przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/93/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 27 CZERWCA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Opinia w sprawie nieodpłatnego przekazania materiałów drogowych z depozytu.
4. Omówienie koncepcji zmian w strefie płatnego parkowania w Szczecinie.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania : za - 4, wstrzym.- 2 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 20 czerwca br.


Ad. pkt. 3.
Opinia w sprawie nieodpłatnego przekazania materiałów drogowych z depozytu.


p. A. Grabiec Dyrektor WGKiOŚ- jest to teren pod miejsce parkingowe w szpitalu Zdunowie. Potwierdził,  iż w depozycie miasta jest ogromna ilość kostki brukowej. W mieście tego materiału już się nie wykorzystuje, w związku tym, pozytywnie opiniuje przekazanie tego materiału dla szpitala.

Radni zgłosili wątpliwości co do ilości przekazywanej kostki. W związku  tym upoważnili Przewodniczącego Komisji do uzyskania bardziej szczegółowej informacji i odłożyli opiniowanie ww. wniosku na kolejne posiedzenie.


Ad. pkt. 4.
Omówienie koncepcji zmian w strefie płatnego parkowania w Szczecinie.


Przewodniczący Komisji  p.L.Duklanowski powitał radnych i gości zaproszonych, przypomniał, iż dzisiejsze posiedzenie komisji jest efektem wniosku Komisji Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Mienia R.M., która  wniosła o opracowanie  przez Spółkę NiOL  propozycji zmian w strefie płatnego parkowania, na bazie wniosków zgłaszanych przez mieszkańców miasta (zwłaszcza w zakresie przywrócenia strefy). Komisja sugerowała  zastosowanie "programu pilotażowego" polegającego na objęciu strefą jednej strony ulicy,  co umożliwiłoby zaspokojenie wniosków mieszkańców danej ulicy, jak i osób chcących zatrzymać się na chwilę w strefie. 

Prezentacji „ Koncepcji zmian w Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie „ dokonał p. J. Frydrych  materiał w formie pisemnej stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

p. A. Gajda Prezes NiOL- przedstawiony materiał jest wynikiem zarówno własnej koncepcji NiOL   ale  także analizy wniosków radnych, mieszkańców i  przedsiębiorców  prowadzących działalność w strefie. Niestety zgodnie z opinia prawną,  zastosowanie "programu pilotażowego" polegającego na objęciu strefą jednej strony ulicy jest niemożliwe z uwagi na brak podstaw prawnych.

DYSKUSJA

p. H. Jerzyk- nawiązując do ww. wypowiedzi Prezesa NiOL wnosi o skierowanie sprawy do radcy prawnego, aby przedstawił rozstrzygnięcie prawne czy możliwe jest podzielenie pasa drogowego poprzez wprowadzenie po jednej stronie ulicy strefy?

p. L. Duklanowski- proponowana zmiana dot. wprowadzenia strefy po jednej stronie ulicy  jest pomysłem nowatorskim, wiąże się z poniesieniem  mniejszych opłat wprowadzenia takiego systemu, poprawa dostępności  dla lokalnych mieszkańców.   Jest zwolennikiem strefy, ale ograniczonej. Strefa zmusza nas do korzystania z komunikacji miejskiej a równocześnie ułatwia dostępność osobom korzystającym z różnych usług w centrum .

p. A. Kozłowski –zaprezentował radnych zdjęcia (stanowią załącznik do protokołu), które obrazują zachowania kierowców  unikających postawienia samochodu w strefie. każde miejsce w centrum,  gdzie nie ma strefy  jest zajęte (często w sposób niedozwolony). Dyskusja nt. strefy jest potrzebna, bowiem  strefa wymusi rotacje miejsc postojowych na terenie miasta , ale zacznijmy dyskutować  nad jej przebiegiem.

p. J. Posłuszny- ideą powstania strefy było wymuszenie rotacji w centrum Miasta,  zwłaszcza przed budynkami użyteczności publicznej, tak gdzie nie ma mieszkańców. Dziś ze strefą „wchodzimy” na teren zabudowy mieszkaniowej. Działalność strefy winna być skoordynowana pomiędzy ZDiTM a NiOL-em. W zamian za strefę powinniśmy zaproponować mieszkańcom np. parkingi podziemne, nowe miejsca parkingowe. Zaproponowane zmiany w strefie obejmują tereny mieszkalne. Uważa, iż możemy poszerzyć strefę ale  np. wokół nowych inwestycji typu biurowce; jednak strefy w pobliżu szpitala zdecydowanie być nie powinno.

p. M. Duklanowski- nie zgadza się z wypowiedzą radnego Posłusznego , obecna zaproponowana zmian  strefy nie  wchodzi w osiedla. Strefa to rotacja miejsc parkingowych w centrum Miasta. Niestety propozycje budowy parkingów podziemnych kończą się na etapie koncepcji,  skupmy się na idei „parking & raid”. Rozwiązanie zaproponowane przez SPP to objęcie strefą  rejonu Chodkiewicza/5-go Lipca / na wniosek  lokalnych przedsiębiorców/  jest słuszne. Jednym z elementów polityki komunikacyjnej Miasta jest wspieranie zbiorowej komunikacji miejskiej min. poprzez SPP.

p. W. Dąbrowski- zaproponowane warianty rozszerzenia strefy są nie do przyjęcia. Oczywiście popiera działania Miasta wspierające zbiorowa komunikacje miejską ,ale nie poprzez rozszerzenie strefy. Popiera wniosek o przedstawienie opinii prawnej nt. wprowadzenie strefy tzw. naprzemiennej (jedna strony ulicy). Jeżeli spółka chce podjąć tak odważne decyzje o poszerzeniu strefy, to ona winna wyłożyć pieniądze na ich wprowadzenie. Jest zwolennikiem  SPP  tylko jako programu walki z bezrobociem  ( nowe miejsca pracy)  sens strefy ma miejsce tam  gdzie pracuje kilka  tysięcy pracowników np. UM,  U.W wtedy pozyskujemy niezablokowane miejsca parkingowe przed budynkami użyteczności publicznej. Prosi o przybliżenie wyliczenia spółki, inspektor w strefie zarobią na szeregowym stanowisku 4,5 tys. zł. plus umundurowanie ? Rotacja w strefie może być wymuszona poprzez rezygnacje z abonamentu, mieszkańcy strefy chcą jej przywrócenia to zastanówmy się na  preferencyjnym abonamentem dla mieszkańców strefy.  Odnośnie propozycji zawartej w III wariancie zmian, zapytał czy podjęto rozmowy z władzami uczelni w sprawie zorganizowania parkingu na terenie szpitala na Pomorzanach  dla studentów i pracowników szpitala (bowiem to oni korzystają z miejsc parkingowych,  w weekendy nie ma tego problemu wokół szpitala).

p. Posłuszny– nigdy PO nie była za zlikwidowaniem strefy , w poprzedniej kadencji to radni PiS-u byli za likwidacją strefy.

p.M.Scecewicz- lokal KORNER(ul. Jagiellońska/5-go Lipca) - firma zatrudniała 30 osób, zlikwidowanie strefy spowodowało bankructwo firmy. Jest to jadłodajnia, gdzie klienci chcieli zjeść szybko posiłek, w tej chwili niestety objeżdżają sąsiednie ulice aby zaparkować i rezygnują..Popieraj pomysł wprowadzenia strefy na jednej stronie ulicy.

p. L. Duklanowski- podsumowując dyskusję zaproponował wyjazdowe posiedzenie komisji do strefy celem analizy wniosków, poprosił przedstawicieli  NIOL-u o przedstawienie  opinii prawnej w sprawie  zastosowania "programu pilotażowego" polegającego na objęciu strefą jednej strony ulicy.

p.A.Gajda- zobowiązał się do przedstawienia opinii prawnej w zakresie wniosków radnych dot.  zastosowanie "programu pilotażowego" polegającego na objęciu strefą jednej strony ulicy. W zakresie strony finansowej spółki wyjaśnił, iż  jako NiOL są zobligowani do przekazywania wszystkich dochodów do budżetu miasta (tylko ok. 30%) wraca do spółki, ich finanse są transparentne. Jeżeli miasto przekaże, im w pełni dochody spółki, są sami w stanie sfinansować wydatki związane z poszerzeniem strefy (zakup parkomatów wynagrodzenie itd.).

p.K.Maciesza Kierownik SPP - wyjaśniła, iż przeciętna płaca inspektora w strefie wynosi 1900 zł netto.  


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja zapoznała się z pismem mieszkanki Szczecina w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami (pismo skierowane do Zastępcy Prezydenta Miasta,  a do wiadomości komisji stanowi załącznik nr 4 do protokołu).




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/06/24, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2013/07/04 14:05:58
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2013/07/04 14:05:58 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/06/28 12:15:44 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/06/27 09:25:44 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/06/24 10:37:04 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/06/24 10:30:38 nowa pozycja