w sprawie ustalenia regulaminów targowisk zlokalizowanych na terenie Gminy Miasto,  obowiązujący regulamin targowisk, uniemożliwia kupcom prowadzenie sprzedaży alkoholu na terenie targowisk miejskich. Kupcy twierdzą, iż obowiązujący w regulaminie zakaz jest przejawem nierównego traktowania podmiotów gospodarczych, z tego właśnie powodu dążą do jego zniesienia. Handlowcy argumentują, że warto zaoferować klientom w lokalach gastronomicznych np. lampkę wina przy konsumpcji. Zobowiązują się również, do zapewnienia ładu i porządku na terenach targowiska. Większość z targowisk zmieniła swój charakter na centra handlowe, dlatego też kupcy chcieliby zostać potraktowani na zasadach równości w stosunku do dyskontów i sklepów.

 Przewodniczący Komisji ZiPS – poddał pod głosowanie wniosek  Kupieckiej Izby Gospodarczej dot. umożliwienia kupcom prowadzenia sprzedaży alkoholu na terenie targowisk miejskich.

Komisje BPiS oraz  ZiPS w wyniku głosowania : za 4, przeciw- 2, wstrzym.- 4 przyjęły wniosek.

W dalszej części porządku obrad radni dyskutowali nad projektem uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXX/587/04 z dnia 13 grudnia 2004r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4, 5 % - inicjatywa mieszkańców miasta ( projekt stanowi załącznik nr 6).

p. W. Dzikowski- nawiązał do opinii prawnej p. H. Sokulskiej (przekazując ją na posiedzeniu wnioskodawcy p. J. Skwierawskiemu). Jego zdaniem, zgodnie z zapisami ww. opinii projekt nie spełnia wymogów formalnych i należy odesłac go do wnioskodawcy. (opinia prawna stanowi załącznik nr 7  do protokołu).

p. J. Sieńko- opinia Mec. Sokulskiej nie zamyka drogi procedowania nad projektem. Zwrócił uwagę, iż pod projektem podpisało się aż 2470 osób i nie można go bagatelizować.

p. Sz. Stempiński- Doradca Prezydent ds. Bezpieczeństwa- zwrócił uwagę, iż nowa ustawa  o bezpieczeństwie imprez masowych dopuszcza sprzedaż alkoholu na obiektach sportowych ( w wydzielonych do tego miejscach).

Z uwagi na brak quorum nie przegłosowano projektu uchwały.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała

Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 
Przewodniczący
Komisji ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności 
 
Tomasz Hinc 
 
Przewodniczący
Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej 
 
Jerzy Sieńko 
 
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/01/02, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2012/10/23 15:22:49
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2012/10/23 15:22:49 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2012/10/23 12:33:54 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2012/10/23 12:32:25 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/01/31 10:56:09 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/01/30 10:14:50 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/01/03 11:48:56 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/01/03 10:37:46 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/01/03 10:25:48 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/01/03 10:17:40 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/01/02 10:48:45 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/01/02 10:46:23 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/01/02 10:40:52 nowa pozycja