przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/88/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 16 KWIETNIA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Judyta Lemm - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 64/13, 65/13, 85/13, 91/13, 92/13, 94/13, 98/13, 95/13, 96/13, 101/13, 97/13, 102/13, 103/13, 80/13).
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 10.04.13 przyjęto w głosowaniu: 5 - za, 0 - przeciw, 1 - wstrzym.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 64/13, 65/13, 85/13, 91/13, 92/13, 94/13, 98/13, 95/13, 96/13, 101/13, 97/13, 102/13, 103/13, 80/13).


Projekt uchwały nr 64/13 w spr. wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości gruntowej zabudowanej położonej w Szczecinie przy ul. Bł. Królowej Jadwigi 27, 28

J. Lemm – przypomniała, że na poprzedniej komisji proponowano wydzierżawić budynek szkole Natowskiej. Zaproponowała, by Komisja podtrzymała swoje stanowisko i odstąpiła od opiniowania tego projektu uchwały.

M. Latkowska – WGN - poinformowała, że trwają rozmowy Prezydenta z dyr. Sawką i po ich zakończeniu zapadnie ostateczna decyzja.

Komisja w głosowaniu: za - jednomyślnie, postanowiła odstąpić od opiniowania ww. projektu uchwały.

Projekt uchwały Nr 65/13 w spr. wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego niezabudowanej nieruchomości gruntowej, oznaczonej numerem działki: 60/5 z obrębu ewidencyjnego nr 3098, położonej w Szczecinie w rejonie ul. Jana Kułakowskiego.

Komisja w głosowaniu: za - jednomyślnie, postanowiła odstąpić od opiniowania ww. projektu uchwały

Projekt uchwały Nr 85/13 w spr. wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie przy ulicy Swobody 17, działka nr 42 z obrębu 1095

Komisja zaopiniowała pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie

Projekt uchwały Nr 91/13 w spr. wyrażenia zgody na sprzedaż, w drodze przetargu ustnego nieograniczonego, zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej przy ul. Osadników 9 w Szczecinie

Komisja zaopiniowała pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie

Projekt uchwały Nr 92/13 w spr. wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargów nieruchomości gruntowych położonych w Szczecinie przy ul. Wiosennej 102 i ul. Wiosennej 104

Komisja zaopiniowała pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie

Projekt uchwały Nr 94/13 w spr. wyrażenia zgody na sprzedaż pomieszczeń nie spełniających wymogu samodzielności lokali

Komisja zaopiniowała pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie

Projekt uchwały Nr 98/13 wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny netto nieruchomości gruntowych sprzedawanych w trybie bezprzetargowym na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych

Komisja zaopiniowała pozytywnie w głosowaniu: za - 5, przeciw - 0, wstrzym - 2.

Projekt uchwały Nr 95/13 w spr. zmian budżetu i zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2013 rok,

I. Bobrek – Dyrektor Wydziału Zarządzania Finansami Miasta - omówiła projekt uchwały. Wyjaśniła przyczyny wzrostu deficytu: dochody są prognozowane jako osobne źródło, wydatki są osobne. Wyjątkiem od tej ustawy jest Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który jest tak ustalony, że wszystkie dochody z zezwoleń na sprzedaż alkoholu muszą być przeznaczone na ten cel. Na koniec roku robione jest rozliczenie, stąd zwiększa się deficyt – środki zostały zaklasyfikowane jako wolne środki, wpierw jednak zwiększają deficyt. W projekcie uchwały zwiększone są też wydatki na zadaniu "Środowiskowe domy samopomocy". Ad. rezerwy celowe – umieszczono tam środki, które mogą być przeznaczone na wkłady własne do projektów unijnych (Teatr Współczesny chce zakupić sprzęt multimedialny).

J. Lemm - zapytała o sposób finansowania zakupu wozu bojowego dla Ochotniczej Straży Pożarnej.

I. Bobrek – wyjaśniła, że zakup jest finansowany z 4 źródeł. Po podjęciu uchwały budżetowej uzgodniono, że dwa z nich nie będą "przechodziły" przez budżet lecz zostaną bezpośrednio przekazane OSP. Z kolei dotacja ministerstwa przejdzie przez budżet miasta.

M. Duklanowski – zauważył, że w przeciągu roku OSP miała 2 akcje (informacja z Internetu). Aktualnie jest tam wóz i funkcjonuje. Zadał pytanie, czy nas stać na takie wydatki i czy jest to zasadne ekonomicznie?

W. Dzikowski – wyjaśnił, że zakup jest zasadny. Prawobrzeże bez OSP nie istnieje, nie ma zdarzenia, w którym ochotnicy nie braliby udziału. Czas dojazdu PSP ze Struga jest bardzo długi. Często sytuację ratuje właśnie OSP.

Projekt uchwały Nr 95/13 został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie

Projekt uchwały Nr 96/13 w spr. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin na lata 2013 – 2045

zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za- jednomyślnie.

Projekt uchwały Nr 101/13 w spr. zmiany Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina 2013-2017

 zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za- jednomyślnie

Projekt uchwały Nr 80/13 zmieniająca uchwałę w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości

J. Lemm – ad. wzory deklaracji zapytała, czy ich treść, żądania urzędników kierowane do mieszkańców, są zgodne z prawem. Czy nie naruszają ustawy o ochronie danych osobowych? Większością z nich urząd już dysponuje.

G. Holka – Administrator Bezpieczeństwa Informacji - poinformował, że dokument otrzymał podczas posiedzenia, nie został poproszony o konsultacje w spr. umieszczonych tam danych.

G. Zielińska – ad. dane dot. nieruchomości zauważyła, że dysponuje nimi WPiOL. Czy jest sens ich powtórzenia i w jaki sposób będą chronione? Czy nie lepiej, by urząd skorzystał z własnych danych?

G. Holka – po zapoznaniu się z formularzem uznał, że nie ma tu danych szczególnie chronionych. W jego zapisach nie może być automatyzmu. Część z tych danych np. dot. właścicieli wielu nieruchomości, są inne niż te którymi dysponuje urząd. Jest to także możliwość zaktualizowania danych.

J. Lemm – poprosiła p. Holkę o stanowisko na piśmie w tej sprawie. Jej zdaniem numer Księgi Wieczystej czy imiona rodziców nie są konieczne do ustalenia obowiązku opłaty. Z wypełniania tego dokumentu zostaną przecież zwolnieni właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych. Nie wszyscy mieszkańcy są tu traktowani w ten sam sposób.

D. Brzozowska – Dyrektor Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych - wyjaśniła, że do zadania organu podatkowego należy stworzenie takiego formularza. Imię nazwisko i pesel służą do jednoznacznej identyfikacji osoby. Ad. domy wielolokalowe – przeczytała wyjątek z ustawy dot. tego, kto jest zobowiązany do złożenia deklaracji. W domu jednorodzinnym będzie to właściciel/ współwłaściciel. W wielorodzinnym budynku – zarządca/ wspólnota. Ad. Księga Wieczysta – jest to niezależna ewidencja, służąca do identyfikacji nieruchomości.

Radni postanowili zaopiniować ww. projekt uchwały w przerwie sesji Rady Miasta, po uzyskaniu dodatkowych wyjaśnień.

Projekt uchwały Nr 103/13 zmieniającej uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik (projekt klubu PiS)

J.Lemm – zapytała o stanowisko Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska do tego projektu? Czy niższa opłata dla odpadów segregowanych a w pozostałych pozycjach - niezmienna, jest zgodna z prawem? Jak to się ma do rozstrzygniętych przetargów, w których uzyskano niższe od zakładanych kwoty?

P. Adamczyk – WGKiOŚ - poinformował, że to co wynika w tej chwili ze złożonych ofert jest kwotą łączną za obsługę poszczególnych sektorów, przy założeniu określonej ilości odpadów. Specyfikacja zakładała, że ostateczne rozliczenie będzie dokonywane w oparciu o rzeczywistą ilość odpadów. Faktyczne wykonanie umowy może odbiegać od podanego w specyfikacji. Jeśli założenia dot. ilości odpadów są właściwe, firmy występujące w przetargu zaoferowały ceny niższe o 17% od zakładanych przez Wydział. Przewiduje się jednak, że ilość odpadów w najbliższym czasie może wzrosnąć. Propozycja klubu PiS, co do zasady, jest zgodna z przepisami ustawowymi. Od samego początku uważano jednak, ze widełki nie powinny być zbyt wielkie pomiędzy odpadami segregowanymi i niesegregowanymi. Zaproponowana przez Wydział różnica nie będzie prowokowała do nadużyć, wywoła naturalny mechanizm faktycznej segregacji odpadów.

J. Lemm – poprosiła o dokładną analizę finansową projektu złożonego przez Prezydenta Miasta oraz przez klub PiS, z uwzględnieniem danych dot. kwot złożonych w rozstrzygniętych już przetargach.

Radni postanowili zaopiniować ww. projekt uchwały w przerwie sesji Rady Miasta, po uzyskaniu dodatkowych wyjaśnień.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Judyta Lemm
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/04/11, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2013/05/10 14:37:24
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2013/05/10 14:37:24 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/04/11 11:16:49 nowa pozycja